Dziecko

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Zbliża się egzamin ósmoklasisty
Zbliża się egzamin ósmoklasistyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja. Warto jednak pamiętać, że nie tylko wyniki z niego mają wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Jak można zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Aleksandrą Pucułek, dziennikarką edukacyjną.

Egzamin ósmoklasisty 2022

Absolwenci szkoły podstawowej mogą w rekrutacji otrzymać maksymalnie 200 punktów. 100 za bezbłędne napisanie egzaminów. A co zresztą?

- Uczniowie już mogą się spodziewać, czy będą mieli te drugie 100 punktów, czy nie, czyli przede wszystkim oceny na koniec roku szkolnego. Ci, którzy będą mieli na świadectwie z j.polskiego, matematyki i dwóch wybranych przedmiotów (tutaj zależy od profilu klasy). Jeśli np. będą się wybierać do klasy biologiczno-chemicznej, to będą się liczyły oceny końcowe z biologii i chemii, do klasy humanistycznej pewnie z historii, o tym decydują szkoły - tłumaczyła Aleksandra Pucułek w Dzień Dobry TVN.

Oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów a punkty:

  • Ocena wzorowa: 18 punktów,
  • ocena bardzo dobra: 17 punktów
  • ocena dobra: 14 punktów,
  • ocena dostateczna: 8 punktów,
  • ocena dopuszczająca: 2 punkty.

Za świadectwo z czerwonym paskiem uczeń otrzyma dodatkowych 7 punktów, a za wolontariat 3 punkty.

Laureaci uzyskują dodatkowe przywileje podczas rekrutacji 

Aż 18 punktów rekrutacyjnych można uzyskać za osiągnięcia w konkursach naukowych organizowanych przez kuratoria na szczeblu wojewódzkim, a także w zawodach sportowych i konkursach artystycznych.

- Od kilku lat ta szala jest przechylona na rzecz danych konkursów. Królują konkursy historyczno-religijne. W tym roku ta równowaga chyba została mocno zachwiana, bo rodzice i nauczyciele od miesięcy zwracali na to uwagę. (...) Jak mi słusznie zwróciła uwagę jedna historyczka, historia ma różne oblicza, a niestety żołnierze wyklęci królują. (…) Konkursy religijne to już jest zupełnie inna kwestia. Jednak wiemy, że są szkoły średnie, gdzie tylko 30. proc dzieci chodzi na religię - podkreśliła dziennikarka edukacyjna.

Wieloetapowe olimpiady i konkursy są nie nie lada wzywaniem dla uczniów. Natomiast niektóre składają się z jednego etapu. O jakich mowa? Które wzbudzają kontrowersje? Posłuchaj całej rozmowy z naszą gościnią w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości