Newsy

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe? Premier Gowin mówi o dacie

Newsy

galeria handlowa, sklep, zakupy

Galerie handlowe w Polsce są ponownie zamknięte od 28 grudnia. Ma to oczywiście związek z narastającą pandemią koronawirusa. To, kiedy zostaną otwarte, rząd będzie analizował w najbliższych dniach. Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin przedstawi wtedy swoją rekomendację. Czego należy spodziewać się po 17 stycznia?

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia. To m.in. zamknięcie hoteli oraz ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich.

W rozporządzeniu ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie mieli do 22 grudnia.

Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach trwała przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia, zaś do 17 stycznia uczniowie wszystkich szkół mają ferie zimowe.

Galerie handlowe - kiedy zostaną otwarte

Jak powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, rząd chce jak najszybciej poinformować społeczeństwo, a zwłaszcza przedsiębiorców, o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia.

- Jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje - stwierdził wicepremier Gowin.

To czy otwarte zostaną galerie handlowe i hotele, będzie - jak zapowiedział - analizowane w najbliższych dniach.

- Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia. Natomiast jeżeli chodzi o inne objęte obostrzeniami branże, dzisiaj byłoby za wcześnie na jakiekolwiek optymistyczne zapowiedzi - podkreślił Gowin.

Szef Ministerstwa Rozwoju był też pytany o znoszenie innych ograniczeń.

- Mogę przywołać zapowiedź ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, że będzie dążył do tego, aby od 18 stycznia do szkół podstawowych wróciły pierwsze trzy najmłodsze klasy - odpowiedział wicepremier.

Ministerstwo Zdrowia: "Po świętach epidemia trochę przybrała na sile". Ponad 12 tysięcy nowych przypadków koronawirusa, 186 osób zmarło. Zobacz wideo:

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości