Zgodnie z obowiązującymi przepisami wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 67 lat. W czasie kampani wyborczej Andrzej Duda zapowiadał zmianę tych uregulowań. Według jego projektu wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z raportu ZUS wynika, że zmiany te spowodują znaczne obniżenie wysokości świadczeń. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek. Zobaczcie, jakie słowa naszego gościa przestraszyły Jarka Kuźniara.
Prawie 90 proc. Polaków uważa się za katolików. Co jest istotą katolicyzmu? Które święta są dla katolików najważniejsze? Jaki jest stereotyp katolika? Na temat religii - z o. Norbertem Kuczko - rozmawiała Katarzyna Olubińska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN spotkała się także z Kingą Kowalewską, projektantką sukni ślubnych, która postrzega swoją pracę jako powołanie. Co to znaczy, że "w każdą suknię wkłada modlitwę"?
Problem w dużej mierze dotyczy młodzieży. Fundacja "Dbam o Mój Zasięg" przeprowadziła eksperyment. Jego uczestnicy przez trzy dni mieli funkcjonować offline. Jakie otrzymali zadania do wykonania? Jak dzieciaki poradziły sobie bez telefonów i komputerów z dostępem do sieci? Sprawdził to Marcin Sawicki. Jak uczestnicy oceniają eksperyment? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agnieszką Janicką, wiceprezes "Fundacji Dbam o Mój Zasięg", Patrickiem Stenmanem, uczestnikiem eksperymentu oraz mamą chłopca, Marzanną Mróz.
Narodziny dziecka były dla Joanny Pilkowskiej momentem przełomowych. Właśnie wtedy podjęła decyzję o zmianie zawodu. Sprzedała szkołę językową i zajęła się malowaniem obrazów. Zobaczcie, co sprawia, że jej prace są tak wyjątkowe.
Polityka w Polsce potrafi podzielić nawet rodziny. Filip Chajzer postanowił sprawdzić jak bardzo! Czy posłanka Krystyna Pawłowicz ma siostrę, która popiera KOD, jak z bratem dogaduje się Stefan Niesiołowski i, czy wiceminister spraw wewnętrznych, Jarosław Zieliński, ma opozycję w rodzinie? Przy okazji dowiedział się, którego polityka nie chcieli by mieć w rodzinie Polacy? O tym czy z rodziną rzeczywiście najlepiej wychodzi się na zdjęciach powiedzieli nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Anna, Tomasz i Krzysztof Skórzyńscy oraz Julia i Natalia Pietrucha.
Przybyrad Paszyn i Michał Szarko to dwaj pasjonaci, którzy zajmują się renowacją mebli z czasów PRL. Nie tylko przywracają blask starym krzesłom i fotelom, ale także starają się odkrywać nazwiska projektantów tworzących w tamtych latach. Jak zaczęła się ich przygoda z meblami? Okazuje się, że panowie nie tylko odświeżają stare meble, ale także tworzą nowe na podstawie rysunków technicznych z lat 60-tych i 70-tych.
Polscy politycy coraz częściej korzystają z zachodnich wzorców. Coraz większą wagę przywiązują do swojego wizerunku. Z czego to wynika? Dlaczego, mimo to, nasi politycy tak rzadko się uśmiechają? O zmianie, jaka na przestrzeni lat, zaszła w "modzie sejmowej" i wpływie wizerunku na wyniki wyborów rozmawialiśmy z Adamem Łaszynem, doradcą ds. komunikacji i wizerunku i dziennikarką, Karoliną Sulej.
Marcin Sawicki wybrał się do, wyjątkowego w skali Polski, powiatu kartuskiego, w którym rodzi się najwięcej dzieci w całym kraju! Dlaczego tak się dzieje? O zaletach życia w dużej rodzinie rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, z Pawłem Steczkowskim, Dominiką Figurską i Natalia Szroeder. Ile osób liczy Wasza rodzina?
Jak zostać biegłym sądowym? Na czym polega ta praca? Jaki wpływ na sprawę sądową może mieć opinia wydana przez specjalistę? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z biegłym iluzjonistą, specjalistką ds. pralnictwa i obuwnictwa oraz biegłym z zakresu jubilerstwa i gemmologii. W studiu Dzień Dobry TVN, o roli jaką biegli mogą odegrać podczas procesu sądowego, rozmawialiśmy z sędzią Barbarą Piwnik.
Lilianna Gałązka i Katarzyna Wojtulska udowadniają, że życie i wygląd emerytki nie muszą być nudne. Zobaczcie, w jaki sposób przeciwstawiają się stereotypom. Zazdrościmy im energii! :)
Wszystko zaczęło się dość niewinnie - od wywiadu Łukasza Radwana z panią sprzedającą rurki w jednej z warszawskich cukierni. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał sprawdzić krążącą po mieście pogłoskę, zgodnie z którą pewien klient ciastkarni zjadł aż 33 rurki z kremem. Kiedy okazało się, że jest to prawda, Marcin Meller postanowił pobić ten rekord i wyzwał na pojedynek Łukasza. Panowie, gotowi i zwarci, spotkali się przy cukierni w samo południe. Zobaczcie, czy rekord został pobity. Wszystkich martwiących się o stan zdrowia naszych kolegów, uspakajamy, że z pojedynku wyszli cało :)
Ella Woodward przez wiele miesięcy cierpiała na chorobę, która wykluczyła ją z życia. W końcu postanowiła pomóc samej sobie i - zmieniając swoje nawyki - zmieniła też życie Brytyjczyków. Jej blog kulinarny każdego miesiąca odwiedza ponad 2 mln internautów, a jej książki kucharskie rozchodzą się w setkach tysięcy egzemplarzy. Ellę odwiedziła Ula Chincz. Dziennikarka Dzień Dobry TVN poprosiła ją o rady związane ze zdrowym odżywianiem. Zobaczcie, jakie danie Ella przygotowała dla Uli.
Dotarła do nas zaskakująca informacja - otóż w Bydgoszczy jest więcej sklepów monopolowych niż w całej Norwegii. O kulturze picia w Polsce i w Skandynawii rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim i dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką. Zapytaliśmy ich, jak alkohol wpływa na nasze funkcjonowanie i czy ograniczenie dostępu do niego może wpłynąć na zmniejszenie jego konsumpcji.
Prowadzący Dzień Dobry TVN mieli pewne problemy z koncentracją. Dorota Wellman - przedstawiając gościa z Komendy Głównej Policji - powiedziała o Komedii Głównej Policji, a Marcin Prokop wprawił wszystkich w zakłopotanie, przyznając, że - co prawda - nie ma z Dorotą wspólnej piwnicy, ale śpią razem. Według prezentera pogody Tomka Zubilewicza ich złote myśli mogą być wynikiem zmieniającego się ciśnienia. Zatem, w jaki sposób ciśnienie wpływa na nasze zachowanie?
Bez nich żaden zabieg ani operacja nie odbyłyby się. To one zarządzają narzędziami, którymi posługuje się chirurg. W Dzień Dobry TVN prezes Stowarzyszenia Instrumentariuszek Ortopedycznych Renata Rączka oraz pielęgniarka operacyjna Katarzyna Majka powiedziały, na czym polega praca instrumentariuszki i co się czuje po wyjściu z sali operacyjnej. Dowiedzieliśmy się również, jak nasi gości odstresowują się po pracy.
Wiele kobiet nie akceptuje swojego ciała i chciałoby sobie coś poprawić. Niestety niska samoocena i kompleksy często przekładają się na ich zachowania w sypialni. O tym, jak pozbyć się wstydu w łóżku radziły w Dzień Dobry TVN: seksuolog Anna Golan oraz sex-coach Marta Niedźwiecka.
Ku rozpaczy lekarzy, wiele kobiet w ciąży nie potrafi zrezygnować z papierosów. Problemem tym postanowiła zająć się prowadząca Rozmowy w Toku Ewa Drzyzga.
Zazwyczaj jego praca wymaga od niego spoglądania w niebo. Tym razem jednak prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak postanowił sprawdzić, co się dzieje pod ziemią. Jak powiedział, na początku było dobrze, ale po kilku minutach pobytu w kopalni skończyło się "rumakowanie"i zaczęła się ciężka praca. Zobaczcie, co sztygar kazał mu wybić, a co ciągnąć.
Od czasu do czasu urzędnikom zdarzają się błędy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mec. Romualda Kędzierskiego, by zapytać, w jaki sposób można się od nich odwołać w postępowaniu administracyjnym, co zrobić jeśli urząd wyda decyzję podtrzymującą swój błąd i, czy można skarżyć konkretnego urzędnika, który - według nas - go popełnił.
