Chiny

  Chiny

  Królestwo Bhutanu znajduje się w Azji Południowej, graniczy z Chinami i Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu to Druk Jul, co w tłumaczeniu na polski oznacza Królestwo Smoka. W Dzień Dobry TVN gościliśmy właścicielkę SPA inspirowanego podróżą do Bhutanu Emilię Hermanowicz i projektantkę Violę Śpiechowicz, której stroje nosi bhutańska rodzina królewska. Dlaczego w Bhutanie szukały inspiracji? Co jest wyjątkowego w tym kraju?

  Zbyszek Bartman w tym sezonie będzie grał w lidze chińskiej. Przed wylotem obiecał widzom Dzień Dobry TVN, że wraz ze swoją żoną Asią będzie przygotowywał relacje z pobytu w Chinach. Dotrzymał słowa. Pokazał nam, jaki mają widok z okna i jakie cuda można nabyć w chińskim supermarkecie. Zabrał nas też na pierwszą kolację ze swoją nową drużyną.

  W najbliższym sezonie Zbyszek Bartman będzie grał w lidze chińskiej. Jego nowy klub to Chinese Sichuan. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej udało spotkać się z siatkarzem i jego żoną Joanną tuż przed wylotem do Chin. Co dostali od Dzień Dobry TVN? Co Asia zamierza robić w Chinach? Czy znają już kilka słów po chińsku? Co wiedzą o miejscu, w którym będą mieszkać? Trzymamy kciuki za Zbyszka i Asię :)

  Utalentowany polski siatkarz Zbigniew Bartman zasiadł dziś na naszej kanapie. Dowiedzieliśmy się, jakie ma plany na najbliższą przyszłość i z czym wiąże się jego wyjazd do Chin. Czy "mały chłopaczek" może wznieść się wysoko i przynieść dumę poza granicami Polski? Niepokorny i ambitny sportowiec zdradził nam szczegóły wyprawy do Państwa Środka. Trzymamy kciuki za Zbyszka! Obejrzyjcie koniecznie!

  Podczas zakończonych właśnie Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce młociarz Paweł Fajdek zdobył złoty medal. Mistrz Świata przyjął nasze zaproszenie do Dzień Dobry TVN. Czy potwierdził plotkę jakoby za taksówkę zapłacił swoim medalem? Ile razy w tym roku przeszedł kontrolę antydopingową? Czy okulary nie przeszkadzają mu podczas rzucania? Ile kilogramów waży młot? Jak wygląda trening młociarza?

  Ula Chincz i Filip Chajzer postanowili na własnej skórze przekonać się o jakości chińskich produktów. Czy siedem sukienek, za które dziennikarka Dzień Dobry TVN wydała łącznie 350 zł warte były swojej ceny? Czy ich jakość spełniła oczekiwania Uli? Która z kreacji wpadła w oko wybitnemu specjaliście od mody - temu, który odkrył słynny duet "Schleswig i Holstein", a teraz nowych projektantów Wontona i Jangcy? :-) Kreacje Uli Chincz ocenił swoim wprawnym okiem Filip Chajzer, znawca chińskiej mody!

  Dla Chińczyków jesteśmy krajem Chopina. Szczytem marzeń przeciętnego Chińczyka jest to, by jego dziecko wystartowało w konkursie chopenowskim. W Pekinie została niedawno otwarta wystawa „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV–XX wieku ”. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Lisa See to amerykańska pisarka, która ma chińskie korzenie. Jej najpoczytniejsze książki to: „Dziewczęta z Szanghaju”,czy „Miłość Peonii”. To właśnie sytuacja kobiet w Chinach stanowi główny temat jej twórczości. Przymusowe aborcje, zabijanie dziewczynek tuż po porodzie, sterylizacje, obozy pracy. W studiu Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska rozmawiała z Lisą See.

  Film „Oszukane” Marcina Solarza został nagrodzony na międzynarodowym konkursie Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival, który od 22 lat jest odpowiednikiem amerykańskich Oscarów. W studiu dzień Dobry TVN gośćmi byli: Marcin Solarz, reżyser filmu „Oszukane” oraz Katarzyna Herman. Co chińskich widzów uwiodło w postaci Katarzyny Herman?

  Jak cała branża tekstylna Gok też jest Made in China. Filip Chajzer w kreacji od Schleswig-Holstein, spotkał się z Gokiem. W programie Goka to kobiety są gwiazdami. Jak udało się namówić Goka, by ten zgodził się zmieniać styl Polek? Jakie są polskie kobiety? Czy przyjął z rąk Filipa polskie obywatelstwo?

  Najlepszy wyniki w nauce mają kraje azjatyckie. Surowa dyscyplina w Chinach to nie mit. Martyna Wojciechowska to sprawdziła. A w studiu Dzień Dobry TVN gościem była Zange Cheng- Jaworska. Jak ona wychowuje swoje dzieci? Towarzyszyła jej Marta Żysko-Pałuba, psycholog. Jakie mamy spotkamy w nowym programie "Mama kontra mama"?

  Już 7 września rozpoczyna się nowy sezon programu "Kobieta na krańcu świata". Okazuje się, że program będzie emitowany nawet w Korei. Katarzyna Olubińska spotkała się z Martyną Wojciechowską. O wyjazd do Chin Martyna walczyła prawe 6 lat. W końcu się udało! Niebawem na antenie TVN relacja z tej podróży. Jakie kwestie w Chinach przykuły uwagę dziennikarki i podróżniczki?

  Bydgoski zespół Roan robi zawrotną karierę w Chinach. Kiedy 8 lat temu polecieli tam na gościnny koncert nawet nie przypuszczali, że ta podróż będzie wstępem do wielkiej kariery. W studiu Dzień Dobry Wakacje Zbyszek Man i Andrzej Man opowiedzieli o fenomenie swojej azjatyckiej popularności.

  Produkty Roberta Kupisza są kopiowane nawet w Chinach. Ewelina Rydzyńska zapytała Anię Kuczyńską, jakie jej projekty najczęściej kopiowano. A w studiu Dzień Dobry TVN Robert Kupisz i Anna Kuczyńska rozmawiali o tym, dlaczego nawet niedrogie produkty są kopiowane, jak je odróżnić od oryginału oraz kto jest odbiorca tanich kopii?

  Cellulit to zmora wielu kobiet. Prototypem baniek chińskich są tradycyjne bańki szklane. Jak i czym natrzeć ciało przed masażem chińskimi bankami i dlaczego jest to takie ważne? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do korzystania z masażu bańką chińską ? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Monika Kozak - masażystka, która w swojej pracy używa chińskich baniek.

  Smok w" Hobbicie 2" Petera Jacksona. Nazywany najzdolniejszym aktorem młodego pokolenia. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska spotkała się z Benedictem Cumberbatchem. Jak ocenia pracę swoją i grafików?

  Zawsze marzyła, by zostać tancerką, modelką i aktorką. Jednak rzeczywistość brutalnie pozbawiła ją marzeń. Jej droga do sukcesu była wybrukowana. Jednak Natalia Janoszek uparcie dążyła do celu. I opłacało się. Dziś zaistniała w Hollywood oraz w jego hinduskim odpowiedniku - Bollywood. Właśnie wróciła z Chin, gdzie reprezentowała Polskę w konkursie Miss Bikini Universe. Zdobyła też koronę w kategorii: "BestTalent" W studiu Dzień Dobry TVN Natalia zdradziła, jak trafić do Bollywood.

  W największym mieście Chin mieszka 23 miliony ludzi, nie licząc przedmieść. Tam pociągi gnają 320 km na godzinę. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził Szanghaj. Czy nauczył się jeść pałeczkami?

  W Chinach, zamiast "dzień dobry", pyta się: "czy już jadłeś?". Jedzenie w kulturze chińskiej jest bardzo ważne. Po pekińskich restauracjach i fast-foodach oprowadziła nas Justyna Szpakowska, dziennikarka chińskiej telewizji.

  Kariera w Chinach jest ściśle związana z edukacją. Jak pną się Chińczycy po szczeblach kariery?

  W Chinach opalona skóra nie uchodzi za seksowną, a trzydziestoletnie kobiety uznaje się za stare panny. Ona jest z Chin, a on jest Polakiem. Jak się poznali i czy nie przeszkadzają im różnice kulturowe? Poznajcie historię miłości Mai i Jacka w kolejnym odcinku cyklu "Miłość dookoła świata" Ofelii Grzelińskiej. Jak podrywają Polacy? Czy w Chinach można rozmawiać swobodnie na temat seksu? Jak wygląda typowe chińskie małżeństwo?

  Kto jest ojcem chińskiego rocka? Od kiedy Chińczycy słuchają rocka i, ktory polski zespół pokochali Chińczycy? Zobaczcie nasz reportaż.

  Koncertują w Polsce, USA i Chinach, gdzie zdobywają coraz więcej fanów. Na naszej scenie zespół Roan z piosenką "Ready to fly". Jak Wam się podoba ich muzyka?

  Kwiaty są bardzo ważnym elementem ślubu i wesela. O trendach florystycznych w tym sezonie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Elżbietą Kosińską-Wappa, mistrzem florystyki. Z jakich kwiatów nie powinno się robić bukietów ślubnych? Co zrobić, by wiązanka ślubna przetrwała nieco dłużej?

  Jak trafili do Chin? W jakich klubach grali? Jaka jest chińska publiczność i jaka atmosfera panuje na koncertach? W studiu Dzień Dobry TVN Marcin Prokop rozmawiał z zespołem Negatyw o trasie koncertowej w Państwie Środka.

  Odpręża, lekko pobudza i jest źródłem cennych antyoksydantów. Co legenda mówi o powstaniu zielonej herbaty? Ile jest jej odmian? O tym - nasza korespondentka z Chin.

  W Chinach tradycja swatania ma się bardzo dobrze zarówno na prowincji jak i w dużych miastach, gdzie ludzie w pogoni za karierą mają coraz mniej czasu na szukanie drugiej połówki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Olę Żdżarską, która prowadzi w Pekinie firmę organizującą tzw. „szybkie randki”

  W Chinach postępuje europeizacja. I to także w kwestach urody. Jaki jest kanon piękna w Chinach? Czy małe stopy to nadal w Chinach wyznacznik kobiecego piękna? Czy mężczyźni w Chinach też pragną poprawiać swoją urodę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy podróżniczkę Elżbietę Dzikowską oraz restauratorkę i ambasadorkę chińskiej kultury w Polsce - Yajię Lin-Iwanejko.

  Chińska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Za kilka lat, Chiny, mają szansę stać sią największą potęgą gospodarczą. Czy jest tam miejsce dla polskich przedsiębiorców? Jak traktowani i postrzegani są Polacy w Chinach? Czy łatwo prowadzi się tam działalność gospodarczą? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Keniga, który prowadzi restaurację w Chinach i sinologa oraz ekonomistę Jana Siniarskiego.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zabrał nas w wyjątkową podróż kulinarną. Zobaczcie prawdziwą chińską kuchnię!