Od 1 kwietnia COVID-19 będzie figurować w systemie na zasadach zwykłej choroby zakaźnej. Mimo to stan epidemii wciąż będzie obowiązywał. Co to oznacza? Co się zmienia?
Znika obowiązek zasłania nosa i ust w miejscach publicznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował o poluzowaniu obostrzeń, tłumacząc to spadającą liczną zakażeń koronawirusem. Z maseczkami żegnamy się od poniedziałku 28 marca. Zmieniają się też zasady dotyczące kwarantanny i izolacji.
W Europie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Powodem ma być zbyt szybkie znoszenie obostrzeń. WHO ostrzega, że może nas czekać kolejna fala pandemii COVID-19. Które kraje są najbardziej zagrożone?
Osoby, które zachorowały na COVID-19, często przechodziły go łagodnie, a w trudniejszych przypadkach odzyskiwały zdrowie po kilku tygodniach. Zdarzają się sytuacje, w których różnego typu konsekwencje utrzymują się znacznie dłużej. Czym jest tzw. long Covid i jakie są jego objawy?
Dzięki diecie można zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób lub złagodzić ich przebieg. Nie inaczej jest w przypadku COVID-19. Badania polskich naukowców wykazały, że menu bogate w warzywa, owoce, czosnek, orzechy, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe znacząco chroni przed COVID-19.
Polski rząd poluzował obostrzenia, jednak to nie oznacza, że koronawirus jest w odwrocie. Nadal jest aktywny, a do szpitali trafiają głównie osoby niezaszczepione.
Od 1 marca poluzowane zostaną dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczyć będą m.in. pracy zdalnej w urzędach. Informacje o nich przekazał premier Mateusz Morawiecki. Co z maseczkami?
- Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, u której w niedzielę zdiagnozowano COVID-19, wciąż doświadcza łagodnych objawów choroby - poinformował we wtorek Pałac Buckingham. Jaki jest stan zdrowia królowej? Co powiedział rzecznik?
Lekarze w czasie pandemii pomagali wszystkim potrzebującym, często zapomninali jednak o sobie. Stres, praca pod presją czasu i rosnąca liczba zgonów były przyczyną depresji, wypalenia zawodowego oraz stresu pourazowego. Jak medycy radzą sobie w tych ciężkich czasach?
Od pewnego czasu testy pozwalające wykryć koronawirusa są powszechnie dostępne. Zestawy do samodzielnego badania można kupić nie tylko w aptekach, ale także w popularnych dyskontach. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób. Jak wykonać taki test, aby jego wynik był najbardziej miarodajny?
Testy na COVID do samodzielnego wykonania cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W styczniu padł rekord - Polacy kupili w aptekach najwięcej testów od początku pandemii. Nabywają je także w marketach takich sieci jak Biedronka, Lidl czy Aldi. W jakich są cenach?
Myślę, że w marcu trzeba będzie podjąć o tym, że te restrykcje, które teraz są, a które nie są aż tak bardzo przestrzegane, będzie trzeba po prostu znieść - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, na razie zostajemy z noszeniem maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.
Trzynastoletni Jędrek budzi się o czwartej nad ranem, gra na komputerze, a w międzyczasie sięga po przekąskę. "Słychać tylko trzaskające drzwi lodówki" - opowiada mama chłopca.
Premier Mateusz Morawicki obiecał, że od 27 stycznia w aptece będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Jak to wygląda w praktyce? Ile jest aptek, w których można się przebadać? Marcin Sawicki postanowił to sprawdzić.
Piąta fala pandemii COVID-19 zbliża się ku końcowi i minister zdrowia, Adam Niedzielski, wypowiedział się na temat znoszenia obostrzeń. Kiedy możemy spodziewać się powrotu do stanu sprzed pandemii? Czy będzie można przestać nosić maseczki w zamkniętych przestrzeniach?