Profilaktyka zdrowia

Podajesz malcowi mus zamiast jabłka? To poważny błąd. Stomatolog zdradza, jak dbać o zgryz dziecka

Profilaktyka zdrowia

Niestety wady zgryzu są często diagnozowane u naszych pociech. Mogą one prowadzić nawet do trudności w jedzeniu czy zniekształceniu mowy. O to, jak temu zapobiec, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Aleksandrę Burczyńską, stomatolog.

Rozszerzanie diety u malucha a zgryz

O zgryz dziecka powinniśmy dbać już od początku. Zdaniem stomatolog moment rozszerzania diety u pociechy jest tutaj kluczowy. Wówczas rodzice powinni zacząć podawać dzieciom twarde produkty, np. marchewki czy kalarepy.

- Już około 6 miesiąca życia zaczyna się to rozszerzanie diety. Tutaj powinniśmy jak najbardziej rozmawiać z pediatrą, co nam wolno, a czego nie. Rodzice bardzo często wybierają miękkie pokarmy, bo boją się zachłyśnięcia czy zdławienia czymś twardym – zauważyła Aleksandra Burczyńska.

- Należy nie bać się dawać dzieciom owoców. Nie należy zastępować ich wszelkimi musami, słoiczkami, papkami i rozdrobnionymi pokarmami, bo to niestety ma ekstremalny wpływ na zgryz dziecka. To sprawia, że robi nam się leniwy język i te mięśnie nie pracują, a dążymy do tego, by cały czas to pracowało – dodała.

Gdy dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe, ekspertka poradziła, by wykonywać masaże dookoła ust malca. Podkreśliła też, że zarówno logopedzi, jak i stomatolodzy odradzają stosowanie popularnych kubków-niekapków. Zamiast nich są lepsze słomki. - Gdy dziecko ustawia usteczka w dzióbek, to cały czas ćwiczy ten mięsień okrężny ust – dodała.

Jak zdaniem stomatolog należy dbać o zgryz dziecka?

  • Używać szczoteczek sonicznych;
  • odzwyczaić od ssania kciuka i smoczków;
  • nie odkrajać skórek od chleba;
  • nie bójmy się podawać jabłek czy marchewek.

Na koniec Aleksandra Burczyńska wystosowała apel stomatologiczny, ale podkreśliła przy tym, że nie jest on dietetyczny.

- Dużo zdrowiej jest zjeść w sobotę całą tabliczkę czekolady niż jeść codziennie po jednej kosteczce. Inaczej dajemy możliwość rozwijania się bakteriom, które powodują próchnicę, a jak w jeden dzień zjemy – raz a porządnie i umyjemy zęby - to nic nam nie grozi - wyjaśniła.

Posłuchaj całej rozmowy ze stomatologiem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Dania dla cierpiących na syndrom jelita drażliwego. Wypróbuj przepisy dietetyczki

Co zrobić, kiedy na drodze widzimy wóz strażacki? "Zwróćmy uwagę na korytarz życia"

Kocha przyrodę i tworzy leśne kosmetyki. "Już jako nastolatek znikał z domu na kilka godzin, zabierając ze sobą plecak i kosz"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości