Dom

Sprawdzone sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Dom

Aktualizacja:
Płyta indukcyjna

Kuchenki gazowe są zastępowane przez płyty grzewcze na szkle, m.in. indukcyjne. Starodawne kuchenki nastręczały niekiedy trudności w czyszczeniu, za to sposób, jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną, jest banalnie prosty. Warto przestrzegać kilku zasad, by nowoczesna kuchenka służyła nam jak najdłużej.

Wszyscy posiadacze kuchenek indukcyjnych, jak i rozważający jej zakup, powinni wiedzieć, że ma ona bardzo delikatną, podatną na zarysowania powierzchnię i właśnie z tego powodu wymaga specjalnej troski. Czyszczenie płyty indukcyjnej powinno być przeprowadzone za pomocą specjalistycznych preparatów i ściereczek, które nie zniszczą jej powierzchni.

Ogólne zasady czyszczenia kuchenek indukcyjnych

Utrzymanie w czystości kuchenki indukcyjnej nie jest bardzo trudną sprawą. Konieczne są tutaj jednak odpowiednie środki oraz regularność. Czysta i zadbana kuchenka nie tylko spełnia idealnie swoją funkcję, ale i może stanowić element dekoracyjny kuchni. Przy jej czyszczeniu należy zachować szczególną ostrożność, by nie porysować delikatnej powierzchni płyty grzewczej i nie odebrać jej funkcjonalności.

Czego użyć do czyszczenia kuchenki indukcyjnej?

Do czyszczenia kuchenek indukcyjnych warto wykorzystać miękką stronę gąbeczki lub ściereczki z mikrofibry, które będą bezpieczne dla jej powierzchni. Do polerowania dobrze sprawdzą się także ręczniki papierowe, należy jednak pamiętać, by były miękkie – niektóre marki oferują zbyt szorstkie ręczniki, które mogą być szkodliwe dla kuchenki indukcyjnej. Aby bezpiecznie usunąć przypalone resztki jedzenia czy tłuszcz, najlepiej skorzystać ze specjalnego skrobaka do płyt indukcyjnych, który można kupić w sklepie z artykułami AGD. Mają specjalnie wyprofilowane ostrza, które pozwalają na skuteczne zeskrobanie przypalonych resztek z płyty bez uszkadzania jej. Na rynku znajdują się specjalistyczne płyny przeznaczone do czyszczenia płyty indukcyjnej. Nie tylko z łatwością oczyszczają płytę, ale i pozostawiają na jej powierzchni ochronną warstwę. Można z nich skorzystać lub użyć płynu do naczyń, płynu do szyb, mydła w płynie lub octu. Mleczka do czyszczenia nie są polecane jako środek do czyszczenia płyt indukcyjnych, ponieważ mogą zawierać w sobie granulki ułatwiające czyszczenie, które porysują płytę.

Czyszczenie płyty indukcyjnej na co dzień

Codzienne, rutynowe czyszczenie płyty indukcyjnej powinno być przeprowadzane na wystudzonym urządzeniu. Należy umyć płytę szmatką lub gąbką zwilżoną środkiem do czyszczenia płyt indukcyjnych (domowym lub specjalistycznym). Następnie należy z jej powierzchni usunąć środek i wypolerować kuchenkę, by pozbyć się smug. Specjalistyczne środki do czyszczenia płyty indukcyjnej można również wylać na płytę i rozetrzeć na niej za pomocą suchej ściereczki z mikrofazy, a następnie starannie wypolerować. Warto zaznaczyć, że takie standardowe mycie płyty grzewczej nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia jej po każdym użyciu, gdy tylko wystygnie.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną z przypalonych zabrudzeń?

Wyczyszczenie przypalonej płyty indukcyjnej wymaga większego nakładu pracy niż standardowe czyszczenie, dlatego warto nie dopuścić do powstania przypaleń. Gdy jednak dojdzie do pojawienia się trudniejszych zabrudzeń, należy je najpierw rozpuścić. Do małych zabrudzeń dobrze sprawdzi się gąbka nasączona roztworem wody z octem położona na kilka minut na plamie. Następnie możemy usunąć rozmoczone zabrudzenia gąbką lub ściereczką. Do usuwania przypalonych zabrudzeń z płyty dobrze sprawdzi się także wspomniany wcześniej skrobak. Na koniec kuchenkę należy umyć jak zawsze.

Domowe środki do czyszczenia płyty indukcyjnej

Do czyszczenia płyty indukcyjnej można użyć octu. Świetnie sprawdza się zarówno do mycia przypalonych resztek, jak i do polerowania płyty. Aby lśniła, należy starannie wypolerować powierzchnię spryskaną octem przy użyciu miękkiej ściereczki, za pomocą równomiernych, kolistych ruchów. Popularne i bardzo praktyczne jest czyszczenie płyt indukcyjnych sodą z octem. To metoda na wyjątkowo rozległe, trudne i uporczywe zabrudzenia. Octem należy spryskać powierzchnię płyty za pomocą butelki z atomizerem. Na wilgotną powierzchnię wysypać sodę. Następnie należy przygotować mieszankę składającą się z płynu do mycia naczyń i gorącej wody. W roztworze zanurzyć ręcznik lub ściereczkę i przykryć nim płytę na kwadrans. Po tym czasie należy zdjąć ręcznik i szorować pozostałościami sody płytę. Na koniec sodę należy dokładnie usunąć i wypolerować kuchenkę za pomocą octu – tak jak opisano to powyżej.

Jak poskromić brud gromadzący się w zakamarkach?

Zobacz też:

Ekosprzątanie - domowe środki czystości

Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?

Czajnik – jak wybrać odpowiedni?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości