Gwiazdy

Mary Komasa o swojej chorobie: "To było uczucie, jakby ktoś rozkrajał cię żywcem"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Bartosz Krupa/East News

Mary Komasa, a właściwie Maria Wiktoria Komasa-Łazarkiewicz, to polska wokalistka, która solidaryzuje się z kobietami i często zabiera głos na tematy społeczne. Ostatnio udzieliła szczerego wywiadu, w którym opowiedziała o swojej walce z chorobą. Czym jest endometrioza?

Mary Komasa o życiu z endometriozą

Mary Komasa na łamach "Vogue" postanowiła podzielić się historią swojej choroby. Na początku rozmowy cofnęła się do młodzieńczych lat, gdy nie mogła doczekać się pierwszej miesiączki. - Czekałam na ten dzień, bo byłam jedną z ostatnich dziewczyn w klasie, które jeszcze nie miały okresu – wspominała. Nie spodziewała się jednak, że co miesiąc będzie przeżywała prawdziwe katusze. Wówczas nie wiedziała jeszcze, że boryka się z endometriozą.

- Z czasem miesiączki zaczęły być coraz bardziej dokuczliwe. Co miesiąc szłam na wojnę z własnym ciałem. Zaczynało się od senności i uczucia, że opuszczają mnie wszystkie siły (...). Nie byłam w stanie funkcjonować - tłumaczyła.

Wokalista musiała opracować plan, by przeżyć "te dni". Krwawienie było tak obfite, że mimo środków higienicznych, przewiązywała bluzę w pasie, by zakryć ewentualne plany. Do plecaka wkładała zestaw podpasek i tamponów oraz ubrania na zmianę: - Wyobraź sobie, że siedzisz na zajęciach i nagle masz krwotok tak intensywny, że mimo tamponów i podpasek, twoje spodnie robią się mokre i czerwone – czytamy w "Vogue".

Najgorszy problem stanowił jednak ból, który promieniował. Porównała go do uczucia, jakby ktoś rozkrajał ją żywcem. W krytycznym momencie potrafiła stracić przytomność. Mary Komasa dopiero w wieku 24 lat usłyszała diagnozę. Przeszła operację i była przekonana, że w końcu zacznie normalnie funkcjonować. Tak się jednak nie stało.- Po dziewięciu latach ból wrócił. Endometrium rozwinęło się znów w rejonie kręgosłupa, ale tym razem doskwierało bardziej . Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarszała się – wspominała.

Artystka w wieku 33 lat przeszła kolejną operację. Wtedy pojawił się inny problem. - Moje zmaganie się niepłodnością podważyło poczucie kobiecości – mówiła. Dlatego zapisała się na terapię. Ponadto artystka ma świadomość tego, że co miesiąc może ją czekać kolejny atak bólu oraz operacje, co parę lat. O swojej chorobie chce mówić głośno, bo wie, że inne kobiety również muszą z nią walczyć.

Endometrioza – co to za choroba?

Z badań wynika, że już co dziesiąta kobieta boryka się z endometriozą. Endometrioza to obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Często towarzyszą jej:

  • silne bóle podbrzusza,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • ból podczas stosunku,

Więcej na temat objawów endometriozy oraz diagnostyki choroby w wywiadzie Katarzyny Oleksik z Magdaleną Bielą, ginekolog:

Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"

Zobacz także:

Kobiety cierpią mniej niż mężczyźni? Naukowcy: "Ich ból jest traktowany mniej poważnie"

Z Indii do Polski przyleciał dyplomata ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ciężarna żona i czwórka dzieci

Luzowanie obostrzeń. Konkretne zmiany dotyczą 11 województw

Zobacz wideo: Jan Komasa: Dziś słowa mogą zabijać. Hejt jest jak waluta, to takie nasze wspólne zło narodowe

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: vogue.pl

Pozostałe wiadomości