Rozmowa kwalifikacyjna to niezwykle stresujący etap podczas aplikowania na konkretne stanowisko. Bezpośredni kontakt z osobami, od których zależy zatrudnienie, często wywołuje duży stres, uniemożliwiający zaprezentowanie się z dobrej strony. Rozmowa kwalifikacyjna będzie udana, jeśli się do niej wcześniej przygotujemy.
Klasyczne spotkania na wymagające stanowiska często zastępuje rozmowa kwalifikacyjna po angielsku i po niemiecku. Z kolei całkiem inaczej będzie wyglądać rozmowa kwalifikacyjna do policji niż w banku. Przed każdą z nich warto przeanalizować najczęściej zadawane pytania i najkorzystniejsze dla nas odpowiedzi.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?
Rozmowa kwalifikacyjna to pełne zaangażowanie i solidne przygotowanie. Wszystko zależy też, na jakie stanowisko aplikujemy. Oczywiście rozmowa kwalifikacyjna po angielsku czy rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku to potrzeba ćwiczenia zwrotów, których firma będzie wymagać, np. pracownik sprzedaży musi wiedzieć, jak dobrze opisać produkt i zachęcić do zakupu w konkretnym języku. Jak się przygotować przed rozmową?
· W wysłanym CV są zawarte informacje o wykształceniu i doświadczeniu, ale dla pewności lepiej przypomnieć sobie, czemu podjęliśmy akurat taki, a nie inny kierunek studiów lub co dokładnie robiliśmy na danym stanowisku.
· Sprawdź opinie o firmie w Internecie. Może się okazać, że jest ona nieuczciwa i cały proces rekrutacji tylko zmarnuje Twój cenny czas.
· Przed rozmową kwalifikacyjną trzeba zapoznać się z profilem firmy – stroną internetową, ofertą, strukturą działania. Jeśli nazwa marki składa się ze skrótu, trzeba dokładnie wiedzieć, jak go rozszyfrować.
· Wydaje się to oczywiste, ale nie zawsze o tym się pamięta – należy wcześniej przestudiować wymagania odnośnie do stanowiska i dobrze dopasować je do własnych cech charakteru.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze zaprezentować siebie?
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, ale co zrobić, aby było pozytywne? Dużo zależy od naszej postawy, technik autoprezentacji. Zwroty grzecznościowe, częsty uśmiech i pewne odpowiedzi (przećwiczone wcześniej) to elementy, których nie powinno zabraknąć na udanej rozmowie kwalifikacyjnej. Ważna jest też otwarta postawa – luźna, niespięta sylwetka i kontakt wzrokowy, który pokaże naszemu rozmówcy, że go uważnie słuchamy. Od czego jeszcze zależy rozmowa kwalifikacyjna? Ubiór dostosowany do rodzaju stanowiska oraz pewny styl chodzenia to niuanse, które mogą jednak przeważyć nad oceną naszej osoby po rozmowie.
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi
Przykładowa rozmowa kwalifikacyjna opiera się na standardowej grupie pytań zadawanych każdemu kandydatowi. Dzięki nim pracodawca poznaje bliżej sylwetkę potencjalnego pracownika i sprawdza, czy spełnia jego wymagania w relacjach bezpośrednich. Jeśli zadawane są bardziej nietypowe pytania, rozmowa kwalifikacyjna jest zwykle prowadzona na stanowisko wymagające kreatywnego podejścia do zadań. Jeśli chodzi o to, jak od strony kandydata powinna być przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, pytania i odpowiedzi, które można najczęściej usłyszeć dotyczą:
· Powodu chęci podjęcia pracy w firmie – firmę określamy w samych superlatywach, podkreślamy jej atuty (zasięg międzynarodowy, szeroki zakres działań).
· Zdobytego doświadczenia i umiejętności – najlepiej wcześniej przestudiować swoje CV i wyróżnić najważniejsze punkty.
· Zainteresowań – warto podkreślić te najbardziej oryginalne, dzięki którym zostaniemy bardziej zapamiętani.
· Planów na przyszłość – trudno je określić, ale dobrze jest stawiać sobie wysokie cele. Nie zawsze trzeba mówić - „chciałbym być kierownikiem w państwa firmie”. Jeśli usłyszy to obecny kierownik, stanie się to naszą wadą. Można za to śmiało określić: “za x lat chciałby/chciałabym pracować na odpowiedzialnym stanowisku / z dużą grupą ludzi / brać udział w ważnych projektach / pracować dla dużych klientów”.
· Zalet i wad – wymieniając swoje wady i zalety, rozmowa kwalifikacyjna powinna być utrzymana w luźnym tonie. Warto wcześniej pomyśleć nad tym, jakie możemy mieć słabe strony, które niekoniecznie przeszkadzają w stanowisku, na które aplikujemy. Starając się o pracę biurową, nie mówimy: „lubię długo spać”, bo to może sugerować tendencję do spóźniania. Lepiej powiedzieć: „lubię wydawać dużo na zakupy sukienek” albo „lubię szybką jazdę samochodem” – w tym drugim przypadku będziemy wyglądać na osobę, która lubi ryzyko, a czasami jest to uważane bardziej za zaletę niż wadę.
Dobrze przygotowana rozmowa kwalifikacyjna to gotowe odpowiedzi przygotowane wcześniej, odpowiedni ubiór (np. elegancki do ważnego stanowiska) i prezencja (pewność siebie).
Rozmowa kwalifikacyjna – przykłady na różne stanowiska
Na wielu rekrutacjach spotkamy się z tym samym schematem rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zawsze jednak będzie ona wyglądać tak samo. Rozmowa kwalifikacyjna do policji jest bardzo wymagająca. Zawiera wiele pytań odnośnie do naszej osoby i motywacji do pracy w policji. Komisja nierzadko wywiera presję i oczekuje dużej pewności siebie. Z kolei rozmowa kwalifikacyjna w banku wymaga eleganckiego, profesjonalnego wizerunku. Ważny jest też wysoki poziom umiejętności i wiedzy z zakresu branży bankowej, która nierzadko jest sprawdzana poprzez testy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN