Gwiazdy

Tęcza wróciła na plac Zbawiciela. Karolina Ferenstein-Kraśko: "Stęskniłam się za tym widokiem"

Gwiazdy

Kamil Piklikiewicz/East News

Karolina Ferenstein-Kraśko przypomniała swoją sesję przy "Tęczy" na warszawskim placu Zbawiciela. Wszystko dlatego, że słynna na całą Polskę instalacja znowu stała się elementem pejzażu stolicy. Choć po chwili zniknęła, jej powrót na śródmiejskie rondo wywołał entuzjazm wśród mieszkańców miasta.

Karolina Ferrenstein-Kraśko pozuje z tęczą

Karolina Ferenstein-Kraśko opublikowała archiwalne zdjęcie z warszawską tęczą w roli głównej. Fotografię zestawiła ze zdjęciem kolorowego obiektu, który ponownie (choć tylko na chwilę) pojawił się na placu Zbawiciela w Warszawie.

- Over the Rainbow - tęcza wróciła na Plac Zbawiciela - ogłosiła Karolina Ferenstein-Kraśko, cytując popularną piosenkę. - Choć tylko na chwile jako scenografia planu filmowego, przyznam, że stęskniłam się za tym widokiem! A Wy chcielibyście żeby wróciła na stałe - dopytywała swoich fanów. W komentarzach obserwatorzy dali jasno do zrozumienia, że podzielają tę opinię.

Tak, tęcza już była wpisana w krajobraz Warszawy tak jak palma. Niech zostanie na zawsze

- napisała jedna z internautek, nawiązując do rzeźby "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", która również budziła wielkie emocje.

Historia warszawskiej tęczy

Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie była obecna od 2012 roku. Instalacja artystyczna Julity Wójcik wcześniej stała przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Praca powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza jako element programu kulturalnego towarzyszącego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Obiekt, po montażu w Polsce, wywoływał liczne kontrowersje. Wysoka na 9 metrów i szeroka na 26 metrów tęcza, złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów, była siedmiokrotnie podpalana. Oponenci projektu zaznaczają, że instalacja ma 6 kolorów, a nie jak przyjęto w tradycji 7, co ma nawiązywać do symboliki LGBT+.

Tęczę zdemontowano w sierpniu 2015 roku, a prawa do projektu nabyło Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Niedawno pojawiła się aplikacja, która po zeskanowaniu kodu QR uruchamia instagramowy filtr z tęczą, będącą symbolem kultowego miejsca spotkań.

Zobacz wideo: Jakim ojcem jest Piotr Kraśko?

Zobacz też:

Katarzyna Kolenda-Zaleska o pracy dziennikarza. "Jesteśmy tolerancyjni i uważam, że prawa człowieka są najistotniejsze"

Małgorzata Ohme na zdjęciu z córką. Fani porównują prezenterkę do J.Lo

Zofia Zborowska-Wrona aż rok przygotowywała się do ciąży. Przeszła długą drogę, żeby być mamą

Autor: Adam Barabasz

Pozostałe wiadomości