Najczęściej kupowana jest w sklepach z azjatyckim jedzeniem, jednak jej przygotowanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości, a będzie można cieszyć się jej smakiem codziennie.
Właściwości i działanie umeboshi
Kiszona morela umeboshi poprawia trawienie oraz odkwasza organizm. Dzięki wysokiej zawartości witamin, pektyn oraz bakterii pochodzących z fermentacji, polecana jest przy wszelkich zaburzeniach pracy jelit, niestrawnościach, a nawet biegunkach. Ponadto ma działanie neutralizujące w stosunku do kwasu żołądkowego - może być więc stosowana przy zgagach.
Dzięki dużej zawartości witaminy C pomaga w przeziębieniach, zwłaszcza jeśli zrobimy z niej napój z dodatkiem imbiru. Umeboshi jest również dobra dla wątroby, dzięki kwasowi pikrynowemu, który wspomaga jej pracę, pomagając oczyszczać organizm z toksyn. Tego rodzaju kiszonki warto jeść przez cały rok - odbudowują one florę bakteryjną jelit, co przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia.
Jak zrobić umeboshi - przepis krok po kroku
Umeboshi najlepiej jest robić z moreli japońskiej, jest ona jednak ciężko dostępna w Polsce. Można więc wykorzystać inne gatunki, które swobodnie kupimy na targu. Ważne jednak, aby były one niedojrzałe.
Składniki:
- niedojrzałe owoce moreli - 1 kg,
- sake lub spirytus 70% - 250 ml,
- liście pachnotki - 20 g,
- woda - 1l i 250 ml,
- sól - 250 g.
Sposób przygotowania:
- Morele umyć i oczyścić z ogonków. Zalać je litrem wody i zostawić do namoczenia na około 4 do 8 godzin.
- Po tym czasie śliwki odsączyć i osuszyć. Najlepiej będzie je suszyć na słońcu.
- Suche owoce przełożyć do ceramicznego naczynia. Świeże liście pachnotki umyć i posiekać. Jeśli korzystamy z liści suszonych i już posiekanych warto je namoczyć.
- Morele zasypać solą i zalać alkoholem. Dodać posiekane liście pachnotki. Całość ciasno upychać, owoce powinny być cały czas dociśnięte, więc jeśli jest możliwość, warto dociążyć czymś przykrywkę.
- Śliwki powinny leżakować około miesiąca.
- Po tym czasie należy zlać ocet morelowy, który powstał, nie wylewać. Śliwki suszyć, najlepiej na słońcu, przez trzy dni. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można suszyć w temperaturze pokojowej lub w piekarniku.
- Po wyschnięciu owoce ponownie zalać wcześniej zebranym płynem. Śliwki powinny leżakować kolejne 10 dni. Po tym czasie są gotowe do spożycia.
Umeboshi - z czym jeść?
Morele umeboshi można jeść jako dodatek do obiadów, można je dodawać do mięs i pieczeni. W Japonii popularny jest ryż umeboshi. Przygotowuje się go niezwykle prosto - wystarczy na gotujący się w specjalnym urządzeniu ryż położyć 1-3 morele. Można je też zalewać ciepłą wodą, dodać plasterki imbiru i łyżkę miodu. Tak powstały napój jest dobrym sposobem na przeziębienie - dostarcza potrzebnych witamin i wzmacnia odporność.
Zobacz także:
- Domowy przepis na kiszone jabłka. Z jakich owoców przygotować kiszonkę?
- Domowe kiszone śliwki i ich zdrowotne właściwości. Do czego je jeść?
- Grzyby kiszone – jak je przygotować? Jakie rodzaje najlepiej wybrać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images