Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużone
Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu sprzed tygodnia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. W międzyczasie rząd ogłosił, że od 19 kwietnia br. możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli.
MRiPS wyjaśnia, że w związku z tą sytuacją rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola żłobka, którzy już wcześniej złożyli wniosek o dodatkowy zasiłek do 25 kwietnia, wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kiedy złożyć nowy wniosek
W sytuacji, gdy mimo otwarcia placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) od 19 kwietnia 2021 r. nastąpi jednak nieprzewidziane zamknięcie placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty zasiłku za okres od 19 kwietnia rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku – za okres, w jakim placówka jest zamknięta.
Te zasady dotyczą wyłącznie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy złożonych przez rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobków i przedszkoli. W pozostałych przypadkach, czyli w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 lub dzieckiem niepełnosprawnym (uczęszczającym do szkoły) lub osobą dorosłą niepełnosprawną, ze względu na dalsze zamknięcie placówek (lub ich ograniczone funkcjonowanie) rodzice/opiekunowie nadal mogą korzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na podstawie wcześniej złożonych wniosków.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - ile wynosi
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Żyją z dziećmi na 15 metrach użytkowych poddasza. "Żeby wziąć małe na ręce, mąż musiałby chodzić na czworaka"
>>> Zobacz także:
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP