Newsy

Wakacje w Europie: we Włoszech 5-dniowa kwarantanna, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?

Newsy

Dominikana plaża

Wakacje 2021. Hiszpania, Włochy, Grecja, Cypr i Chorwacja przygotowują się do sezonu letniego. Kraje południa Europy mają nadzieję, że postęp w szczepieniach przeciwko COVID-19 i przyjęcie europejskiego paszportu szczepień ułatwią podróże i przyciągną urlopowiczów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wjechać do tych państw?

Wakacje 2021. Hiszpania i Włochy - jakie obostrzenia

Polacy udający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w okresie 72 godzin przed przyjazdem i wypełnić dostępny w internecie formularz. Polscy turyści przybywający do Włoch muszą okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Do 12 maja tamtejsze ministerstwo zdrowia przedłużyło obowiązek pięciodniowej kwarantanny dla przyjeżdżających na Półwysep Apeniński.

Wakacje 2021. Grecja i Cypr - jakie obostrzenia

Grecja według zapowiedzi tamtejszego rządu ma być gotowa na przyjęcie zagranicznych turystów w połowie maja. Już teraz osoby, które ukończyły pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 (co oznacza przyjęcie wymaganej liczby dawek, przy czym ostatni zastrzyk musiał nastąpić najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą) mogą wjechać do tego kraju bez konieczności przedstawiania testu czy przechodzenia kwarantanny. Dotyczy to podróżnych m.in. z UE. Osoby bez szczepień muszą przedstawić negatywny test typu PCR przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. W kraju wciąż obowiązują poważne ograniczenia, nie wolno swobodnie poruszać się między jego regionami, a restauracje prowadzą sprzedaż tylko na wynos.

Przed wejściem na pokład samolotu na Cypr również trzeba wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Badanie trzeba powtórzyć po przylocie na wyspę. Na Cypr bez tych obostrzeń mogą na razie podróżować zaszczepieni mieszkańcy Izraela, planuje się wprowadzenie takich udogodnień także dla urlopowiczów z Wielkiej Brytanii i UE.

Wakacje 2021. Chorwacja - jakie obostrzenia

Podróżując do Chorwacji mieszkańcy większości krajów UE muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu typu PCR lub niektórych testów antygenowych, nie starszy niż sprzed 48 godzin. Badanie można też wykonać bezpośrednio po przyjeździe. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełny szczepienie lub przechorowały infekcję, co również trzeba potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Chorwacji ze względu na poważną sytuację epidemiczną w tym kraju. Zaznaczono, że liczba zakażeń w przeliczeniu na mieszkańca należy do najwyższych w UE, a wskaźniki epidemiczne nadal rosną. W restauracjach i barach klienci obsługiwani są tylko w ogródkach, od godz. 22:00 do 6:00 rano nie wolno sprzedawać alkoholu. Niektóre regiony, w tym te wokół Zagrzebia, Dubrownika, Zadaru czy Splitu wprowadziły dodatkowe obostrzenia.

Czarnogóra, Słowenia, Albania, Turcja - obostrzenia

Podróżni udający się z Polski do Czarnogóry muszą przy wjeździe przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszy niż sprzed 48 godzin lub potwierdzenie przejścia pełnego cyklu szczepień. Wykonany w ciągu ostatnich dwóch dób test pozwala także na przekroczenie granicy z Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną.

Polacy podróżujący do Słowenii generalnie podlegają 10-dniowej kwarantannie. Zwolnić z niej może jednak negatywny wynik badania PCR, jeżeli od pobrania wymazu do przekroczenia granicy nie minęło więcej niż 48 godzin, zaświadczenie o przebyciu Covid-19 lub pełnym zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie.

Albania jest jednym z nielicznych państw świata, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku badania czy przechodzenia kwarantanny. Podobnie jest przy podróżach do Macedonii Północnej, a z krajów pozaeuropejskich - Meksyku, Tanzanii, Dominikany i Kostaryki. MSZ ostrzega jednak, że turyści mogą być poddawani wyrywkowym kontrolom stanu zdrowia, a sytuacja epidemiczna w Tanzanii (i będącym częścią tego państwa Zanzibarze) oraz w Meksyku jest poważna.

Turcja - jakie obostrzenia

Polacy udający się do Turcji muszą okazać negatywny wynik badania przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed przybyciem do tego państwa. Warto wiedzieć, że od 29 kwietnia do 17 maja w całym kraju obowiązuje pełny lockdown. Nie wolno swobodnie podróżować między miastami, obowiązuje godzina policyjna, a restauracje prowadzą obsługę tylko w ogródkach. Nie dotyczy to lokali w hotelach, w których mogą być obsługiwani, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, mieszkający tam goście.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po świecie dostępne są na stronie polskiego MSZ.

Zobacz wideo: Dlaczego po powrocie z wakacji, mimo negatywnego testu na COVID-19, obowiązkowa jest kwarantanna?

>>> Zobacz także:

Jakie będzie lato? Jest prognoza IMGW

Obostrzenia w Polsce: czy można planować majówkę? Odpowiada minister zdrowia

Katarzyna Glinka przyznała, że zazdrości Joannie Koroniewskiej. "Staję na rzęsach, żeby dorównać Ci fotką"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości