Gwiazdy

"Essa", "odklejka" i "slay" - w jakich sytuacjach używamy tych słów?

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Essa - młodzieżowe słowo roku 2022!
Essa - młodzieżowe słowo roku 2022!Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Młodzieżowym Słowem Roku 2022 w głosowaniu została "essa". Z kolei Nagrodę Jury dla wyrażenia uznanego za najciekawsze językowo zdobyła "odklejka". DJ Leon Myszkowski oraz aktor i wokalista Filip Cembala opowiedzieli w Dzień Dobry TVN, kiedy korzystają z tych słów.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Coroczny konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. 6 grudnia ogłoszono wyniki plebiscytu. Najwięcej głosów (prawie 24 tys.) zdobyło słowo "essa", które oznacza: "coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (mieć essę, luz), występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie".

- Dla mnie to jest takie określenie, które kojarzy się z ogólno przyjętą radością - powiedział Leon Myszkowski. - Coś ci wyszło, to mówisz: "Essa". Zdarzyło się kilka razy, że użyłem - przyznał DJ.

Filip Cembala "essę" zna od dawna.

- Uwielbiam taki second-hand zrobiony ze słów. To drugie życie, które słowo dostaje. Doczytałem się różnych fajnych kontekstów, np. dowiedziałem się, że "essa" jest słowem, które funkcjonowało w latach 90. na imprezach techno, które były wtedy bardzo modne. Kiedy impreza wchodziła w bardzo dobrą fazę, to wtedy ludzie wykrzykiwali: "Essa!". I rzeczywiście jest też słowem-potwierdzeniem, że coś się udało - mówił aktor.

"Slay" i "odklejka" co oznaczają?

Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym. "Odklejka", bo o niej mowa, oznacza: "stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio".

- "Odklejka", to nie jest to żadne nowe słowo - zauważył Leon Myszkowski, który sam często go używa.

Z kolei Filip Cembala niedawno po raz pierwszy usłyszał słowo "slay".

- W tym roku na warsztatach pokazywałem dziewczynce, jak coś zaśpiewać. Ona patrzy na mnie i mówi: "Slay". Nie wiedziałem, czy obraziła mnie, czy muszę zrobić przerwę, żeby skoczyć do Internetu i sprawdzić, co to znaczy - wspominał żartobliwie Cembala.

Słownik języka polskiego podaje definicję słowa "slay": "coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używane, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości