Uzależniają się wszyscy – od dzieci po emerytów. Kim jest współczesny narkoman?

WODZ0716
Uzależniają się wszyscy – od dzieci po emerytów. Jak temu zapobiec?
Źródło: Dzień Dobry TVN

18 maja swoją premierę miała książka "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci" autorstwa terapeutki z Monaru, Marii Banaszek oraz dziennikarki, Agaty Jankowskiej. W Dzień Dobry TVN ekspertki opowiedziały, kim może być współczesny narkomat i czemu Internet utrudnia walkę z rozprzestrzenianiem się tego uzależnienia.

Jak dziś wygląda narkomania?

18 maja ukazała się książka "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci" autorstwa Marii Banaszek, której rodzice wspólnie z Markiem Kotańskim zakładali pierwsze ośrodki odwykowe w Polsce. Jak tłumaczy terapeutka, jej otoczenie miało duży wpływ na jej życie. - Napatrzyłam się na to od zawsze. Później sama zaczęłam pracować, moja wiedza nie jest mała, ale dalej zaskakują mnie te zjawiska. To się bardzo rozwija i nie da się wiedzieć wszystkiego - wyjaśnia.

Jak od tamtych czasów zmieniła się świadomość społeczeństwa na temat narkotyków? - Świadomość troszeczkę utknęła. Dalej mamy wyobrażenia, że narkoman jest osobą z rodziny patologicznej. Tymczasem może być to każdy z nas - opowiada autorka. Dziennikarka Agata Jankowska podkreśla, uzależnić może się zarówno dziecko, jak i emeryt.

- To, co było dla mnie szokujące - kobiety, matki pracujące po 30-40 roku życia też są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o uzależnienie - tłumaczy.

Co ćpają nasze dzieci?

Agata Jankowska wyjaśnia, że wiek inicjacji się jest coraz niższy. - Wszyscy wiemy o tym chyba doskonale, zwłaszcza rodzice, chociaż niektórzy żyją w schemacie wyparcia, że "moje dziecko nigdy" - tłumaczy. Jak dziś wygląda narkomania? - Tzw. dzieci mrówki skupują substancje pobudzające, a potem garściami tabletek odurzają się - wyjaśnia dziennikarka.

- Wydawałoby się, że żeby skombinować narkotyki, trzeba się umówić z dealerem gdzieś w bramie wieczorową porą. Teraz zamawiasz leki czy narkotyki przez Internet - odbierasz je w paczkomacie, czy kurier przynosi ci je pod drzwi - dodaje. - Leki zaczęły dotyczyć wszystkich osób, bo nie kojarzą się w ogóle z narkotykami - podkreśla Maria Banaszek.

Ekspertka tłumaczy, że jest bardzo wiele substancji które, mimo że nie należą do narkotyków, to mają podobne działanie. - Morfina wygląda dziś jak suplementy dla kobiet w ciąży. Różowe, malutkie, śliczne i drobniutkie tabletki - opowiada Agata Jankowska. - Jeżeli znajdziemy takie u dziecka w plecaku, to nikomu nie przyjdzie do głowy, że jest to jeden z mocniejszych narkotyków - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie