Newsy

Pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciw COVID-19 została dopuszczona do użytku. Jaka jest jej skuteczność?

Newsy

Moment RFTaechit Taechamanodom/Getty Images

Indyjski regulator rynku leków wydał zgodę na użycie w sytuacji wyjątkowej preparatu przeciw COVID-19 firmy Zydus Cadila. To pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciwko koronawirusowi. Jakie są dane dotyczące skuteczności ZyCoV-D?

ZyCoV-D - szczepionka DNA przeciw COVID-19

Szczepionka ZyCoV-D wykorzystuje fragment materiału genetycznego wirusa przekazujący instrukcje do wytworzenia specyficznego białka, które rozpoznaje i na które reaguje układ odpornościowy.

W przeciwieństwie do większości szczepionek przeciw COVID-19, które wymagają jednej lub dwóch dawek, ZyCoV-D podaje się w trzech dawkach.

Producent poinformował w lipcu, że jego preparat jest skuteczny przeciwko nowym szczepom koronawirusa, a podaje się go przy użyciu strzykawki bezigłowej. Zamierza wytwarzać od 100 do 120 milionów dawek ZyCoV-D rocznie.

Firma złożyła wniosek o autoryzację ZyCoV-D 1 lipca, w oparciu o wskaźnik skuteczności 66,6 proc. w późnym badaniu z udziałem ponad 28 tys. ochotników, w których 1 tys. to dzieci w wieku 12-18 lat. ZyCoV-D jest szóstą szczepionką dopuszczoną do stosowania w Indiach. Preparat może być podany dorosłym i dzieciom w wieku co najmniej 12 lat.

Jaka jest skuteczność nowej szczepionki?

Serwis Quartz podkreślił w poniedziałek (23 sierpnia), że rząd Indii po raz drugi zatwierdził szczepionkę, nie mając danych z fazy trzeciej badań klinicznych. Pierwszą zatwierdzoną w ten sposób szczepionką był Covaxin indyjskiej firmy Bharat Biotech.

Jak dodał Quartz, żadne dane dotyczące skuteczności ZyCoV-D nie są jeszcze publicznie dostępne w opublikowanym badaniu.

Zobacz wideo: Syn Toma Hanksa jest antyszczepionkowcem. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych zarażonych gwiazd

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości