Paszporty Polityki: jakie zmiany zaszły w plebiscycie? "Robiłam coś takiego po raz pierwszy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Emocje w świecie kultury – kto ma szansę na nagrodę?
Emocje w świecie kultury – kto ma szansę na nagrodę?
„Cudowny wariat” – reżyser Paweł Maślona
„Cudowny wariat” – reżyser Paweł Maślona
Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
Film "Doppelgänger. Sobowtór". Jan Holoubek i Tomasz Schuchardt o fabule
Film "Doppelgänger. Sobowtór". Jan Holoubek i Tomasz Schuchardt o fabule
Dziennikarze "Superwizjera" nakręcili film o młodych Białorusinach
Dziennikarze "Superwizjera" nakręcili film o młodych Białorusinach
Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara?
Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara?
Festiwal Mastercard OFF Camera. Gwiazdy na gali otwarcia
Festiwal Mastercard OFF Camera. Gwiazdy na gali otwarcia
Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022
Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022
Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane
Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane
Już we wtorek, 16 stycznia 2024 r., na antenie TVN, gala rozdania Paszportów Polityki. Poznamy laureatów 31. edycji jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawanych przez tygodnik Polityka. Czym zaskoczy nas tegoroczna edycja? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi – Grażyną Torbicką, Gabi Drzewiecką i Bartkiem Chacińskim. 

Paszporty Polityki: faworyci Grażyny Torbickiej, Gabi Drzewieckiej i Bartka Chacińskiego

- Bardzo jest to trudne, nominacje są bardzo ciekawe, ale mnie fascynuje w kategorii muzyka nominacja dla Furii - przyznała Grażyna Torbicka. - Jeśli chodzi o kategorię najbliższą moim zainteresowaniom, to nie będę zdradzać - zaznaczyła. - Ci, którzy są nominowani, a zasługują na to jak najbardziej, czyli "Chłopi" Welchmanów, "Absolutni debiutanci" Niny Lewandowskiej i Kamili Tarabury (...), no i oczywiście "Kos" Pawła Maślony, który bawi się historią i wpisuje w absolutne trendy - powiedziała nasza gościni.

Tegoroczna edycja konkursu niesie za sobą pewne zmiany. - Jak zgłaszałam swoje typy muzyczne, to mogłam też zgłosić kogoś z zupełnie innej dziedziny - zaznaczyła Gabi Drzewiecka. - To też było dla mnie sporym wyzwaniem, musiałam się skupić, bo robiłam coś takiego po raz pierwszy - dodała.

- Mamy 21 bardzo dobrych nominacji w 7 kategoriach - wyjaśnił Bartek Chaciński. - Szkoda, że kilka innych osób nie zostało nominowanych. Próbujemy tą nagrodą złapać coś, co nam ucieka. Pojawiają się zupełnie nowe sfery - stwierdził.

To nie jest jedyna zmiana. W tym roku do głosu dopuszczeni zostali także czytelnicy Polityki. - Zdecydowaliśmy się na ten krok dlatego, że to jest grupa, do której mamy zaufanie - wyjaśnił Bartek Chaciński. - To będzie sąd tych ludzi, którzy śledzą polską kulturę i nie są zaangażowanymi fachowcami - podkreślił.

Paweł Maślona: "Cudowny wariat"

Paweł Maślona, urodzony 6 lutego 1983 roku, to wyjątkowy reżyser i scenarzysta, którego prace w dziedzinie kina zdobywają uznanie i zachwycają widzów na całym świecie. Jego filmy, takie jak "Atak paniki" i "Magma," zostały docenione za swoją oryginalność i głębię tematyczną, co czyni go jednym z najbardziej obiecujących twórców w polskiej kinematografii. W tegorocznej edycji plebiscytu Paszporty Polityki został nominowany za swój kolejny obraz, "Kos".

Swoją podróż w świat filmu rozpoczął od... politologii. Dlaczego wybrał taki kierunek studiów? - Trochę z lenistwa, trochę z ciekawości, a trochę po to, żeby mieć gdzieś coś innego i żeby czegoś się dowiedzieć o świecie - przyznał. - Bałem się zdawać na reżyserię, bo się bałem, że zostanę odrzucony - zdradził w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

Do filmówki przyjmował go tragicznie zmarły reżyser Marcin Wrona. - To jedna z osób, od których dostałem najwięcej - stwierdził Paweł Maślona.

Jak wygląda współpraca z reżyserem na planie? - Paweł jest głównie zafrasowany - przyznał Jacek Braciak. - Chodzi, kręci loki, patrzy w dół, tak się trochę martwi - dodał aktor.

Historia Paszportów Polityki

Pierwsze Paszporty Polityki zostały przyznane w 1981 roku, co było wydarzeniem symbolicznym w kontekście sytuacji politycznej w Polsce, gdzie wciąż trwały walki o wolność słowa i demokrację. Nagrody te miały na celu docenienie i uhonorowanie twórców, intelektualistów i działaczy, którzy w trudnych czasach stanęli w obronie wartości demokratycznych i praw człowieka.

W ciągu lat Paszporty Polityki ewoluowały i rozszerzyły swoje kategorie, obejmując różne dziedziny życia społecznego i kulturalnego. Obecnie nagrody te przyznawane są w kategoriach takich jak literatura, teatr, film, muzyka, nauka, polityka, sport i wiele innych.

Głównym celem Paszportów Polityki jest wyróżnienie osób i projektów, które wniosły istotny wkład w rozwój polskiej kultury, nauki, polityki i społeczeństwa. Nagrody te są wyrazem uznania dla osób, które swoją pracą i działaniami przyczyniły się do kształtowania polskiej tożsamości kulturalnej, społecznej i politycznej.

Paszporty Polityki są również ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym i politycznym Polski. Ceremonia wręczenia nagród gromadzi wybitnych gości, twórców i intelektualistów, co tworzy inspirujące i twórcze środowisko do wymiany myśli i doświadczeń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana