relacje

  relacje

  Umiejętności interpersonalne, czyli kompetencje miękkie, są uznawane za równie ważne, jak wiedza specjalistyczna oraz doświadczenie zawodowe. Właśnie dlatego wielu pracodawców oferuje swoim podwładnym trening umiejętności interpersonalnych, który pomaga w rozwoju komunikacji, zdolności do negocjacji, efektywnej pracy zespołowej i w rozwiązywaniu konfliktów.

  Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym relacje z bliskimi nabierają szczególnego znaczenia. Grudniowe spotkania nierzadko przypominają nam o tym, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu kontakt z drugim człowiekiem. W Dzień Dobry TVN psycholog Sylwia Miller wyjaśniła, jak zadbać o jakość codziennych rozmów i wzmocnić tym samym więź z otaczającymi nas osobami.

  Nic tak nie dzieli, jak wspólne mieszkanie. Każdy, kto musiał kiedykolwiek dzielić przestrzeń z obcą osobą, wie, że nie jest to łatwe zadanie. Żyjąc razem w związku nietrudno o kłótnię, ale trochę łatwiej się pogodzić. Natomiast współlokatorzy są gotowi na wiele, by zamienić spokojną koegzystencję w dziewiąty krąg piekieł.

  Globalna pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje znacząco ograniczyły możliwość nawiązywania nowych relacji. Organizacja romantycznej randki w ciekawym miejscu przysparza poszukującym miłości singlom nie lada problemów. Coraz więcej osób mierzy się także z poczuciem wzmożonej niechęci i obawami, które stanowią przeszkodę w budowaniu więzi z drugim człowiekiem. Zjawisko to określa się mianem hesidatingu. Zdaniem ekspertów, przybiera ono coraz większą skalę.

  W ostatnich latach idea mediacji staje się coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce. Mediacja może być uznana za jedną z najważniejszych form komunikacji, których celem jest dochodzenie do porozumienia. Osoby, które bezpośrednio uczestniczą w danym konflikcie, mają problem z obiektywnym spojrzeniem na sytuację, dlatego rola mediatora związana jest głównie z wypracowaniem konsensusu pomiędzy stronami sporu.

  Jak zmienić swoje życie i poprawić jego jakość? To pytanie pojawia się w głowach wielu ludzi – w końcu każdy z nas dąży do szczęścia. I choć definiowane jest ono w różny sposób, istnieje kilka uniwersalnych metod na to, by być bliżej jego osiągnięcia. Co należy więc zrobić, by odmienić swoje życie i zacząć czerpać z niego pełnymi garściami?

  Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?

  Wiedza ukryta w astrologii może okazać cenną wskazówką dla kobiet, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat swojego wybranka. Nawet jeśli nie traktujemy horoskopów zbyt poważnie, warto wykorzystać je jako podpowiedź, pozwalającą ustalić konkretne cechy osobowości mężczyzny. Do każdego znaku zodiaku przypisane są szczególne zachowania czy upodobania. Jak data urodzenia kształtuje charakter panów?

  Zakochanie to wspaniałe uczucie, zwłaszcza gdy jest odwzajemnione. Jeżeli jesteś zainteresowana jakimś mężczyzną, to na pewno zastanawiasz się nad tym, czy ty również wpadłaś mu w oko. Zamiast tylko zastanawiać się, czy jesteś w jego typie, zwróć uwagę na jego zachowanie, mimikę, kontakt wzrokowy oraz komunikaty, jakie wysyła.

  Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Jedni są przyjaźni oraz pozytywnie nastawieni do życia, a inni wiecznie są z czegoś niezadowoleni i z każdym wchodzą w konflikt. Jak rozpoznać, z kim mamy do czynienia i jak sobie radzić z toksycznymi osobami? Nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał o tym z Eddy Billem, prawnikiem i psychologiem oraz autorem książki "5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie".

  Człowiek jest istotą społeczną i w sposób naturalny zawiera rozmaite stosunki międzyludzkie. Jakie są ich rodzaje i kiedy będą one naprawdę pozytywne?

  Znasz to uczucie, kiedy przebywając w towarzystwie pewnej osoby, czujesz się źle i niekomfortowo, a po krótkiej wymianie słów jesteś wyczerpana i zmęczona? To nie przypadek, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? O tym opowiedział nam Jarosław Gibas, socjolog i autor podręcznika antytoksycznej samoobrony "Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi". 

  Każdy rodzic znajduje własny sposób na wychowanie dziecka i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków i trosk często zapominamy, jak to jest być małym człowiekiem. W głowie naszej pociechy mogą pojawiać się myśli, potrzeby i wątpliwości, które czasem trudno jest wyrazić wprost. Niektóre z nich udało nam się odkryć dzięki rozmowie z psycholog Martą Bąkowską.