Gorące tematy

Od 9 maja szczepienia dla wszystkich chętnych. Dr Paweł Grzesiowski: "Czekamy na przepustki"

Gorące tematy

- Od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak ma to przebiegać w praktyce? Czy procedura rejestracji ulegnie zmianie? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr Paweł Grzesiowski, eksperta profilaktyki zakażeń.

Szczepienie przeciw COVID-19 dla każdego

Wszystko wskazuje na to, że nie ważąc na rok urodzenia, od 9 maja każdy dorosły Polak będzie mógł otrzymać skierowanie i zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Tempo szczepień będzie dostosowane do dostaw szczepionek. Czy w związku z tym zmieni się forma rejestracji?

- Moim zdaniem, co prawda, czekając jeszcze na dokładne szczegóły tego rozporządzenia, można przewidzieć, że rejestracja będzie dokładnie tak samo przebiegać jak w tej chwili, czyli czterema drogami poprzez: infolinię, bezpośrednio w punkcie szczepień, portal gov.pl czy SMS-y. Natomiast rewolucyjność zapowiadanej zmiany polega na tym, że wszyscy już bez żadnej kolejki otrzymają skierowanie, czyli będą mieli uprawnienie do szczepienia - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert profilaktyki zakażeń.

Podkreślił przy tym, że eksperci postulowali, by zlikwidować skierowania i działać według zasady: "kto się zgłasza, ten się szczepi". – Niestety, to się jak dotychczas nie wydarzyło. W związku z tym czekamy na te przepustki. Jeśli zapowiedzi zostaną zrealizowane, to wszyscy dorośli takie przepustki otrzymają, co nie znaczy, że od razu się zaszczepią. Będą musieli zapisać się do punktu szczepień, by uzyskać termin – tłumaczył.

Czy Polacy chcą się szczepić?

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego wprowadzając zmianę w rozporządzeniu, rząd chce również sprawdzić, ile osób realnie jest zainteresowanych szczepieniami. Obecnie szacuje się, że około 2/3 dorosłych Polaków deklaruje chęć przyjęcia dawki.

- To nie jest zbyt wiele. Chcielibyśmy, by więcej osób chciało się zaszczepić, ale do tego potrzebna jest dobra akcja edukacyjna i zachęty. Pracodawcy powinni dostać uprawnienia, po to, by móc szczepić swoich pracowników. To wszystko nas czeka, ale dopiero chyba w czerwcu - zaznaczył.

Kogo będzie można zaszczepić, by nie zmarnować szczepionki? Dowiesz się tego z materiału wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl .

Zobacz także:

Powrót do nauki stacjonarnej jeszcze w tym roku szkolnym? Premier zabrał głos

W koszyku spożywczym coraz drożej. O ile więcej płacimy za żywność?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po otwarciu żłobków i przedszkoli. Kto musi złożyć nowy wniosek?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości