pandemia

  pandemia

  Po okresie letnim wiele osób ma nadzieję, że pandemia koronawirusa zmierza ku końcowi. Niestety nadal ciąży nad nami wizja czwartej fali zakażeń. Czy w związku z tym rząd planuje wprowadzić kolejny lockdown? Wszelkie wątpliwości dotyczące planów Rady Ministrów na najbliższe miesiące rozwiał premier Mateusz Morawiecki. 

  Wakacje zbliżają się do końca, uczniowie spędzają ostatnie wolne dni i korzystają z uroków lata, nie myśląc o nauce. Czy wraz z początkiem września wrócą do swoich ławek? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia, które określają sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii. Jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty i matury?

  Mimo że szczepionki przeciwko COVID-19 są już dostępne i można się zaszczepić niemal "od ręki" to pandemia nie zwalnia. Badacze mówią, że możemy się spodziewać czwartej, a nawet piątej fali zakażeń. Aby uniknąć takiego scenariusza, niektóre kraje chcą podać swoim obywatelom trzecią dawkę szczepionki. Czy to pomoże zatrzymać koronawirusa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Falem, prezesem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

  Eksperci alarmują, że już na początku września możemy się spodziewać kolejnej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Jaki będzie jej przebieg? Ilu chorych będzie wymagało specjalistycznej pomocy? O możliwych scenariuszach w "Faktach po Faktach" mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Dlaczego niektóre osoby zakażone koronawirusem nie mają praktycznie żadnych objawów, a inne wymagają specjalistycznej pomocy? Badacze znają już odpowiedź. Krytyczny przebieg COVID-19 może mieć związek z wrodzonymi nieprawidłowościami w funkcjonowania układu immunologicznego.

  Jeszcze do niedawna sądzono, że dzieci praktycznie nie chorują na COVID-19, ale mogą przenosić groźnego wirusa. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowań właśnie u najmłodszych. W ocenie specjalistów to dopiero początek i dzieci z COVID-19 będzie przybywać.

  W minioną sobotę odnotowano rekordową w tym roku liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Australii. W związku z sytuacją w kraju, ponad 15 milionów Australijczyków zostało objętych ścisłym lockdownem. Problemem pozostaje również powolne tempo szczepień. Do tej pory zaszczepionych zostało jedynie 14 procent wszystkich mieszkańców. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja w Australii opowiedziała mieszkająca tam Polka, Julia Raczko-Gospodarczyk.