Gwiazdy

Aktorki oszukane na milion złotych. Na celowniku przestępców była m.in. Lara Gessler. "Parę osób zostało zastraszonych"

Gwiazdy

Dzień Dobry TVN

Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Od niedawna na celowników przestępców znalazły się polskie gwiazdy, które po jednym telefonie wpłaciły na konto wyłudzających łącznie ponad milion złotych. Jak to możliwe? O tym rozmawialiśmy z Larą Gessler, restauratorką oraz podpułkownikiem Krzysztofem Przepiórką.

Aktorki oszukane na milion złotych

Choć takie historie dla wielu z nas mogą wydawać się czystą abstrakcją, spryt oszustów nie zna granic. Jak się okazuje, polskie gwiazdy zostały już oszukane na kwotę o wartości miliona złotych. Jak to możliwe? Oszuści dzwonili do nich z zastrzeżonych numerów, przedstawiali się jako "policjanci" i przekonywali je, że biorą udział w zasadzce policji na hakerów bankowości internetowej. Przekonywali aktorki, że ich pieniądze na kontach bankowych są zagrożone i powinny czym prędzej przelać określoną kwotę na inne konto, podane przez rzekomego "policjanta". Jako odbiorcę miały wpisać własne dane - był to według ich zapewnień rodzaj depozytu mający wzbudzić zaufanie aktorek. Dla uwierzytelnienia swojej tożsamości kazali swoim ofiarom wybrać na klawiaturze telefonu numer 112 i wcisnąć "gwiazdkę", aby połączyć się z komendą policji. W trakcie rozmowy telefonicznej policjant-oszust wmawiał swoim ofiarom, że hakerom udało się wykraść ich książkę kontaktową i zostanie ona sprzedana w "darknecie". Takim sposobem wyłudzali kontakty do znajomych ofiar. Oszust prosił, aby aktorka podała mu kilkanaście wybranych numerów ze swojego telefonu w celu zweryfikowania, czy dane, które wykradli "hakerzy" pokrywają się z jej kontaktami.

Policja nie ujawniła nazwisk poszkodowanych, wiadomo jednak, że do warszawskich prokuratur wpłynęły cztery takie sprawy. Co więcej, polskie celebrytki wydarzenie zaczęły nagłaśniać także w mediach społecznościowych. Swoich obserwatorów ostrzegała m.in. Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Jak dokładnie przebiegała rozmowa z oszustami?

Zadzwonił do mnie pan, powiedział, że jest z komendy na Wilczej. Wszystko się zgadza, bo to mój rejon w Warszawie. Powiedział, że w tej chwili jest próba włamania hakerskiego na moje konto i bardzo mnie prosi, żebym ja w tym momencie pomogła, bo oni próbują to zablokować i potrzebują mojej współpracy

- rozpoczęła swoją opowieść Lara Gessler.

Przezorna Lara wnikliwie słuchała opowieści oszustów. Jak przyznała, pierwszą rzeczą, jaka już nie pasowała jej podczas rozmowy, była informacja o tym, że rzekomy policjant otrzymuje SMS-y z kodami. Restauratorka szybko skonfrontowała się z rozmówcą i wprost przyznała, że nie ma pewności, że to właśnie on nie próbuje jej oszukać.

- Powiedział, że skoro tak uważam, to mam wcisnąć gwiazdkę i 112 i połączę się z komisariatem. Zrobiłam kółeczko wewnętrzne. Rozłączyłam się. On zadzwonił jeszcze raz z zastrzeżonego numeru. Spanikowany powiedział "Proszę pani, my nie mamy czasu, to jest akcja. Będzie pani oskarżona o utrudnianie pracy policji" – powiedziała.

Lara zdradziła również, że oszuści podzielili się na dwie grupy. Pierwsza to krzyczący rozmówcy, druga - "bohaterzy swoich czasów". Sama miała do czynienia z tymi pierwszymi.

Jak wykryć oszustów? Co powinno nas od razu zaniepokoić?

Czujność i racjonalne zachowanie to podstawa. Jak przyznał podpułkownik Krzysztof Przepiórka, policja nigdy nie robi takich akcji przez telefon. Jeżeli ktoś będzie się jednak próbował z nami w ten sposób kontaktować, możemy w skuteczny sposób zbić takich ludzi z tropu, zadając im kilka pytań kontrolnych. Kolejnym aspektem, który pozwoli nam zachować bezpieczeństwo, jest świadomość tego, jak przestępcy działają. Według Krzysztofa Przepiórki przestępcy działają w trzech krokach. Są to: rozpoznanie, typowanie ofiar i realizacja zamierzenia.

- Nasze umysły są bardzo podatne na takie manipulacje. Złodziej, który typuje swoją ofiarę, widzi, jak kto się zachowuje. Jak ktoś już wejdzie w ten mechanizm, to zrobi wszystko – powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Agata Młynarska padła ofiarą oszustwa. "To narażenie ludzi na utratę zdrowia"

Agnieszka Chylińska padła ofiarą oszustwa i ostrzega: "Nie bądźcie łatwowierni"

Oszustwa internetowe - jak się ich wystrzegać? "W ciągu ostatniego kwartału liczba cyberataków wzrosła o 43 procent"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości