Profilaktyka zdrowia

Apatia - co to jest i czym się charakteryzuje? Przyczyny, objawy i leczenie apatii

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
smutny chłopiec patrzy przez szybę w aucie

Apatia jest stanem psychicznym, który charakteryzuje się obojętnością na emocje, bodźce fizyczne i na to, co dzieje się wokół. Osoba, która cierpi na apatię niechętnie podejmuje się aktywności i wycofuje z życia społecznego i relacji międzyludzkich. Przyczyny apatii są różne i mogą wynikać z ogólnego stanu psychicznego i fizycznego człowieka. Apatia jest schorzeniem, które wymaga leczenia.

Apatia potocznie charakteryzowana jest jako obniżenie nastroju, brak chęci, zmęczenie i nieodczuwanie radości z życia. Nazwa terminu pochodzi z połączenia greckich słów “apatheia”, czyli “niewrażliwość” oraz “pathos”, tłumaczone jako “doświadczenie” lub “uczucie”. Apatia często jest jednym z elementów depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Co to jest apatia?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy co to jest apatia. To stan psychiczny, którego główną cechą jest zmniejszenie odczuwania emocji i reakcji na bodźce fizyczne. Życiu, relacjom międzyludzkim i wykonywanym czynnościom nie towarzyszą żadne emocje, a jedynie obojętność, a nawet bierność. Można odnieść wrażenie, że to, co robi, następuje w sposób automatyczny i wyuczony. Stan apatii jest możliwy do całkowitego wyleczenia, jednak zależnie od przyczyny może okresowo nawracać. Synonim apatii to: letarg, marazm, monotonia i bezwład.

Apatia - objawy

Objawy apatii zależą od cech charakteru, cech osobniczych i prowadzonego stylu życia. U każdej osoby obraz apatii może przybierać różną formę oraz inny poziom natężenia objawów. Wyróżniono kilka wspólnych charakterystycznych objawów i obszarów, które zmieniają się u danej osoby wraz z pojawieniem się apatii.

1. Emocje i nastrój

Kiedy pojawia się stan przygnębienia i apatii , chora osoba może odczuwać ociężałość, spadek lub wahania nastroju, zwiększone nieuzasadnione przygnębienie i smutek. Osoba, która cierpi na apatię, jest pozbawiona zdolności czerpania radości i przyjemności nawet z rzeczy, które wcześniej wywoływały pozytywne emocje. Pojawia się wrażenie otępienia emocjonalnego, czyli poczucie niemożności odczuwania jakichkolwiek emocji. Osoba ta jest określana jako obojętna, bierna, depresyjna.

2. Aktywność fizyczna

W momencie wystąpienia apatii najszybciej zauważalne i ulegające zmianie jest podejmowanie aktywności fizycznej. Zupełnie zanika chęć do uprawiania sportów, spacerów, a nawet ogólnie do wychodzenia z domu. Osoba, która cierpi na apatię, swoje codzienne obowiązki ogranicza do niezbędnego minimum i wykonuje je w sposób automatyczny, bez emocji i zaangażowania. Zdarza się, że zaniedbuje także swój wygląd fizyczny i higienę. Objawy zahamowania aktywności fizycznej związanej z apatią: ociężałość , osłabienie, wrażenie utraty siły i brak odczuwania radości z podejmowanych działań.

3. Wrażliwość na bodźce fizyczne

W apatii odbieranie informacji płynących z organizmu jest zaburzone. Odczuwanie podstawowych potrzeb jest ograniczone lub zmniejszone do minimum. Osoba chora nie czuje głodu, pragnienia, popędu seksualnego i nie dąży do zaspokojenia tych potrzeb. Często w apatii zwiększa się próg odczuwania bólu fizycznego, czyli dana osoba staje się na niego mniej wrażliwa.

4. Relacje społeczne

Osoba w stanie apatii wycofuje się z życia społecznego i relacji towarzyskich. Dotyczy to nie tylko nawiązywania nowych znajomości, ale także rezygnację z kontaktów rodzinnych i przyjacielskich.

5. Potrzeba snu

U osób z apatią następuje zmiana ilości i jakości snu. Jest to sprawa indywidualna: u jednych następuje zwiększona potrzeba snu, uczucie ciągłej senności i trudności z wybudzeniem się, u innych ilość snu jest zmniejszona, pojawiają się trudności w zasypianiu i budzenie się w nocy.

6. Intelekt i funkcje poznawcze

Apatia obniża zdolność koncentracji, zapamiętywania i uczenia się, przez co osoby w apatii nie widzą postępów i nie chcą podejmować się aktywności intelektualnych. Zawęża się także obszar zainteresowań.

Apatia - przyczyny

Przyczyn apatii może być kilka. Często jej wystąpienie jest związane z pojawieniem się i przebiegiem choroby ogólnoustrojowej: cukrzycy, chorób układu krążenia, układu kostno-stawowego, niedoczynność tarczycy oraz odczuwaniem ciągłego bólu i nieprzyjemnych dolegliwości. Apatia jest także jednym z elementów chorób psychicznych, najczęściej depresji i schizofrenii. Pojawia się także po przeżyciu psychicznej traumy: utrata bliskiej osoby, udział w wypadku, rozstanie z partnerem, zdiagnozowanie ciężkiej choroby. Apatię może spowodować także styl życia - narażenie na ciągły stres, długotrwałe przemęczenie, niedbanie o siebie, niedojadanie i przepracowanie.

Leczenie apatii

Każdy człowiek odczuwa od czasu do czasu obniżenie nastroju oraz brak chęci i motywacji. Jeżeli ten stan przedłuża się i trwa ponad trzy tygodnie konieczna jest konsultacja ze specjalistą: lekarzem, psychiatrą lub psychologiem. Leczenie apatii zależy od jej przyczyny. Jeżeli jest nią choroba ogólnoustrojowa, zostaje włączone leczenie, które po pewnym czasie redukuje stan apatii. W przypadku przyczyny psychicznej pomocna staje się psychoterapia, na której zostanie przepracowana przyczyna tego stanu, wypracowane zdolności radzenia sobie z nim, rozładowanie napięcia emocjonalnego i odnalezienie motywacji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości