Artykuł z cyklu ''Miłe wieści'' strona główna cyklu
Miłe wieści

5 produktów, które pomogą Ci w walce ze stresem

orzechy, kakao, czekoladA

Maurizio Polverelli/Getty Images

Miłe wieści

5 produktów, które pomogą Ci w walce ze stresem

orzechy, kakao, czekoladA

Maurizio Polverelli/Getty Images

Stres towarzyszy każdemu z nas niemal od najmłodszych lat. To reakcja organizmu w sytuacjach, które zakłócają jego równowagę. Ze stresem mierzymy się w zasadzie każdego dnia - w większym lub mniejszym stopniu. Jak sobie z nim radzić wykorzystując to, co mamy w domu? Oto 5 produktów, które pomogą w walce ze stresem.

Stres – czym jest i jak z nim walczyć?

Można powiedzieć, że stres to jeden z czynników, który charakteryzuje życie w XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stres łączy się z szybkim tempem życia, rozwojem cywilizacji, dużą gęstością zaludnienia oraz wyzwaniami, jakie są postawione przed człowiekiem.

Źródło stresu może być bardzo różne. Sensory, czyli wydarzenia, które zakłócają równowagę w organizmie to np. hałas, choroba, katastrofy naturalne, ślub, brak zatrudnienia, ciąża i poród, problemy rodzinne, utrata bliskiej osoby, przestępczość, konieczność odnalezienia się w nieznanym środowisku.

Z badań WHO wynika, że stres będący wynikiem działania powyższych sensorów, może być niebezpieczny dla zdrowia. Zwiększa bowiem prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia, nowotwory czy wrzody żołądka. Ważne jest więc to, aby umieć wykorzystać wszystko, co może pomóc w walce ze stresem.

5 produktów, które pomogą w walce ze stresem

Walka ze stresem niekiedy wymaga zmiany stylu życia, w tym zadbania o odpowiednią dietę. Wprowadzenie do swojego jadłospisu kilku produktów może pozytywnie wpłynąć na bezstresową codzienność.

Awokado

Jednym z najlepszych naturalnych produktów, które mogą pomóc w walce ze stresem jest pełne zdrowych tłuszczów awokado. Zawiera spore dawki glutaminy, która blokuje wchłanianie przez jelita niektórych tłuszczów, będących przyczyną uszkodzeń oksydacyjnych.

Awokado zawiera również luteinę, beta-karoten, witaminę E, kwas foliowy oraz żelazo i miedź, których niedobory powodują niedokrwistość, wywołującą zmęczenie i niezdolność do zwalczania stresu. Z kolei witamina B6 zawarta w miąższu awokado łagodzi nagłe zmiany nastroju związane z napięciem przedmiesiączkowym u kobiet.

Łosoś

Dieta, w której jest wiele kwasów tłuszczowych wspomaga łagodzenie uczucia niepokoju wywoływanego przez hormony, np. kortyzol (tzw. hormon stresu). W kwasy tłuszczowe Omega-3, które podnoszą poziom serotoniny bogaty jest łosoś. Ich źródłem są także inne ryby morskie, tj. łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, śledź, a także owoce morza.

Czarna herbata

Kortyzol blokuje również czarna herbata, mająca właściwości uspokajające i odprężające. Nie tylko pomoże pozbyć się nieprzyjemnego uczucia stresu i niepokoju (zmniejsza poziom kortyzolu nawet o 47 procent), ale też poprawi pamięć i zwalczy ból głowy. Do tego wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru oraz poprawia koncentrację.

Orzechy i ziarna

Warto je jeść nie tylko w sytuacjach stresowych, ale też na co dzień. Bogate w kwasy Omega-3 obniżają napięcie, uzupełniają niedobory cynku, wpływające na pojawianie się stresu. Samo chrupanie towarzyszące jedzeniu orzechów ma działanie terapeutyczne – zmniejsza niepokój i zwalcza agresję.

Orzechy włoskie pomagają obniżyć ciśnienie krwi, ziarna słonecznika dostarczają kwasu foliowego, który pomaga w produkcji dopaminy - hormonu przyjemności, odpowiadającego za samopoczucie i energię oraz motywację do działania.

Czekolada

Za jeden z najlepszych środków antystresowych, który dodatkowo sprawi nam wiele przyjemności, uważana jest czekolada. Obniża ciśnienie krwi i zawiera więcej przeciwutleniaczy - polifenoli i flawonoidów, niż niektóre cenione soki owocowe. Antyoksydanty zmniejszają ryzyko zapadnięcia na schorzenia układu krążenia.

Według naukowców, wystarczy 40 gramów czekolady dziennie, aby obniżyć poziom stresu, poprawić humor i naprawić biochemiczną nierównowagę, której przyczyną był stres.

Zobacz wideo: Czego potrzebuje mózg do prawidłowego funkcjonowania?

Źródło: x-news

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
90
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0