Gorące tematy

WOŚP na walkę z COVID-19 przeznaczyła 70 mln. zł. Jak będzie wyglądał kolejny finał?

Gorące tematy

O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w naszym kraju słyszał każdy. Od lat wspiera polską ochronę zdrowia, a w dobie pandemii odegrała niebagatelną rolę. - W sumie na pomoc przeznaczyliśmy 70 mln złotych - zadeklarował Jerzy Owsiak. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak fundacja przygotowuje się do finału w 2021 r.

WOŚP walczy z pandemią

Do tej pory WOŚP przede wszystkim skupiała się na realizowaniu zadań wynikających z ostatniego finału. Zalicza się do nich m.in. zakup sprzętu medycznego. W dobie pandemii organizacja postanowiła ze zdwojoną siłą pomóc ochronie zdrowia. Jerzy Owsiak, założyciel i prezes WOŚP, zdradził w naszym programie, że jak tylko koronawirus dotarł do Polski, zaczęli działać.

– Uruchomiliśmy nasze konto, by dokonać zakupów. Wiosną kupowaliśmy łóżka, materiały ochronne. Wylądowały 4 samoloty LOT-owskie, które przywiozły mnóstwo artykułów. Udało nam się kupić 34 respiratory , bo tylko tyle można było kupić prawdziwych respiratorów na świecie - argumentował Owsiak.

Przy drugiej fali pandemii szpitale również mogły liczyć na WOŚP. Łącznie na pomoc przeznaczyli 70 milinów złotych. – To dość symboliczna suma w Polsce. W związku z tym, co można kupić za te 70 mln? To jest m.in. 1540 łóżek do intensywnej terapii kupionych w Polsce, a więc to są łóżka poważne, które trafiły do blisko 100 szpitali. I nawet teraz jakiś szpital otrzymuje od nas na pewno 10-20 łóżek. Spełniają one swoją rolę przy tych wszystkich oddziałach, które powstają. To są 84 respiratory , bo także tyle można było kupić. Kupiliśmy też 246 kardiomonitorów . To jest długa lista, która pokazuje, że fundacja, mając pieniądze społeczne, potrafi je uruchomić natychmiast - wyjaśnił prezes WOŚP.

Owsiak podkreślił też, że w skład zarządu wchodzą 4 osoby, więc te decyzje podejmowane są natychmiast. Zapowiedział, że są gotowi do dalszej pomocy.

29. Finał WOŚP 10 stycznia 2021 r.

Oprócz pomagania w walce z koronawirusem WOŚP przygotowuje się do kolejnego finału, który odbędzie się 10 stycznia . Jak będzie wyglądał w dobie pandemii?

– Wychodzimy z założenia, że przygotowujemy się tak jak co roku. Na dzień dzisiejszy mamy 1590 sztabów. Już się ukonstytuowały w prawie 30 krajach na świecie. To jest coś nieprawdopodobnego. Każdy sztab nastawia się na taką zbiórkę online, bezpieczną. Być może trzeba będzie gdzieś dojechać, gdzie ta puszka będzie stała. Tych pomysłów jest bardzo dużo, ale najważniejsze jest to, że gramy, że ludzie chcą grać - oświadczył Jerzy Owsiak.

Następnie założyciel przyznał, że w 2021 roku pieniądze będą zbierane przede wszystkim na laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy . Kilkanaście lat temu grali już na ten cel, ale jak wiadomo, taki sprzęt się zużywa – System tego nie uzupełnił, więc nie czekamy, działamy - argumentował.

Pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie powstanie wielki namiot. – To będzie centrum świata. Stamtąd będziemy nadawali – zapowiedział. Finał ma być transmitowany na antenie TVN, TTV oraz TVN24. Do zobaczenia!

Zobacz też:

Strajk Kobiet. Jurek Owsiak w mocnych słowach do policji. "Czy nie jest wam wstyd?"

Polska psychiatria dziecięca potrzebuje pomocy. Jurek Owsiak: "Zapaść jest ogromna"

Siedmiolatka walczy o życie i potrzebuje naszej pomocy. "Wciąż wierzymy, że zdążymy uratować Mię"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości