Gorące tematy

Jakie zawody są najlepiej opłacane w Polsce?

Gorące tematy

Stone RFPM Images/Getty Images

Jakie zawody w Polsce są najlepiej płatne? Na naprawdę wysoką pensję mogą liczyć przede wszystkim szefowie polskich oddziałów zagranicznych firm. Dużo zarabiać można również na stanowiskach dyrektorskich w sektorach bankowości, energetyki i logistyki, ale nie tylko.

Przy analizie rynku zawodowego w Polsce i możliwościach zarobkowych mowa o stałej, regularnej pensji wynikającej z wykonywania konkretnego zawodu czy też zajmowania danego stanowiska. W tej sytuacji nie są brane pod uwagę bardzo wysokie, ale jednak nieregularne dochody celebrytów i innych popularnych osób. Najczęściej pochodzą z kontraktów reklamowych i ich wysokość zależy od wielu czynników, na które nie ma wpływu aktualna sytuacja na rynku pracy.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Krajowy manager tudzież country manager, czyli osoba, która samodzielnie zarządza firmą lub jej oddziałem to obecnie najlepiej płatne stanowisko zawodowe w Polsce. Z danych niedawno przeprowadzonej analizy wynika, że przeciętny dochód osoby wykonującej ten zawód to około 37,5 tys. brutto, przy czym ¼ z nich ma pensje powyżej 45,8 tys. zł.

Nieco mniej zarabia zwykle prezes firmy, będącej miejscem pracy powyżej tysiąca pracowników. Tutaj średnie wynagrodzenia miesięczne to około 30 tys. zł. Oczywiście są również prezesi/szefowie przedsiębiorstw, którzy zarabiają kilkukrotnie więcej, ale tych jest już mniej. Są to m. in. szefowie wielkich spółek państwowych i giełdowych.

Obecnie najwięcej wysoko płatnych stanowisk jest w bankowości , choć w ostatnim czasie zauważalny jest trend redukowania zatrudnienia. Sporo zarobić można również na dobrych stanowiskach w sektorach energetyki, logistyki czy produkcji.

Pensje w IT

Branża IT różni się od wcześniej wspomnianych przede wszystkim tym, że wysoko płatne stanowiska nie muszą wiązać się z zarządzaniem wielkimi zespołami ludzi.

Jednak na takie pensje, jak chociażby w bankowości, nie może liczyć większość nawet najlepszych specjalistów z sektora IT. Oczywiście nie brakuje wyjątków. Branża ta bardzo szybko się rozwija, stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Choć ich wynagrodzenia nie należą do rekordowych, to nadal są ponadprzeciętnie wysokie. Dobre pieniądze za swoją pracę otrzyma właściwie każdy specjalista IT.

Według badań GUS, średnia pensja w tym sektorze wnosi około 10 tys. zł, choć oczywiście zdarzają się kilkukrotnie wyższe. Ponadto, rosną pensje programistów i managerów projektów IT.

Inne dobrze płatne zawody

Nieco mniej, ale nadal dużo i to bez konieczności zarządzania rozbudowanymi zespołami ludzi, zarabiają również sędziowie, radcy prawni, właściciele gabinetów medycznych, gabinetów medycyny estetycznej, stomatologii i inni mali przedsiębiorcy, którzy dobrze wykonują swoją pracę.

Zobacz też:

Średnia pensja w Polsce. "Co jest nie tak z moim pracodawcą, że mi tyle nie płaci?"

Polacy zarabiają więcej. O ile wzrosło przeciętne wynagrodzenie?

Co robi doradca finansowy i jak nim zostać? Ile można zarobić?

Zobacz film: Robert Lewandowski milionerem, Lionel Messi miliarderem. Najlepiej zarabiający piłkarze według "Forbesa"

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości