Gorące tematy

Dragon - statek, na który patrzy cały świat. Kiedy dojdzie do historycznego lotu kosmicznej taksówki?

Gorące tematy

W środę planowano wysłanie w kosmos statku Dragon, wykonanego przez firmę znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Niestety w powodu niesprzyjających warunków pogodowych start został w ostatniej chwili odwołany. Następny planowany jest w sobotę (30 maja 2020 r.) o godzinie 21:22 czasu polskiego. Czy jest szansa, że zostanie zrealizowany?

To miało być historyczne wydarzenie z wielu powodów - po raz pierwszy prywatna firma chciała wysłać astronautów w kosmos, po dziewięcioletniej przerwie mieli oni wystartować z terytorium Stanów Zjednoczonych, co uniezależniłoby ich od Rosjan i do tego przygotowano dla nich nowe kombinezony. Niestety aura pokrzyżowała plany NASA oraz SpaceX Elona Muska i wylot misji Demo-2 trzeba było przełożyć.

W tym przypadku nie chodziło tylko o pogodę nad samym Przylądkiem (Canaveral - przyp. red.), skąd odbywał się start. Trzeba było brać również pod uwagę jej wpływ na pojazd, jeśli znajdzie się w trybie ewakuacyjnym, a tu obszar może sięgać aż Irlandii, a także wpływ pogody na możliwość odzyskania kapsuły

- wyjaśnił były pracownik NASA, John F. Hall.

Jego zdaniem, jeżeli aura miała rzeczywiście negatywnie wpłynąć na którykolwiek z powyższych kroków, to lepiej było skupić się na bezpieczeństwie i poczekać do kolejnej okazji.

Weterani misji kosmicznych

W misji biorą udział Robert Behnken oraz Doug Hurley. Obaj są doświadczonymi astronautami i już byli dwukrotnie na orbicie. Odwołanie startu to dla nich nic nowego. Pierwszy lot Hurleya przekładany był aż pięciokrotnie.

Obaj piloci to weterani misji kosmicznych. Doug był pilotem w misji wahadłowca Atlantis, który zamykał pewną erę w 2011 roku. To jest wspaniała historia, gdy ten sam człowiek zamyka rozdział lotów wahadłowców i otwiera nowy - komercyjnych lotów załogowych

- stwierdził John F. Hall.

Następny lot w sobotę?

Kapsuła typu Dragon, w której siedzieli astronauci była już w kosmosie 22 razy. Eksplodowała raz, podczas siódmego lotu zaopatrzeniowego. Ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze, próbę startu przełożono na sobotę. Czy jest szansa, że to się uda?

Wszystko zależy od wojskowej prognozy pogody. Jak ona wygląda w tej chwili? Na dzisiaj szanse na start wynoszą 50 proc., ale drugie okno startowe otwiera się jutro i wtedy ta pogoda jest nieco lepsza i szanse na start wynoszą 60 proc.

- powiedział dziennikarz Faktów TVN, Marcin Wrona.

Jeśli jednak lot Demo-2 pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec sierpnia 2020 r. czterech astronautów poleci rakietą SpaceX w pierwszej, w pełni operacyjnej misji załogowej.

Posłuchajcie całej rozmowy z Marcinem Wroną, który opowiedział o niezwykłych kombinezonach załogi Dragona i przyjaźni łączącej obu pilotów.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości