Newsy

Czy trauma z dzieciństwa może wpłynąć na zaufanie do szczepień? Badacze znają odpowiedź

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polsatnews.pl
Mężczyzna, który się szczepi

Traumy z dzieciństwa związane z nadużywaniem alkoholu, agresją czy porzuceniem przez rodzica mają wpływ na stopień zaufania do instytucji państwowych oraz systemu ochrony zdrowia. Badacze z Wielkiej Brytanii dowiedli, że osoby, które doświadczyły traumy, rzadziej decydują się też przyjąć szczepionkę. Dlaczego tak się dzieje?

Co decyduje o naszym postrzeganiu systemu ochrony zdrowia?

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Badacze z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, jak mieszkańcy Walii podchodzą do restrykcji covidowych, czyli noszenia maseczek, trzymania dystansu społecznego oraz szczepień przeciw COVID-19. W tym celu badacze przepytali 6 763 osób.

Rozmowy były prowadzone od grudnia 2020 do marca 2021 roku, czyli w okresie, kiedy obowiązywały najbardziej surowe obostrzenia. Kwestionariusz zawierający pytania o 9 różnych traum z dzieciństwa, wypełniło w pełni - 2 285 osób.

Wśród traum, które mogły wystąpić przed 18 rokiem życia, znalazły się: fizyczna i werbalna przemoc, wykorzystanie seksualne, bycie świadkiem przemocy domowej, doświadczenie ciężkiego rozwodu rodziców, życie z dorosłym chorym psychicznie, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, życie z dorosłym odsiadującym karę w więzieniu.

Badanie wykazało, że połowa respondentów (52 proc.) nie doświadczyła traumy w okresie dzieciństwa. Jedna osoba na pięć – doświadczyła tylko jednego typu przemocy; jedna na sześć (17 proc.) zgłosiła doświadczenie 2-3 typów traumy; jedna na dziesięć (10 proc.) doświadczyła czterech typów traumy lub więcej.

Trauma - jak wpływa na postrzeganie ochrony zdrowia?

Naukowcy dowiedli, że im więcej traum doświadczyła dana osoba, tym mniejsze było jej zaufanie do systemu ochrony zdrowia. To właśnie one deklarowały, że restrykcje pandemiczne są niesprawiedliwe i powinny zostać zniesione. Ta grupa deklarowała też, że nie chce nosić maseczek ochronnych.

Niechęć do przestrzegania restrykcji była czterokrotnie wyższa u osób, które w dzieciństwie doświadczyły czterech i więcej rodzajów traum. Ta grupa nie chciała się również szczepić. Niechęć to szczepień była u nich trzykrotnie wyższa niż u osób, które nie doświadczyły traumy. Co ciekawe, niskie zaufanie do ochrony zdrowia i instytucji państwowych obserwowano głównie u młodych mężczyzn.

W ocenie badaczy lepsze zrozumienie powodów niskiego zaufania u różnych grup społecznych pomoże wypracować narzędzia dotarcia do nich. Jest to kluczowe nie tylko w pandemii, ale też na potrzeby przyszłych kryzysów zdrowia publicznego.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sirichai Saengcharnchai/Getty Images

Pozostałe wiadomości