Przed drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, reporterka "Superwizjera" Ewa Galica przeprowadziła śledztwo w sprawie majątków przyjaciół Władimira Putina. Czy oligarchowie - jak zapowiadały rządy krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych - stracili swoje majątki w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Francji czy w Monako?
Oligarchowie w Rosji - skąd się wzięli
Z dokumentu Ewy Galicy dowiadujemy się, że Władimir Putin, po dojściu do władzy, stworzył wokół siebie siatkę złożoną z dawnych znajomych z KGB i przyjaciół, którzy szybko dorobili się ogromnych majątków.
- Oni kradli pełnymi garściami - powiedział w filmie amerykańsko-brytyjski przedsiębiorca i działacz społeczny, ścigany przez organy ścigania Federacji Rosyjskiej Bill Browder.
Warto wiedzieć, że kreując nowych oligarchów, Putin starych wsadzał do więzienia. Jednym z nim był współwłaściciel Jukosu Michaił Chodorkowski, który na początku 2004 r. był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. W 2005 r. moskiewski sąd skazał go na 9 lat pozbawienia wolności i odbycie kary w kolonii karnej.
- Putin chciał pokazać dotychczasowym oligarchom: "słuchajcie, jak nie możecie się dzielić, to pójdziecie do więzienia", więc trzeba się dzielić przede wszystkim. To był taki jakby progowy przekaz - stwierdziła Ewa Galica.
Prezydent Rosji także jest właścicielem ogromnej fortuny, ale ukrywa ją w oświadczeniach majątkowych.
- Oczywiście w nich się teoretycznie wszystko zgadza, czyli jest to pełna własność jednego mieszkania, (...) plus trzy samochody, garaż - wymieniła reporterka.
Czy sankcje działają?
Pieniądze rosyjskich oligarchów zalały świat Zachodu. Ich ogromne majątki znajdują się m.in. w Anglii, Szkocji, Francji, Hiszpanii, na Teneryfie czy w Monako. Z uwagi na pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę niektóre kraje europejskie i Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje na najbogatszych rosyjskich oligarchów. Ewa Galica postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście stracili oni swoje wille, jachty i inne przywileje. W trakcie pracy nad reportażem dowiedziała się jednak, że wielu z nich udaje się ominąć restrykcje.
- Mają dużo pieniędzy i swój ogromny interes w tym, żeby tych sankcji unikać, więc zatrudnili najlepszych prawników i po prostu wymyślili swoje sposoby - powiedziała reporterka "Superwizjera".
Jedną z metod jest przepisanie majątków na osoby spoza rodziny, ale godne zaufania.
- Na przykład na ochroniarza, byłą żonę, matkę byłej żony, współpracowników takich, którzy się kiedyś przewijali - wyjaśniła Ewa Galica.
Część majątków oligarchowie zdołali też przenieść na Cypr i do innych rajów podatkowych.
Dokument "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" dostępny jest już w Playerze oraz TVN24 GO.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Od lat Kreml manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Cel: pogłębienie podziału i nieufności
- Znany rosyjski pisarz o Putnie: "Obawiam się, że zacznie używać taktycznej broni jądrowej"
- Rosjanie na Lazurowym Wybrzeżu żyją jak królowie. Dlaczego nie można odebrać im nieruchomości?
Autor: Izabela Dorf
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News