Gwiazdy

Aleksandra Niżyńska porzuciła aktorstwo dla nauki. Walczy o prawa kobiet

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Show-biznes to nie moja bajka
Show-biznes to nie moja bajkaDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Aleksandrę Niżyńską kojarzymy z jednego z najpopularniejszych seriali polskiej telewizji. W 2008 roku odeszła z show-biznesu i już nigdy nie powróciła do aktorstwa. Czy żałuje, że podjęła taką decyzję? W studio Dzień Dobry TVN opowiedziała o ścieżce zawodowej, którą obrała.

Aleksandra Niżyńska walczy o prawa kobiet

Aleksandra Niżyńska jest córką Wojciecha Niżyńskiego - producenta i współtwórcy kultowych polskich seriali. Z aktorstwem i występami przed kamerą pożegnała się w 2008 roku na rzecz nauki. Kontynuowała edukację na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała prawo oraz nauki społeczne. W ramach programu Erasmus kształciła się również w Bremie, na jednej z największych uczelni w północnych Niemczech.

Karierę badawczą rozwijała jako analityczka w Instytucie Spraw Publicznych i kierowniczka Obserwatorium Równości Płci. Została współorganizatorką kampanii o partnerstwie i aktywnym ojcostwie. W mediach wypowiada się na tematy związane z nierównym traktowaniem kobiet oraz mężczyzn. Na co dzień działa jako socjolożka. Nad jakimi projektami pracuje obecnie?

- W Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii zajmuję się koordynacją projektów na rzecz praw kobiet, a we własnej firmie, w której prowadzę ze wspólniczkami badania dotyczące równości płci, zajmujemy się głównie tematyką kobiet na rynku pracy i w polityce - wyjaśnia w rozmowie z Pauliną Krupińską-Karpiel i Damianem Michałowskim.

Aleksandra Niżyńska wróciła niedawno ze Strasburga, gdzie prezentowała wyniki badań dotyczące tego, jak Parlament Europejski może wspierać kobiety poza Unią Europejską. To bardzo istotne w kontekście aktualnej sytuacji w Ukrainie.

Aleksandra Niżyńska nie tęskni za show-biznesem

W "Klanie" grała przez jedenaście lat. Kojarzymy ją z roli Uli, serialowej koleżanki Oli (Kaja Paschalska). Dlaczego odeszła z telenoweli? - Zaczęło się dziać dużo innych dodatkowych rzeczy w moim życiu i stwierdziłam, że chcę pójść w inną stronę. Studiowałam dwa kierunki, więc to było wyzwanie. Uznałam, że lepiej się odnajduję w pracy badawczej - tłumaczy w studio Dzień Dobry TVN.

Aleksandra Niżyńska nie żałuje, że zrezygnowała z kariery w mediach. Twierdzi, że praca aktorki, mimo sławy i blichtru, jest bardzo wymagająca. Przez lata brakowało jej jednak artystycznej formy wyrażania siebie, dlatego rozpoczęła treningi tańca. - Tańczę w zespole JaGUzz. To zespół, który jest częścią Warszawskiego Studia Tańca - informuje.

Czy Aleksandra utrzymuje kontakt z Kają Paschalską? Jak jej rodzice zareagowali na wieść o planach porzucenia aktorstwa? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości