Newsy

Thriller Renaty Gabryjelskiej na Mastercard OFF CAMERA 2020: "Na początku wybawiciel, potem ofiara, a potem kat"

Newsy

W Krakowie i na player.pl trwa Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. To jedna z największych tego typu imprez w naszej części Europy. Jednym z uczestniczących w Konkursie Filmów Polskich tytułów jest "Safe Inside" w reżyserii Renaty Gabryjelskiej, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.

"Safe Inside" na Mastercard OFF CAMERA 2020

Akcja filmu "Safe Inside" toczy się na południu Francji, ale zdjęcia do niego kręcono w Krakowie. Dlatego Renata Gabryjelska bardzo się cieszy, że film znalazł się w Konkursie Filmów Polskich.

To niesamowite wyróżnienie dla mnie i mojej ekipy. To jest nasza polska premiera, więc tym bardziej jest to dla mnie takie wyjątkowe, że w tym miejscu, w Krakowie

- podkreśla reżyserka.

Światowa premiera "Safe Inside" odbyła się na Festiwalu Filmowym w San Diego, skąd wyjechał z nagrodą za najlepszy thriller, a Renata Gabryelska była nominowana za najlepszą reżyserię.

Na czym według niej polega istota thrillera?

Żeby zbudować napięcie, żeby była tajemnica, żeby widz się wciągnął, no i muzyka. Dla mnie w kinie gatunkowym ma szczególne znaczenie, bo buduje napięcie i podbija wszystkie emocje

Autorem muzyki jest doświadczony, pochodzący z Czech i mieszkający na stałe w Los Angeles kompozytor Elia Cmiral.

Renata Gabryjelska przez ostatnie 15 lat kręciła dokumenty. "Safe Inside" jest jej debiutem fabularnym na dużym ekranie.

Kiedy mogę coś przekazać przez historię, co mamy w środku, to jest bardzo ważne. Aspekt społeczny też jest dla mnie ważny. W moim filmie jest element pewnej historii dotykającej bardzo wielu ludzi na całym świecie

- mówi reżyserka która nie ukrywa, że interesuje się psychologią.

Scenariusz oparłam na psychologicznym schemacie Karpmana. Opiera się o trzy zależności, w które wchodzimy w związku - na początku wybawiciel, potem ofiara, a potem kat. Te role w moim filmie się przenikają i postaci się zmieniają w zależności od sytuacji i dramaturgii

- wyjaśnia Renata Gabryjelska w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Mastercard OFF CAMERA 2020

Kino z całego świata, najciekawsze seriale, twórcy, którzy mają odwagę wytyczać nowe drogi i używać własnego języka filmowego - to wszystko składa się na Festiwal Mastercard OFF CAMERA. W tym roku przenosi się on do przestrzeni online.

Na program składają się pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Zaplanowano również sekcje specjalne: "Między nami kobietami", "Znowu w drodze", "Tanie dreszcze" oraz "Związki i rozwiązki". Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni".

Wszystkie filmy konkursowe oraz wydarzenia towarzyszące będzie można obejrzeć o d 11 do 25 września na platformie player.pl.

Wszystkie szczegóły dotyczące festiwalu i jego programu znajdują się na stronie offcamera.pl

Zobacz też:

Rusza 13. Mastercard OFF CAMERA. Gdzie można obejrzeć filmy?

Hity na festiwalu OFF CAMERA 2020

Mastercard OFF CAMERA 2020 - pokazy i premiery w bezpiecznej formule online

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości