Newsy

Wraz z czwartą falą zachorowań na COVID-19 wrócą obostrzenia? GIS zdradza, że mogą nie dotyczyć wszystkich

Newsy

Aktualizacja:
E+Morsa Images/Getty Images

Pojawienie się kolejnej - czwartej - fali zachorowań na COVID-19 może oznaczać powrót niektórych obostrzeń. Jak poinformował na konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, do ich przestrzegania będą zobowiązane przede wszystkim te osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Czwarta fala zachorowań na COVID-19. Czy wrócą obostrzenia?

Szef GIS poinformował, że wobec niebezpieczeństwa czwartej fali pandemii i szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa wariantu Delta, nie wyklucza się w naszym kraju wprowadzenia pewnych zasad bezpieczeństwa związanych ze stopniem zaszczepienia społeczeństwa.

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społeczny aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

Kto będzie musiał przestrzegać obostrzeń?

- Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje - akcentował. - Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia - powiedział. - Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju - zapewnił.

- Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione - podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

Główny Inspektor Sanitarny wizytował we wtorek laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, które jako jedno z czterech w Polsce sekwencjonuje genom wirusa SARS-CoV-2, czyli odczytuje informację genetyczną niezbędną przy oznaczaniu na przykład mutacji Delta.

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?

Zobacz także:

14 lipca pierwsze losowanie w loterii dla zaszczepionych. Co można wygrać?

Walka z COVID-19 w Europie. Obowiązkowe szczepienie medyków, a bary, kina i teatry tylko dla zaszczepionych

Wracasz do Polski z wycieczki zagranicznej? Rząd zmienia przepisy wjazdowe, są nowe wytyczne

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości