Profilaktyka zdrowia

31-latek po przeszczepie narządów szyi odzyskuje głos. "To było jak sen"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Szymon Brózda
Polscy lekarze uratowali Irakijczyka
Polscy lekarze uratowali Irakijczyka Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aż 16 godzin trwał zabieg, który przeprowadzili lekarze ze szpitala w Gliwicach. Specjaliści w czasie skomplikowanej operacji przeszczepili pacjentowi krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczyce, przednią ścianę szyi i kość gnykową. Dzięki temu 31-letni Irakijczyk, który zmagał się z nowotworem krtani, odzyskuje głos.  

Niezwykła operacja lekarzy z Gliwic

Names to 31-letni Irakijczyk z Bagdadu, pracownik naukowy tamtejszego uniwersytetu. Był wykładowcą w trakcie doktoratu. Jego plany pokrzyżowała choroba - rak krtani.

- Szukając pomocy, pojechałem do Egiptu, Indii, Libanu, Jordanii i w końcu do Niemiec. Tam dowiedziałem się, że konieczne jest przejście skomplikowanej operacji usunięcia całej krtani i podniesienia żołądka - wspominał Names.

Leczenie onkologiczne spowodowało u niego liczne powikłania. - Nowotwór został wyleczony, natomiast od strony funkcjonalnej i społecznej była to dla niego tragedia - mówił prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach.

Names miał poważne problemy z jedzeniem, spał w pozycji siedzącej. Nie mógł mówić. Porozumiewał się za pomocą specjalnego urządzenia do mówienia. -

- Wiadomo, że jest to mowa nienaturalna sztuczna [...] - podkreślał prof. Łukasz Krakowczyk, chirurg Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach. Names od lekarzy w Niemczech usłyszał, że odzyskanie głosu jest niemożliwe. Wtedy mężczyzna na własną rękę rozpoczął poszukiwania kliniki na świecie, która przeprowadzi obszerny przeszczep narządów szyi. Irakijczyk znalazł informacje o gliwickim zespole prof. Adama Maciejewskiego. - Zupełnie się nie bałem. Powiedziałem doktorowi Adamowi, że choćby szansa wynosiła tylko 5 proc. , to ja w to wchodzę [...] - opowiadał Names.

W trakcie kilkunastogodzinnej operacji pacjentowi przeszczepiono krtań, tchawicę, przełyk, gardło, tarczycę, przytarczyce, kość gnykową oraz przednią ścianę szyi. Nowe organy zostały połączone z drobnymi naczyniami pacjenta. - Wprost nie mogłem uwierzyć, to było jak sen. Do dziś ciężko mi uwierzyć, że jestem po operacji, mam naturalną krtań i mogę mówić - przyznał 31-latek.

Gliwice. Lekarze przeprowadzili przeszczep narządów szyi 

- To jest siódmy taki złożony przeszczep narządów i tkanek regionu głowy i szyi, to de facto od strony technicznej to niewiele różniło się od tych poprzednich. Cała logistyka, ten etap przygotowawczy, [...] to są te elementy, na które ciągle zwracamy uwagę, ciągle staramy się poprawić. Ogromna pomoc ze strony Poltransplantu [...], jak i również Ministerstwa Zdrowia gdzieś pozwala nam na to, żeby dopracowywać te szczegóły i krok po kroku - nie chcę zapeszać - staje się to pewną rutyną - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Adam Maciejewski - kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach.

Trzeba podkreślić, że po przeszczepie chory będzie musiał do końca życia przyjmować leki. - Tłumaczymy pacjentowi te etapy, te momenty, gdzie wiemy, że immunosupresja powoduje pewne powikłania. Cała kwalifikacja, [...] rozmowa z psychologiem, psychiatrą. Szereg konsultacji, szereg działań, które mają doprowadzić do tego, żeby to wszystko się udało [...] - wyliczał w Dzień Dobry TVN chirurg prof. Łukasz Krakowczyk.

Po jakim czasie można mówić, że przeszczep się przyjął? Jak i gdzie specjaliści doskonalą swoje umiejętności? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości