Materiał promocyjny

Badania nad stresem komórek nadzieją dla chorych na nowotwory, Parkinsona i Alzheimera

Jak stres działa na człowieka?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Międzynarodowa Agenda Badawcza ReMedy prowadzi badania nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki. Wyniki pomogłyby opracować nowe strategie zapobiegania i zwalczania chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych. 

Badania w centrum ReMedy

W Polsce ruszył międzynarodowy projekt badawczy, finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków europejskich.

- Współpracują z nami światowej sławy naukowcy, w tym profesor Phillip Sharp (laureat Nobla z 1993 r. w dziedzinie fizjologii lub medycyny - przyp. red.), który jest przewodniczącym rady naukowej ReMedy - wyjaśniła prof. Agnieszka Chacińska.

Stres komórek - co to jest?

W ramach wspomnianego projektu naukowcy prowadzą badania nad stresem, który - jak powiedziała prof. Chacińska - "dzieje się w komórce na poziomie cząsteczkowym, molekularnym".

- Zrozumienie stresu i reakcji komórek na stres jest bardzo ważne, dlatego że są mechanizmy adaptacyjne, które pozwalają komórce i całemu organizmowi wyjść - jeszcze bez żadnych dodatkowych leków - ze stresu - wyjaśniła badaczka. - Jeśli jednak jest to niemożliwe, (bo - przyp. red.) mamy silną patologię, choroby, to wtedy potrzebne jest leczenie. To leczenie też wymaga naszej wiedzy, znajomości mechanizmów komórkowych, mechanizmów działających w trakcie stresu, patogenezy oraz mechanizmów adaptacyjnych komórek, które chcemy wykorzystać do leczenia - dodała prof. Agnieszka Chacińska.

Na postawie wyników naukowcy mogliby opracować nowe strategie zapobiegania i zwalczania chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze
Program Międzynarodowe Agendy Badawcze
Źródło: mat. prasowe

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana