Paszporty Polityki: faworyci Grażyny Torbickiej, Gabi Drzewieckiej i Bartka Chacińskiego
- Bardzo jest to trudne, nominacje są bardzo ciekawe, ale mnie fascynuje w kategorii muzyka nominacja dla Furii - przyznała Grażyna Torbicka. - Jeśli chodzi o kategorię najbliższą moim zainteresowaniom, to nie będę zdradzać - zaznaczyła. - Ci, którzy są nominowani, a zasługują na to jak najbardziej, czyli "Chłopi" Welchmanów, "Absolutni debiutanci" Niny Lewandowskiej i Kamili Tarabury (...), no i oczywiście "Kos" Pawła Maślony, który bawi się historią i wpisuje w absolutne trendy - powiedziała nasza gościni.
Tegoroczna edycja konkursu niesie za sobą pewne zmiany. - Jak zgłaszałam swoje typy muzyczne, to mogłam też zgłosić kogoś z zupełnie innej dziedziny - zaznaczyła Gabi Drzewiecka. - To też było dla mnie sporym wyzwaniem, musiałam się skupić, bo robiłam coś takiego po raz pierwszy - dodała.
- Mamy 21 bardzo dobrych nominacji w 7 kategoriach - wyjaśnił Bartek Chaciński. - Szkoda, że kilka innych osób nie zostało nominowanych. Próbujemy tą nagrodą złapać coś, co nam ucieka. Pojawiają się zupełnie nowe sfery - stwierdził.
To nie jest jedyna zmiana. W tym roku do głosu dopuszczeni zostali także czytelnicy Polityki. - Zdecydowaliśmy się na ten krok dlatego, że to jest grupa, do której mamy zaufanie - wyjaśnił Bartek Chaciński. - To będzie sąd tych ludzi, którzy śledzą polską kulturę i nie są zaangażowanymi fachowcami - podkreślił.
Paweł Maślona: "Cudowny wariat"
Paweł Maślona, urodzony 6 lutego 1983 roku, to wyjątkowy reżyser i scenarzysta, którego prace w dziedzinie kina zdobywają uznanie i zachwycają widzów na całym świecie. Jego filmy, takie jak "Atak paniki" i "Magma," zostały docenione za swoją oryginalność i głębię tematyczną, co czyni go jednym z najbardziej obiecujących twórców w polskiej kinematografii. W tegorocznej edycji plebiscytu Paszporty Polityki został nominowany za swój kolejny obraz, "Kos".
Swoją podróż w świat filmu rozpoczął od... politologii. Dlaczego wybrał taki kierunek studiów? - Trochę z lenistwa, trochę z ciekawości, a trochę po to, żeby mieć gdzieś coś innego i żeby czegoś się dowiedzieć o świecie - przyznał. - Bałem się zdawać na reżyserię, bo się bałem, że zostanę odrzucony - zdradził w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.
Do filmówki przyjmował go tragicznie zmarły reżyser Marcin Wrona. - To jedna z osób, od których dostałem najwięcej - stwierdził Paweł Maślona.
Jak wygląda współpraca z reżyserem na planie? - Paweł jest głównie zafrasowany - przyznał Jacek Braciak. - Chodzi, kręci loki, patrzy w dół, tak się trochę martwi - dodał aktor.
Historia Paszportów Polityki
Pierwsze Paszporty Polityki zostały przyznane w 1981 roku, co było wydarzeniem symbolicznym w kontekście sytuacji politycznej w Polsce, gdzie wciąż trwały walki o wolność słowa i demokrację. Nagrody te miały na celu docenienie i uhonorowanie twórców, intelektualistów i działaczy, którzy w trudnych czasach stanęli w obronie wartości demokratycznych i praw człowieka.
W ciągu lat Paszporty Polityki ewoluowały i rozszerzyły swoje kategorie, obejmując różne dziedziny życia społecznego i kulturalnego. Obecnie nagrody te przyznawane są w kategoriach takich jak literatura, teatr, film, muzyka, nauka, polityka, sport i wiele innych.
Głównym celem Paszportów Polityki jest wyróżnienie osób i projektów, które wniosły istotny wkład w rozwój polskiej kultury, nauki, polityki i społeczeństwa. Nagrody te są wyrazem uznania dla osób, które swoją pracą i działaniami przyczyniły się do kształtowania polskiej tożsamości kulturalnej, społecznej i politycznej.
Paszporty Polityki są również ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym i politycznym Polski. Ceremonia wręczenia nagród gromadzi wybitnych gości, twórców i intelektualistów, co tworzy inspirujące i twórcze środowisko do wymiany myśli i doświadczeń.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szydełkowanie dla początkujących. Oto porady pasjonatek
- Co oznacza twoje imię? Wyjaśnia numerolog
- Jaki będzie 2024 rok? Sprawdź, co mówi numerolog
- Horoskop na 2024. "Będzie to rok niezwykły, na długo zapisze się w historii ludzkości"
Autor: Katarzyna Lackowska
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News