Newsy

Nowa data końca świata. Naukowcy prognozują, do kiedy mamy czas

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
pnas.org/kobieta.pl
powierzchnia Ziemi, kryzys klimatyczny

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge stwierdzili, że wiedzą kiedy i jak upadnie nasza cywilizacja. Z kolei eksperci z Włoch i Stanów Zjednoczonych mają inne zdanie. Czym jest Climat Endgame? Jaka jest nowa data końca świata?

Nowa data końca świata, czyli Climate Endgame

Według naukowców z Cambridge główną przyczyną końca znanego nam świata będą zmiany klimatyczne. Określono to mianem „Climat Endgame” i ma się to wydarzyć do 2070 roku.

W raporcie opublikowanym w 2021 r. podano, że do tego czasu temperatury wzrastać będą o 3 stopnie Celsjusza w skali roku. Ludzkie organizmy mają temu nie podołać. Światowe gospodarki również. Ma mieć miejsce tzw. efekt domina, rozpoczęty dekadę wcześniej. Ponadto ludzkość wyniszczać i pogrążać mają „małe apokalipsy”. Wśród nich wymieniane są konflikty jądrowe, powracające i trudne do zwalczenia pandemie i głód na niespotykaną dotąd skalę.

Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zaapelowali już w tej sprawie do ONZ i Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). Zgłosili konieczność przeprowadzenia badań związanych z prognozami zawartymi w ich raporcie. Podkreślają również, że dzięki szybkim i skutecznym działaniom na rzecz klimatu, koniec świata może nastąpić nieco później.

Data końca świata według NASA i naukowców z Włoch

Z prognozą naukowców z Cambridge nie zgadzają się eksperci z Pizy we Włoszech. Twierdzą, że to nie klimat, a planetoida zniszczy Ziemię. W latach 2169-2199 ma zbliżyć się do niej ośmiokrotnie. Na ten moment prawdopodobieństwo zderzenia wynosi 0,037 proc. Podobny okres wskazują wyliczenia NASA. Według ekspertów z USA data końca świata to dokładnie 25 września 2135 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: pnas.org/kobieta.pl

Źródło zdjęcia głównego: CHRISTOPH BURGSTEDT/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Pozostałe wiadomości