Newsy

9-latek był systematycznie bity kablem. Zarzuty usłyszeli ojczym oraz matka chłopca

Newsy

Źródło:
PAP
Imgorthand/Getty ImagesSmutny chłopiec

Dziewięciolatek przez pięć lat był systematycznie bity przez ojczyma. Matka - choć wiedziała, że chłopiec jest maltretowany - nie reagowała. Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy przypadkowi świadkowie nagrali jedną z awantur. Prokuratura postawiła opiekunom chłopca zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek i niepełnosprawność.

Częstochowa. 9-letni chłopiec przez pięć lat był systematycznie bity

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, miejscowy sąd rejonowy nie uwzględnił wniosku o aresztowanie podejrzanych; prowadząca postępowanie Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ złoży zażalenia. W poniedziałek, 25 października, przypadkowi świadkowie zawiadomili policję o pobiciu dziecka przez mężczyznę w jednym z mieszkań w centrum Częstochowy. - Policjanci, którzy udali się na miejsce, zabezpieczyli od świadków wykonane telefonem komórkowym przez okno nagranie, które dokumentuje przebieg zdarzenia. Na nagraniu widać mężczyznę bijącego przewodem i kopiącego kilkuletniego chłopca. Ponadto z analizy zapisu wynika, że kobieta, znajdująca się w mieszkaniu, nie reagowała na zachowanie sprawcy przestępstwa - opisywał prokurator. Okazało się, że pokrzywdzonym jest 9-letni chłopiec, sprawcą przestępstwa jego 31-letni ojczym Kamil I. Kobieta, która była w tym czasie w mieszkaniu jest matką 9-latka. - Przesłuchany przez sąd na wniosek prokuratora chłopiec zeznał, że ojczym od 5 lat bił go rękami i przewodem po całym ciele, a także krzyczał na niego i wyzywał go. Ponadto na podstawie opinii biegłego lekarza ustalono, że 25 października br. mężczyzna spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci licznych podbiegnięć krwawych i otarć skóry - dodał prok. Ozimek.

Zobacz wideo: Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?

Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?Co można zrobić, aby ochronić dziecko przed przemocą?
Dzień Dobry TVN

Oprawcy grozi 8 lat więzienia

Prokurator przedstawił Kamilowi I. zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad nieporadnym ze względu na wiek i niepełnosprawność pasierbem. Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się jedynie do tego, że pobił chłopca w miniony poniedziałek. Matce 9-latka prokurator przedstawił zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i pomocnictwa do przestępstwa znęcania. Prokurator złożył w Sądzie Rejonowym w Częstochowie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwu podejrzanych, ale sąd ich nie uwzględnił. Prokuratura odwoła się od tych decyzji. Przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Poza znęcaniem się nad chłopcem, w śledztwie będzie też badane, czy sprawujący opiekę nad rodziną lokalny ośrodek pomocy społecznej wykonywał prawidłowo swe obowiązki.

Zobacz także:

Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Imgorthand/Getty Images

Pozostałe wiadomości