Lek przeciw COVID-19 zatwierdzony w Wielkiej Brytanii. "To fantastyczna wiadomość"

tabletki, lek, lekarstwo
Molnupiravir dopuszczony do obrotu w Polsce
Źródło: Wolfgang Filser/EyeEm/Getty Images
Stosowanie przeciwciała monoklonalnego jako leku na COVID-19 zatwierdzono w Wielkiej Brytanii. Ronapreve może być również stosowany, by zapobiegać zakażeniom koronawirusem. Preparat nie zastępuje szczepień, lecz uzupełnia ten program. Jak zapewniają specjaliści, terapia jest bezpieczna i skuteczna. Kiedy pojawi się w krajach Unii Europejskiej?

Wielka Brytania. Lek na COVID-19 zatwierdzony

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) "po dokładnej analizie" oraz rekomendacji udzielonej przez Komisję ds. Leków dla Ludzi (CHM) - niezależny ekspercki zespół doradczy przy rządzie Wielkiej Brytanii - zatwierdził stosowanie w tym kraju preparatu Ronapreve jako leku na koronawirusa.

To pierwszy produkt będący kombinacją przeciwciał monoklonalnych, rekomendowany w Wielkiej Brytanii do stosowania w zapobieganiu COVID-19 i leczeniu ostrego przebiegu tej choroby.

Przeciwciała monoklonalne stosowane są w wielu diagnostycznych metodach badawczych, testowane jest także ich wykorzystanie jako nowych metod ronapreveterapeutycznych np. przy leczeniu nowotworów.

Ronapreve jako lek na koronawirusa

Ronapreve, opracowany przez firmy Regeneron i Roche, jest podawany w formie zastrzyku lub infuzji i działa na nabłonek wyściełający układ oddechowy. Tam lek ten wiąże się z koronawirusem i uniemożliwia mu dostęp do komórek układu oddechowego. Dane z badań klinicznych oceniane przez specjalny zespół naukowców i klinicystów MHRA wykazały, że Ronapreve może być stosowany w celu zapobiegania zakażeniom koronawirusem, a także jako lek w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19.

- To fantastyczna wiadomość. Oznacza to, że Wielka Brytania zatwierdziła swój pierwszy środek terapeutyczny opracowany specjalnie na COVID-19. Terapia ta będzie istotnym uzupełnieniem naszego arsenału środków do walki z COVID-19, czyli programem szczepień, a także innymi lekami - powiedział minister zdrowia i opieki społecznej Sajid Javid. - Pracujemy teraz z Narodową Służbą Zdrowia (NHS) i klinicystami, aby zapewnić jak najszybsze wprowadzenie tej terapii u pacjentów - zapewnił.

Radość wyrażają też lekarze.

- Mamy przyjemność ogłosić, że zatwierdzono kolejny lek, który może przyczynić się do ratowania chorych na COVID-19 - mówiła główna specjalistka ds. jakości i dostępu doktor Samantha Atkinson. - Ronapreve jest pierwszym tego rodzaju lekiem stosowanym w leczeniu COVID-19 i po skrupulatnej ocenie danych przez naszych ekspertów jesteśmy przekonani, że terapia jest bezpieczna i skuteczna - dodała.

Ronapreve czeka na akceptację w Unii Europejskiej

Ronapreve, znany także jako REGEN-COV, uzyskał do tej pory wstępną akceptację w 20 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu Unia Europejska zakupiła około 55 tysięcy dawek, ale preparat ciągle czeka na akceptację ze strony Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Co nam grozi za brak szczepienia? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Krzysztof Krawczyk był poważnie chory. Tajemnicę zdradziła jego żona: "Do dzisiaj wylewam wiadra łez"

Julia Rosnowska wychowuje dziecko bez określania jego płci. "Chcę, by czuło wolność ekspresji własnej tożsamości"

Ma 24 lata i niedawno została matką po raz 22. To jeszcze nie koniec, planuje mieć 105 dzieci

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!