Co to jest egzamin komisyjny i egzamin poprawkowy?
Egzamin komisyjny w szkole
Egzamin komisyjny w szkole to egzamin poprawkowy. Ma on miejsce, kiedy uczeń dostał niewystarczającą ocenę do promocji do następnej klasy.
Zgodnie z Ustawą Prawo Oświatowe, z rozdziałem 3a "Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych", Art. 44k :
- Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.
- Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej.
Szkoła
W szkołach podstawowych od IV klasy uczniowie mają możliwość podejścia do egzaminu poprawkowego, często nazywanego właśnie egzaminem komisyjnym. Młodszym uczniom (klasy I-III) nie organizuje się egzaminów poprawkowych, ponieważ stosowana jest ocena opisowa.
Egzamin komisyjny na studiach
Tak, jak w szkole, tak na studiach można podjeść do egzaminu komisyjnego. Dotyczy to sytuacji, kiedy zdającemu nie udało się uzyskać pozytywnej oceny z egzaminu w pierwszym i drugim terminie. Uczelnie mają różne regulaminy, w których zawarte są szczegółowe informacje dotyczące podejścia do takiego egzaminu. Jednak wspólne wytyczne zawarte są w Ustawie Prawo Oświatowe.
Kiedy można przystąpić do egzaminu komisyjnego?
Jak podaje Art. 44m. Ustawy Prawo Oświatowe do egzaminu poprawkowego mogą przystępować uczniowie powyżej IV klasy szkoły podstawowej, którzy w wyniku klasyfikacji otrzymali negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednego lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Powodem do przeprowadzenia takiego egzaminu jest sytuacja, w której roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć bądź z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami.
W takiej sytuacji przeprowadzany jest sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia. Roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania, ustalona przez komisję, nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zb, z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem art. 44m ust. 1".
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 44m Ustawy Prawo Oświatowe, "Roczna ocena klasyfikacyjna ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest ostateczna, z zastrzeżeniem art. 44n ust. 7".
Kto może podejść do egzaminu poprawkowego?
Do egzaminu może podejść osoba chętna. Nie ma obowiązku podchodzenia i poprawiania oceny, jeśli uczeń uzyskał wynik niesatysfakcjonujący.
Co zrobić, aby móc podejść do egzaminu komisyjnego?
Chcąc podejść do egzaminu poprawkowego należy złożyć odpowiednie podanie do dyrektora szkoły. W odpowiedzi na nie organizowana jest komisja do przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.
Zobacz także:
- Szkoła a talenty ucznia. "System polski jest nastawiony bardziej na ich niszczenie"
- Jak przetrwać szkołę? Ekspert poleca metodę pomodoro
- Edukacja w Finlandii przykładem nowoczesnej szkoły. Czy w Polsce może być podobnie?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: prawo.pl
Źródło zdjęcia głównego: FG Trade/Getty Image