COVID-19 nasilił atopowe zapalenie skóry u nastolatków. "Niszczy ich fizycznie i psychicznie"

Atopowe zapalenie skóry
COVID-19 nasilił atopowe zapalenie skóry u nastolatków
Źródło: Olga Kurdyukova/Getty Images
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą. Pandemia koronawirusa i związany z nią stres nasiliły objawy u nastolatków, którzy zmagają się z tym schorzeniem. Utrudnia ono młodym ludziom normalne funkcjonowanie. Jaka jest skala problemu?

Pandemia COVID-19 a atopowe zapalenie skóry

Sytuacja epidemiologiczna odcisnęła piętno zarówno na naszym zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Nie oszczędziła nikogo. Z problemami mierzą się zarówno starsi, jak i młodsi. Okazuje się, że szczególnie ucierpieli nastolatkowie, którzy chorują na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Zobacz wideo: Koronawirus - najważniejsze informacje

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?
Poczucie zagrożenia ze strony wirusa, trudności w szkole związane ze zdalnym nauczaniem, izolacje, kwarantanny i ograniczony kontakt z rówieśnikami spowodowały, że u wielu młodych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry zaostrzyły się objawy choroby
- zauważył prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych Hubert Godziątkowski.

Zobacz wideo: Ostatni dzwonek na odczulanie

Ostatni dzwonek na odczulanie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie. Wpływa nie tylko na naukę, lecz i na relacje nastolatków z rówieśnikami. - Pojawiające się zmiany skórne są często przyczyną stygmatyzacji i wykluczenia społecznego - argumentował specjalista.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) - co to jest?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłym stanem zapalnym skóry. Objawia się świądem, podrażnieniami, suchością i czerwonymi plamkami. Często pojawia się na twarzy, dłoniach, w zgięciach pod kolanami czy przy łokciach. Choroba uaktywnia się w najwcześniejszych etapach życia. Może jednak dotknąć też dorosłych.

Z badań "Epidemiologia atopowego zapalenia skóry w Polsce. Ekonomedyca AD" wynika, że na AZS choruje prawie 96 tys. młodzieży w wieku 12-17 lat. Szacuje się, że w najbliższych latach dotknie ono 30 na 10 tys. Polaków.

Zobacz też:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olga Kurdyukova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości