Plaga kradzieży przed Wszystkimi Świętymi. To najczęściej pada łupem złodziei

Cmentarz
Plaga kradzieży przed Wszystkimi Świętymi. To najczęściej pada łupem złodziei
Źródło: Kinek00/GettyImages
Akcję skierowaną przeciwko złodziejom stroiszu prowadzi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Patrole policji, straży miejskiej i straży łowieckiej przeprowadzają kontrole i starają się zapobiegać kradzieżom, które nasilają się przed Wszystkich Świętych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zadbać o grób przed dniem Wszystkich Świętych?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nasilone kradzieże stroiszu przed Wszystkich Świętych

Regionalna Dyrekcja Lasów w Radomiu postanowiła przeprowadzić akcję mającą na celu zapobieganie kradzieżom stroiszu, które nasilają się zwykle w okolicach dnia Wszystkich Świętych.

- Będą to w dużej mierze kontrole punktów sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru - przekazała rzeczniczka RDLP Edyta Nowicka w rozmowie z PAP.

Czym jest stroisz? Dowiesz się z naszego artykuł - Stroisz - jesienny i zimowy przyjaciel roślin. Kiedy warto go używać?

Rzeczniczka wyjaśniła także, że złodzieje najczęściej niszczą młode jodełki, często ogołacając je z niemal wszystkich gałązek. - Tak uszkodzone drzewko w najlepszym razie będzie się regenerować przez kilka sezonów, jednak najczęściej po prostu obumiera - dodała.

Wszystkich Świętych. Leśnicy apelują o przemyślane zakupy

Każdy z nas może mieć wpływ na poprawę sytuacji w polskich lasach. Leśnicy apelują, by zakupu wieńców i wiązanek oraz innych elementów dekoracyjnych na bazie stroiszu dokonywać świadomie. Dzięki temu nie przyczynimy się do szkód w lesie. Jeden metr przestrzenny stroiszu jodłowego to zwykle ok. 600 do 1000 gałązek.

- By przygotować taką partię jedliny, złodzieje niszczą nawet kilkanaście arów gęstego odnowienia jodłowego - podkreśliła Edyta Nowicka.

Dzieje się tak pomimo oferty sprzedaży stroiszu przez większość jednostek Lasów Państwowych na południu Polski. - Okazuje się jednak, że dla odbiorców hurtowych korzystniejszy jest zakup gałązek pozyskiwanych z najmłodszych drzewek cechujących się delikatniejszymi gałązkami, których znacznie więcej mieści się w metrze przestrzennym, niż z gałęzi starszych drzew wycinanych legalnie w ramach zabiegów hodowlanych - zauważyła rzeczniczka.

Jaka kara grozi złodziejom stroiszu?

Straż Leśna z RDLP w Radomiu każdego roku wykrywa kilkadziesiąt przypadków nielegalnego pozyskiwania gałązek. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł. Sprawy często są także kierowane do sądu.

Jodła zajmuje ponad 10 proc. powierzchni drzewostanu RDLP w Radomiu, który obejmuje część woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości