List gończy za mężem polskiej aktorki. Iwan Wyrypajew: "Muszę uważać na przesiadkach"

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Iwan Wyrypajew zaocznie aresztowany w Rosji
Iwan Wyrypajew zaocznie aresztowany w RosjiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Rosja wystawiła list gończy za mieszkającym wiele lat w Polsce reżyserem Iwanem Wyrypajewem, który prywatnie jest mężem Karoliny Gruszki. Oboje byli gośćmi programu Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o tym, że spodziewali się takiego ruchu ze strony reżimu, a także przybliżyli możliwe motywy działań służb Władimira Putina.

List gończy rosyjskiej prokuratury

Iwan Wyrypajew został oskarżony o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o rosyjskiej armii. Wyrok zapadł zaocznie. Reżyser przyznał, że sam nie wie, co to oznacza, bo jego prawnicy dopiero to sprawdzają.

- Od dawna nie mieszkam w Rosji ani nie jestem tam zameldowany od dawna, czyli nie dostałem prywatnie dokumentu. Nie mam nieruchomości w Rosji, nie mam mieszkania. Muszę uważać na przesiadkach w krajach, które mają podpisane umowy o ekstradycji do Rosji - powiedział Iwan.

Zdaniem artysty reżim Putina prawdopodobnie ściga go za rozpowszechnienie informacji, że Rosja napadła na Ukrainę i zabija tam dzieci (zgodnie z propagandą Rosja prowadzi w Ukrainie specjalną operację wojskową, a nie wojnę). - Tam jest groźba do 10, a nawet 15 lat więzienia. Będzie się toczyła jakaś rozprawa. Zdecydowaliśmy, że będzie prawnik, który będzie reprezentował Iwana w Moskwie. Natomiast nie mamy żadnych iluzji, że będzie można coś tam wywalczyć. Raczej jest taka potrzeba, żeby taki głos prawdy w tamtej przestrzeni wybrzmiał - dodała Karolina Gruszka.

Represje ze strony rosyjskiego reżimu

Rosja ma długą tradycję ścigania artystów za to, że mówili prawdę o jej działaniach. - Ja mam taki żart, że to jest absolutnie normalne, bo to jest format. Jestem rosyjskim pisarzem i w formacie tej kultury to jest normalne - powiedział Iwan.

Karolina Gruszka przyznała, że oboje byli przygotowani na to, że coś podobnego może się wydarzyć, dlatego że służby rosyjskie aktywnie działają w ten sposób.

- Starają się zdyskredytować, a najlepiej wyeliminować w ogóle z przestrzeni publicznej wszystkie głosy, które w jakiś sposób mogły mieć wpływ na rosyjską młodzież. Dotyka to też naszych znajomych Rosjan, którzy są po stronie opozycyjnej. Ich dotykają różnego rodzaju represje. Iwan wypowiada się publicznie i w Polsce, ale też w mediach niezależnych rosyjskich - powiedziała żona reżysera.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości