Raz na minutę w Demokratycznej Republice Konga dochodzi do gwałtu. W Kenii panuje przekonanie, że seks z nieletnią jest lekarstwem na AIDS – im młodsza dziewczynka, tym silniejsze antidotum na tą chorobę. Jej książka "Wojna kobiet" przedstawia historie kobiet od Nowego Jorku po Nairobi. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sally Armstrong, kanadyjska dziennikarka i dokumentalistka, która walczy o prawa kobiet.
Profesor Ewa Łętowska to teraz chyba najbardziej znana profesor w Polsce. Pod jej tożsamość podszył się ktoś, kto pisał biografię Zdzisławy Sośnickiej, organizował spotkania, wynajmował hotele, wynajmował sale na spotkania nie tylko naukowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Paweł Jabłoński - ekspert ds. bezpieczeństwa IT . Czy każdy ma swojego awatara w sieci i nawet o tym nie wie? Jak inni mogą ukraść Twoją tożsamość?
Do tej szkoły uczęszcza młodzież z całej Polski. Tam uczą się przyszli policjanci oraz wojskowi. Wszyscy wyglądają tam jednakowo i idą w zwartym szyku. Czy wszystkie czynności są tam wykonywane na komendę?
Pan Robert wraz z córka wracali z wakacji. Zatrzymali się na krótki postój. Ojciec poszedł na stacje podczas gdy córka spała na tylnym siedzeniu. Nagle samochód został porwany. Dzięki opanowaniu i chłodnej kalkulacji córka pana Roberta jest dziś cała i zdrowa. A po mogło jej w tym... karate. I dziewczyna nie tknęła pokrywacza nawet palcem...
Włoska organizacja broniąca praw kobiet wyemitowała spot, w których chłopcy są proszeni o uderzenie dziewczynki. Wszyscy jednak odmawiają podając swoiste powody. Ma to świadczyć o tym, że mężczyźni mają wdrukowaną w psychikę odmowę krzywdzenia słabszych, w tym kobiet. Jednak nie wszystkim ta kampania się spodobała i nie wszyscy się z jej tezą zgadzają. Zobaczcie.
Jedno to za mało! - tak myśli wielu. Panuje stereotyp, że jedynaki są nieszczęśliwe i egoistyczne. Istnieje społeczne oczekiwanie, by rodzić coraz więcej dzieci. Dlaczego rodzice nie decydują się na kolejne dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Karolina Elbanowska, mama siedmiorga dzieci, Marta Kopacz, mama jedynaka i blogerka, oraz Małgorzata Bajko, psycholog. Jak kobiety radzą sobie z oczekiwaniami rodziny i otoczenia?
Introligator to zawód trudny i zapomniany. Z dziada pradziada wszyscy w ich rodzinie są introligatorami. Gdzie można nauczyć się introligatorstwa? Czym dokładnie zajmuje się introligator i czy to zawód na wymarciu?
Kobudo to tradycyjna sztuka walki z Okinawy. Do walki wykorzystuje się proste przedmioty typu kij, motyka, wiosło. Patrycja jest policjantką i mistrzynią Europy w kobudo. Zobaczcie nasz reportaż o najniebezpieczniejszej policjantce w Polsce. Boją się jej wszyscy przestępcy:)
Jest taki portal dzięki któremu możesz poznać ludzi, którzy pracują w odmiennych od Twojego zawodach. Są tam mentorzy i uczniowie. Zobacz, co się stanie, kiedy informatyk spotka kowala...
Derwisze, którzy wprowadzają się w trans kręcą się wokół własnej osi nawet godzinami! Mają specjalną technikę wirowania. Krytyk sztuki i dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o mistycznym tańcu i historii tancerzy - derwiszów.
W Gorzowie Wielkopolskim znaleźli sposób na plakaty wyborcze, które po wyborach szpecą miasto. Co się dzieje z banerami? Czy wszystkie komitety wyborcze zgodziły się na "współpracę"? Na co przekazywane są pieniądze z akcji? Zapytaliśmy o to organizatorkę akcji "Bądź świadomy, bądź trendy, bądź ekologiczny" Annę Walorek i pomysłodawcę akcji Przemysława Pieczyńskiego.
Gościem Dzień Dobry TVN był Tomasz Broda - rysownik, twórca portretów z przedmiotów codziennego użytku, które są już nikomu niepotrzebne. Od czego zaczęła się jego przygoda z tworzeniem niecodziennych portretów? Z jakiej instalacji jest najbardziej dumny? Gdzie można obejrzeć jego najnowszą wystawę?
Ferie już niebawem, dlatego nasza specjalistka od gadżetów Anna Nowak-Ibisz zaprezentowała w Dzień Dobry TVN kilka przedmiotów, bez których te ferie nie będą udane. Zobaczcie, jak zrobić stylowego bałwana i dlaczego warto mieć ze sobą nakładkę na sanki dla dziecka i procę do kulek śnieżnych?
Utrata jakich danych osobowych jest najbardziej niebezpieczna? Co zrobić, gdy zgubiliśmy dokument, a co, gdy został nam skradziony? Czy banki weryfikują dane osoby starającej się o pożyczkę? Co zrobić, gdy firma pożyczkowa domaga się od nas spłaty kredytu, którego nie wzięliśmy? Jak udowodnić, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczkę? O tym ekspert Dzień Dobry TVN Luka Szaranowicz.
W prasie pojawiło się sporo artykułów, w których krytykowano Premier Ewę Kopacz za wprowadzenia do rządu swoich "politycznych koleżanek", żartowano z wypowiedzi Elżbiety Bieńkowskiej, czy wyrażano zdziwienie z powodu wystawienia Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich. Czy kobiety, które zajmują się polityką są traktowane mniej poważnie niż mężczyźni? Porozmawialiśmy o tym z: radczynią prawną Weroniką Marczuk, socjologiem Karoliną Wigurą, blogerką Justyną Napiórkowską i pisarką Grażyną Plebanek, które gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Gość Dzień Dobry TVN Marek Cecuła to mistrz ceramiki, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych. Jego życie to gotowy scenariusz na niezwykle ciekawy film. Dlaczego po wielu latach emigracji postanowił wrócić do Polski? Gdzie żyje mu się lepiej - w Kielcach czy w Nowym Jorku? Jak tworzy się nowe trendy w ceramice?
Po wyborach zawsze jest problem z banerami, ale nie w Gorzowie Wielkopolskim. Tam mają pomysł, co z nimi robić. Pomysłodawców akcji odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Co jeszcze planują? Jaki talent odkrył w sobie Filip?
8-letni Tymek Kucharczyk osiąga wielkie sukcesy w kartingu. Jego opiekunowie i rodzice wieszczą, że będzie kiedyś jak Robert Kubica - zdobywał największe tory wyścigowe świata. Tymek Kucharczyk był gościem Dzień Dobry TVN razem ze swoją rodziną. Marzy mu się Formuła 1. I nie jest to marzenie nie do spełnienia...
Z pustynnego Dakaru do zaśnieżonej Wisły Adam Małysz cały i zdrowy wrócił do domu. W przeciwieństwie do jego samochodu, który spalił się podczas rajdu. Tegoroczny Dakar nie był dla nas łaskawy. Śmierć syna Jacka Czachora, potem zmarł Michał Hernik. Drżeliśmy o losy Marka Dąbrowskiego, który nie zgłosił się do drugiego punktu pomiarowego. W studiu Dzień Dobry TVN połączyliśmy się z Adamem Małyszem. Dlaczego jego auto stanęło w płomieniach?
Doktor Tomasz Wiatr jest urologiem. Ma jednak nietuzinkowe hobby. Tworzy portrety wielkich gwiazd kina, naukowców, postacie historyczne, polityków, muzyki i pop-kultury. Ma już na swoim koncie kilka wystaw. Jak daleko jest od medycyny do sztuki? Okazuje się, że bardzo, bardzo blisko... W studiu Dzień Dobry TVN lekarz i artysta opowiedział o tym , jak maluje się Clinta Eastwooda, Bono, Józefa Piłsudskiego, Steve'a Jobsa, George'a Clooney'a, Angelinę Jolie, Natalie Portman, czy Alberta Einsteina?
Stanisław Stefaniak i Dawid Bartkowiak to studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stanisław studiuję prawo i filozofię, Dawid zrobił licencjat ze stosunków międzynarodowych i kontynuuje studia na kierunku politologia. Są także mistrzami świata w debatowaniu. Sztukę dialogu, erystyki i dialektyki opanowali do perfekcji! W studiu Dzień Dobry TVN stoczyli walkę na argumentu!:) Czy Kinga i Bartek mieli kontrargumenty?
Podobno ładnym jest w życiu łatwiej. Uroda podobno jest gwarancją sukcesu. Ale czym jest uroda? Twarz od sztancy przygotowana przez chirurga plastycznego? Dlaczego kobiety, które robią zbyt dużo operacji plastycznych są do siebie podobne? Czy piękne jest to, co nam się podoba, czy podoba nam się coś dlatego, bo jest piękne? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Roksana Pindor „Saszan" oraz Bartek Krasuski. Towarzyszył im Robert Zydel, antropolog. Jaki wpływ pojmowanie piękna przez dorosłych ma wpływ na młodzież?
Kilka lat temu był małym Jaśkiem, teraz jest dorosłym Janem o pseudonimie - jak nam zdradził sam Mela - "Kapitan Hak" lub "Jednoręki Bandyta". Jan Mela - grzeczny chłopiec, który się zbuntował - był gościem Doroty Wellman i Marcina Prokopa w Dzień Dobry TVN. Czy to prawda, że złamała serce niejednej dziewczynie? Czy przysłowiowa "woda sodowa" uderzyła mu do głowy? Dlaczego wziął udział w programie "Taniec z gwiazdami"?
A to zimno na dworze, a to brak pieniędzy na karnet w klubie sportowym - z tych właśnie powodów niektóre osoby wybierają ćwiczenia w domu. Wykorzystują przy tym filmy instruktażowe z internetu. Czy ćwiczenia bez wsparcia specjalisty są bezpieczne? Na co zwracać uwagę ćwicząc w domu? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: trenerka fitness Aleksandra Żelazo i dr Robert Śmigielski - specjalista medycyny sportowej.
Rozchwytywany za granicą, nieznany w Polsce. Tworzy kostiumy sceniczne dla największych teatrów świata. Perfekcjonista w każdym calu. Wojciech Dziedzic to nasza duma narodowa! Zobaczcie reportaż o jego pracy.
Kiedyś bankier, ekonomista, prawnik. Dziś vloger, youtuber, networker, coach, czy start-upowiec. Jak fluktuuje rynek pracy i czym dokładnie zajmują się osoby z listy powyżej? Jakie są zawody przyszłości? Mateusz Grzesiak to najpopularniejszy coach w Polsce. W studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział o przywódcach, kreatywności i o tym, czy każdy może osiągnąć sukces. Towarzyszyła mu Karolina Gołębiewska - vlogerka.
To kraj w którym mieszkają wspaniali ludzi. On spędził w nim sześć lat swojego życia, jak twierdzi - najlepszych. W tym kraju krajobrazy zapierają dech w piersiach. Który kraj tak określił Sven Larsson, szwedzki student medycyny? Ano Polskę! W czasie pobytu w naszym kraju stworzył niesamowity dziennik z podróży. W formie filmu. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się ze szwedzkim doktorem, który ukochał Polskę, a szczególnie Wrocław.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Arkadego Radosława Fiedlera (ojciec) i Arkadego Pawła Fiedlera (syn). Panowie są potomkami znanego pisarza i podróżnika Akradego Fiedlera. Podróże są również i ich pasją. Od zawsze? Jak celebrują rodzinne tradycje? Jak się żyje w muzeum?
Mimo że wielu katolików przyjmuje księdza po kolędzie, to nie wszyscy wiedzą, jak się do tej wizyty przygotować. Aby rozwiać te wątpliwości, zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN księdza Leszka Slipka, Proboszcza Parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. Jaki jest cel kolędowania? O czym możemy z księdzem rozmawiać, a o czym nie powinniśmy? Czy należy mu dawać kopertę z datkiem? Co się dzieje z pieniędzmi, które parafianie dali podczas kolędy?
"Cafe Central" w Wiedniu to jedna z najstarszych i najsłynniejszych wiedeńskich kawiarni. A tradycja picia kawy sięga czasów Odsieczy Wiedeńskiej, czyli roku 1683. Łukasz Radwan wybrał się do Wiednia, by posmakować słynnej kawy - podwójnego espresso z ciepłym mlekiem i szklanką wody. Czy wiecie, że na pomysł picia kawy mlekiem wpadł polski dyplomata i żołnierz Jana III Sobieskiego - Jerzy Kulczycki?