Newsy

Kiedy otwarcie granic? Minister Emilewicz podała prawdopodobną datę

Newsy

iStockphotoGetty Images

Luzowane są kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemia koronawirusa. Kiedy zostaną otwarte granice? Na ten temat wypowiedziała się szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz i jako prawdopodobny termin wskazała połowę czerwca.

W trakcie rozmowy w jednym z programów telewizyjnych wicepremier pytana przez jednego widzów o to, kiedy zostaną otwarte granice Polski, odparła, że jest wstępna zapowiedź kilku państw europejskich, że od 15 czerwca planują otwarcie granic.

My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic

- mówiła Emilewicz.

Otwarcie granic - od czego zależy

Wicepremier zastrzegła, że po każdym tygodniu będzie analizowana liczba nowych przypadków zakażeń i osób hospitalizowanych, od czego będą zależały kolejne kroki znoszące obostrzenia.

Na pewno będzie to miało miejsce nie wcześniej niż w połowie czerwca

- dodała.

Emilewicz podkreśliła, że kwestia otwarcia granic to temat rozmów nie tylko wewnątrz rządu, ale także z przedstawicielami rządów innych państw.

Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów

- powiedziała.

Szefowa MR oceniła, że jeśli obywatele innych państw będą przetestowani, a sytuacja epidemiczna będzie opanowana w danym kraju w stopniu podobnym, jak w Polsce, wówczas rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic.

Podkreśliła przy tym, że ostateczne decyzje po rekomendacjach MZ oraz opinii MSWiA podejmie premier.

Kontrole na granicach przedłużone

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami UE zostały w Polsce przedłużone o kolejny miesiąc - do 12 czerwca. Kontrole zostały przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca bieżącego roku.

Ponadto każda osoba, która powróci do Polski, będzie musiała poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz też:

Czy zmiany klimatu będą powodować pandemie? "Mogą wrócić choroby, które uznaliśmy za pokonane"

Pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19 w Kanadzie

Pozytywne skutki kwarantanny. Polacy zdecydowanie rzadziej sięgają po papierosy

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości