Dom

Suszone kwiaty zatopione w żywicy. Jak wykonać oryginalne ozdoby w domu?

Dom

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Sandra Hajduk
Wspomnienia zatopione w żywicy

Kwiaty zatopione w żywicy będą piękną ozdobą domu. Z żywicy można stworzyć podstawki na biżuterię, wazony, a nawet biżuterię - w postaci kolczyków czy pierścionków. Monika Łukasik w Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak je wykonać w domowych warunkach. Co jest potrzebne i jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracy?

Ozdoby z żywicy

Monika Łukasik w żywicy zatapia wspomnienia np. pierwszy kwiat, który dostaniemy od ukochanej osoby lub ze ślubnej wiązanki czy też piękny liść z podróży o sentymentalnym znaczeniu. Skąd u artystki wzięła się ta pasja?

- Zawsze kochałam kwiaty i szukałam sposobu na to, by utrwalić ich kolor. Zaczęłam czytać i okazało się, że żywica jest świetnym materiałem do tego, bo niczym we szkle możemy zachować kwiaty z ich kolorem i strukturą. Żywica jest krystalicznie przezroczysta, nie tłucze się i jest odrobinę lżejsza od szkła - powiedziała Monika Łukasik.

Czy można amatorsko rozpocząć przygodę z żywicą w domu? - Trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim trzeba mieć suszone kwiaty, żywicę i formy, w których będziemy odlewać, ponieważ żywica dopiero z czasem zastyga. Pamiętajmy również o środkach bezpieczeństwa. Żywica w stanie ciekłym jest substancją drażniącą, dlatego warto zainwestować w porządną maskę, która zabezpieczy nasze drogi oddechowe, rękawiczki ochronne na dłonie, a pomieszczenie powinno być wentylowane. Wtedy można przystąpić do pracy - podkreśliła ekspertka.

Jak suszyć kwiaty w domu?

Monika pracuje na dwóch metodach suszenia kwiatów. - Jedna z nich to suszenie kwiatów na płasko, druga to suszenie 3D, czyli zachowujemy prawdziwy kształt kwiatów. W warunkach domowych możemy użyć do tego kaszy manny lub piasku krzemionkowego - wyjaśniła. - Każdy kwiat można ususzyć, ale z różnym skutkiem. Nie każda metoda nadaje się do wszystkich kwiatów. Nie wyobrażam sobie ususzenia np. maku polnego metodą 3D, ponieważ jest to zbyt delikatny kwiat i to się nam nie uda - dodała Monika.

Łukasik pokazała, jak odpowiednio ususzyć kwiat w wersji 3D, który później można zatopić w żywicy.

- Do miseczki wsypujemy odrobinę kaszy manny, następnie ucinamy kwiat jak najbliżej główki i wkładamy go na środek. Następnie dalej dosypujemy kaszę, ma dostać się do każdej szczeliny i pokryć kwiat. Dzięki temu kwiat zachowa idealnie swoją strukturę i kolor. Kasza manna ma dobre właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. Taki kwiat zostawiamy na około dwa tygodnie. Wtedy będziemy mieć pewność, że ususzył się idealnie - tłumaczy artystka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Sandra Hajduk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości