Młodzieżowym Słowem Roku 2022 w głosowaniu została "essa". Z kolei Nagrodę Jury dla wyrażenia uznanego za najciekawsze językowo zdobyła "odklejka". DJ Leon Myszkowski oraz aktor i wokalista Filip Cembala opowiedzieli w Dzień Dobry TVN, kiedy korzystają z tych słów.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022
Coroczny konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. 6 grudnia ogłoszono wyniki plebiscytu. Najwięcej głosów (prawie 24 tys.) zdobyło słowo "essa", które oznacza: "coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (mieć essę, luz), występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie".
- Dla mnie to jest takie określenie, które kojarzy się z ogólno przyjętą radością - powiedział Leon Myszkowski. - Coś ci wyszło, to mówisz: "Essa". Zdarzyło się kilka razy, że użyłem - przyznał DJ.
Filip Cembala "essę" zna od dawna.
- Uwielbiam taki second-hand zrobiony ze słów. To drugie życie, które słowo dostaje. Doczytałem się różnych fajnych kontekstów, np. dowiedziałem się, że "essa" jest słowem, które funkcjonowało w latach 90. na imprezach techno, które były wtedy bardzo modne. Kiedy impreza wchodziła w bardzo dobrą fazę, to wtedy ludzie wykrzykiwali: "Essa!". I rzeczywiście jest też słowem-potwierdzeniem, że coś się udało - mówił aktor.
"Slay" i "odklejka" co oznaczają?
Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym. "Odklejka", bo o niej mowa, oznacza: "stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio".
- "Odklejka", to nie jest to żadne nowe słowo - zauważył Leon Myszkowski, który sam często go używa.
Z kolei Filip Cembala niedawno po raz pierwszy usłyszał słowo "slay".
- W tym roku na warsztatach pokazywałem dziewczynce, jak coś zaśpiewać. Ona patrzy na mnie i mówi: "Slay". Nie wiedziałem, czy obraziła mnie, czy muszę zrobić przerwę, żeby skoczyć do Internetu i sprawdzić, co to znaczy - wspominał żartobliwie Cembala.
Słownik języka polskiego podaje definicję słowa "slay": "coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używane, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Droga do sukcesu Klaudii Nieścior, zwyciężczyni "Top Model". "To historia Kopciuszka"
- "40 kontra 20". Dżoana chce walczyć o Toma. Czy nowa singielka pokrzyżuje jej plany?
- Metamorfoza Roksany Węgiel zaskoczyła internautów. "Od kiedy ona tak wygląda?"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News