Newsy

Polacy zarabiają więcej. O ile wzrosło przeciętne wynagrodzenie?

pieniądze

Patryk_Kosmider/Getty Images

Newsy

Polacy zarabiają więcej. O ile wzrosło przeciętne wynagrodzenie?

pieniądze

Patryk_Kosmider/Getty Images

Polacy zarabiają coraz więcej. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z wyliczeniami resortu przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 200 złotych. 

Polacy zarabiają więcej

O raporcie dotyczącym zarobków w Polsce pisze "Puls Biznesu". Gazeta powołuje się na opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane o rozliczeniu podatku dochodowego PIT w 2019 r. Z raportu wynika, że zeznanie podatkowe za ten okres złożyło 25,5 mln osób, a ich łączny dochód sięgnął 982,9 mld zł.

Tym samym średnio jedna osoba zarobiła 38,5 tys. zł brutto rocznie, czyli 3,2 tys. zł na miesiąc. To wzrost o 200 złotych w porównaniu z 2018 rokiem i o 400 w stosunku do 2017. 

Dziennik zauważa, że w 2019 r. dużo więcej osób wpadło w tzw. drugi próg podatkowy (obejmuje on osoby, które zarabiają co najmniej 85,5 tys. zł rocznie). 

Przybywa też osób, które odprowadzają 32 proc. podatek. W 2019 roku zapłaciło go 1,2 mln osób (4,8 proc. ogółu), czyli o 200 tys. osób więcej niż w 2018 r. i o 337 tys. więcej niż w 2017 r. Ci podatnicy zapłacili fiskusowi w sumie 38 mld zł.

Z jakich ulg korzystają Polacy?

Jak podaje "Puls Biznesu" ponad 4,7 mln Polaków skorzystało z ulgi na dzieci, odliczając prawie 7 mld zł. Ponad 374 tys. osób odliczyło 206,5 mln zł z wydatków na Internet (przeciętnie 551 zł). 196 tys. osób wykorzystało tzw. ulgę termomodernizacyjną.

Likwidacja OFE - co dalej z naszymi pieniędzmi? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Walczymy o zdrowie psychiczne najmłodszych. Przekaż 1 proc. podatku na budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Halina Mlynkova założyła sklep, by dać ubraniom drugie życie. "Nie chcę się czaić po portalach i tam sprzedawać"

Rozwód Adele sfinalizowany. Wokalistka nie musi płacić byłemu mężowi alimentów. "Wszystko dla dobra syna"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
63
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
08.05.2021
Jacek
To prawda, wynagrodzenie jest wyższe, choć to moim zdaniem kwestia firmy. Bo niestety nie wszedzie tak jest. U nas w imex logistics dobre praktyki to na szczescie podstawa. Pracodawca jest w porządku, płaci na czas, pensje sa tez na poziomie. Ale to co najwazniejsze to relacje. Firma uprawia europejska polityke zarzadzania. Szacunek i wzajemne wsparcie to podstawa by cała działalnosc mogla sie rozwijac