Koronawirus

Skutki uboczne COVID-19. Jakie powikłania po zakażeniu wirusem występują u dzieci?

Koronawirus

Przyjęło się, że dzieci łagodniej przechodzą koronawirusa niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że choroba u nich nie pozostawia po sobie śladu. Jeden z rodziców zastanawia się, czy pociechy mogą mieć podobne powikłania, co osoby starsze. Wątpliwość tę rozwiał dr Paweł Grzesiowski.

Powikłania po COVID-19

Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa, eksperci zaczęli zwracać uwagę nie tylko na sam przebieg choroby, ale i na powikłania. Niektórzy bowiem odczuwają skutki nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy po przechorowaniu. Natomiast jeden z naszych widzów zastanawia się, jak wygląda sytuacja w przypadku dzieci.

- Czy po zakażeniu wirusem u dzieci mogą wystąpić powikłania podobne do tych, które występują u dorosłych? – zapytał na naszym czacie.

PIMS – zespół pocovidowy u dzieci

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 wyjaśnił, że głównym powikłaniem po przechorowaniu COVID-19 u dzieci jest zespół PIMS, czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. Co ciekawe występuje on również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe.

- Objawami takiej choroby (PIMS – przyp. red.) są: gorączka, wysypka, zapalenie błon śluzowych, węzłów chłonnych, a czasami mięśnia sercowego. Pojawiają się zwykle między drugim a czwartym tygodniem po przechorowaniu COVID-19 – tłumaczył specjalista.

- Natomiast innych objawów takich tzw. zespół long covid u dzieci się nie obserwuje, czyli po przejściu choroby nie występują objawy płucne czy kardiologiczne, jak u dorosłych – dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości