Nowe przepisy i surowe kary. W tym kraju nie zjesz już psiego mięsa

Łukasz Jedliński
Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Wielu miłośników zwierząt mogło w końcu odetchnąć z ulgą - rząd Korei Południowej wprowadził zakaz hodowli i dystrybucji psów na mięso. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie do 2027 roku. O tym, jak i o innych istotnych faktach o poranku opowiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Łukasz Jedliński.

Korea rezygnuje z psiego mięsa

Tradycja jedzenia mięsa w Korei Południowej trwa od setek lat. Parlament tego kraju podjął jednak decyzję o wprowadzeniu zakazu jego handlu i dystrybucji, a za jego sprzedaż będą groziły surowe kary. Dostęp do mięsa z czworonogów ma zakończyć się do 2027 roku. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku na terenie samej Korei Południowej funkcjonowało 1150 ferm i 34 ubojnie psiego mięsa, około pół miliona zwierząt było zabijanych, 219 firmy dystrybuowały ten towar, zaś w 1600 restauracji można było zamówić danie z psiego mięsa. Więcej na ten temat mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Łukasz Jedliński.

- Jeśli ktoś będzie zabijał te zwierzęta na mięso, może pójść do więzienia na 3 lata, jeśli ktoś będzie rozprowadzał i sprzedawał mięso - może pójść do więzienia na 2 lata - tłumaczył gość programu.

To warto wiedzieć o poranku

Łukasz Jedliński wspomniał również o kłopotach ze smogiem na południu kraju. Polska na tle całego świata wypada niemal najgorzej pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza, w niechlubnej czołówce znalazły się Poznań, Wrocław i Kraków.

- Sezon grzewczy mocno się rozkręcił, dlatego jakość powietrza jest koszmarna. [...] Są podejmowane próby by takich pieców - kopciuchów było coraz mniej. To się nie zdarzy z dnia na dzień - tłumaczył dziennikarz.

Prokuratura wniosła do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna, by mimo sprawowanych przez siebie funkcji - nie uniknął kary za swoje skandaliczne zachowanie. Przypomnijmy, że polityk użył gaśnicy do ugaszenia świec Chanukowych podczas corocznych obchodów tego święta. Prokuratura zarzuca m.in. Grzegorzowi Braunowi znieważenie przedmiotu czci religijnej, naruszenie nietykalności cielesnej.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą Adama Glapińskiego, prezesa NBP.  Zgodnie z przepisami uchwałę o pociągnięciu go przed Trybunał Stanu można podjąć zwykłą większością głosów, wynosząca 231 posłów, co nie podoba się politykom Prawa i Sprawiedliwości.

- Nowa koalicja rządząca mogłaby wygrać takie głosowanie. Co postanowili zrobić posłowie PiS? [...] Złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i skarżą ten przepis, który mówi, że podejmuje się decyzję o postawieniu Adama Glapińskiego właśnie taką większością głosów. Przy okazji innych urzędów, na przykład premiera, ministrów to wymagana jest większość niebezwzględna a taka, która wynosi 276 głosów, a takiej większości nowa koalicja nie ma - tłumaczył dziennikarz.

Łukasz Jedliński wspomniał również o strajkach na niemieckiej kolei. Tylko jeden na pięć tamtejszych pociągów dalekobieżnych wyruszył w środę w trasę. Niemieckie władze apelują, by chwilowo zrezygnować z tego środka transportu. Kolejarze domagają się podwyżek, mniejszej liczby godzin tygodniowo oraz rezygnacji z opodatkowania dodatku inflacyjnego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!