Niezwykła historia Dariusza Baliszewskiego
Dariusz Baliszewski w latach 80. i 90. prowadził kultowe programy telewizyjne, a jego artykuły można było przeczytać w najbardziej poczytnych tygodnikach. Dziennikarz w swoich pracach historycznych koncentrował się m.in. na działalności wywiadów w trakcie II wojny światowej oraz polskim rządem na uchodźstwie.
Historyk stał się jednym z największych tropicieli tajemnic związanych ze śmiercią Władysława Sikorskiego. Uważał, że generał został zamordowany. - Znajdował różne tropy dotyczące tego kto, gdzie i kiedy był. Pojechał do Londynu do Instytutu Sikorskiego i był jedynym człowiekiem, który nie wychodził na papierosa, szkoda mu było czasu. Tam było tyle wspaniałych dokumentów, które go niosły - przyznała żona dziennikarza.
Reżyserka Anna Jadowska wyznała, że Baliszewski cały czas liczył na to, że utajone dokumenty zostaną odtajnione. Na podstawie hipotezy historyka powstał film fabularny oraz czteroodcinkowy dokument o śmierci generała. - Narysował dla nas postać córki generała Sikorskiego, o której w bardzo ciekawy sposób opowiadał - przyznała Anna Jadowska.
- Wszyscy lubiliśmy słuchać jego kolejnych odkryć (...). Kiedy mówił, to człowiek od razu widział te obrazy. To wszystko było bardzo barwne - dodała Maria Baliszewska, żona Dariusza.
Dariusz Baliszewski pracował przede wszystkim nocami. - Do domu przynosił kilogramami książki - wspomina córka.
- Pasja z jaką on działał, jako historyk, jest rodzajem szaleństwa - podsumował prof. Tomasz Szarota.
Zbiórka na digitalizacjię kolekcji Dariusza Baliszewskiego
Dariusz Baliszewski zmarł w wieku 74 lat. A jego liczne, osobiste archiwum trafiło do ośrodka KARTA. Aktualnie trwają prace nad udostępnieniem dokumentów w bibliotece cyfrowej.
- Te materiały są niezwykle cenne. Jest to ponad 70 tysięcy stron dokumentacji aktowej - powiedziała archiwistka Katarzyna Januszewska.
Dariusz Baliszewski marzył o tym, żeby jak najwięcej ludzi mogło poznać efekty jego rzetelnej pracy, której poświęcił niemal całe życie. Jednak pełna digitalizacja kolekcji historyka wymaga dużego nakładu finansowego. Fundacja Ośrodka KARTA zorganizowała więc zbiórkę, dzięki której każdy z nas będzie mógł spełnić marzenie dziennikarza.
Zachęcamy do wspierania! - tutaj link do zbiórki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rafał Collins pomógł Tomkowi Komendzie. Komentuje wyrok: "Farsa!"
- 60 proc. warszawiaków chce nocnej prohibicji. Wyniki Barometru Warszawskiego
- Sprzedają i grają na ulicy, żebrzą, zbierają złom. Emeryci muszą dorabiać. "Żeby nie umrzeć z głodu"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News