Choć brzmi to absurdalnie, bardzo wiele zbrodni popełnianych jest z... miłości. Innym głównym motywem zbrodni są pieniądze. I właśnie procesy sądowe w tego typu sprawach śledzi od lat gość Dzień Dobry TVN dziennikarka Helena Kowalik. W studiu powiedziała, kim są sprawcy największych przestępstw, a kim ich ofiary.
Wielu rodziców rozpuszcza swoje pociechy. Konsekwencją tego jest dokazywanie, pyskowanie i wymuszanie. Co zatem zrobić, kiedy rządy w domu przejęło rozpuszczone dziecko? Tematem zajęła się prowadząca program Rozmowy w Toku Ewa Drzyzga.
Okazuje się, że prawdziwe dzieło sztuki może powstać ze śmieci. Udowadnia to Bartosz Kokosiński, z którym spotkał się Łukasz Radwan. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy tworzenie sztuki przy pomocy starych, niepotrzebnych przedmiotów wynika z obsesji ich zbierania i nadawania im nowego życia oraz jak się zaczęła przygoda ze sztuką młodego artysty. Zobaczcie, jak wyglądają obrazy pożerające rzeczywistość.
Relacje między rowerzystami, a innymi użytkownikami ruchu drogowego od zawsze były napięte. Według danych Komendy Głównej Policji liczba kolizji z udziałem rowerzystów regularnie rośnie. Z czego to wynika? Co wolno rowerzystom, a co jest zakazane? Jak w stosunku do cyklistów powinni zachowywać się kierowcy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Joanna Jabłczyńska, mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz dziennikarka Aleksandra Kutz.
Ponoć ludzie czują się najbardziej komfortowo, zachowując dystans co najmniej metra i 20 centymetrów od obcej osoby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarkę Katarzynę Lengren i socjologa dr Tomasza Sobierajskiego, aby zapytać, czy - według nich - każdy człowiek posiada przestrzeń osobistą, dlaczego niektórzy ludzie przekraczają jej granice i w jaki sposób reagować, gdy dotyka nas ktoś obcy. Zastanawialiśmy się również, czy inaczej zachowamy się w stosunku do osoby atrakcyjnej.
Przyjęło się, że makijaż nie pasuje do mężczyzn. Innego zdania jest gość Dzień Dobry TVN Władek Klimczuk (Beauty Boy) - pierwszy polski vloger, który doradza, jak się malować bez względu na płeć. Powiedział nam, dlaczego zainteresował się makijażem, jakie kosmetyki proponuje panom i, z jakimi komentarzami się spotyka.
W tegorocznej edycji Baikal Ice Marathon wystartowało ponad stu zawodników z pięćdziesięciu krajów. Zwycięzcą ekstremalnego biegu po zamarzniętym jeziorze został Piotr Hercog, a drugie miejsce zajął Łukasz Zdanowski. W Dzień Dobry TVN powiedzieli o trudnościach związanych z maratonem, jego organizacji i przygotowaniach do biegu.
Podobno podczas Festiwalu w Opolu nie będzie kabaretów, bo nie ma się z czego śmiać. Jednak niektórzy mieszkańcy Opola udowodnili, że nie jest to prawda. A to za sprawą potężnej afery z literką "P", co to - ponoć w nazwisku "Duda" - zastąpiła literkę "D". Ponoć, bo autora, a właściwie autorki podmiany do tej pory nie znaleziono i nie wiadomo, co miała na myśli. Czujny - jak zwykle - dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer wyruszył tropem afery. Swoje śledztwo rozpoczął od rekonstrukcji wydarzeń z damskiej toalety, gdzie owa afera miała swój początek. Było śmiesznie i strasznie.
Trener personalny Tomasz Choiński wybrał się do teatru, by sprawdzić, jak to jest z aktywnością fizyczną i kondycją przyszłych aktorek. Dziewczyny mogły liczyć na wparcie Tomka Karolaka, niestety tylko mentalne ;)
W Polsce jest 70 tysięcy ewangelików z czego 40 tysięcy mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Tym razem, w cyklu Religie w Polsce, Katarzyna Olubińska postanowiła przybliżyć nam religie ewangelicką. Co jest najważniejsze dla ewangelików? Jak to jest być żoną pastora? Zobaczcie!
Katarzyna Dulnik to wielokrotnie nagradzana koszykarka, mistrzyni Polski i Europy, obecnie jest grającą trenerką warszawskiej drużyny SKK Polonia. Pasję do grania przekazała jej mama - Halina Beyer-Gruszczyńska, natomiast Kasia "zaraziła" miłością do koszykówki swoją córkę Hanię. Czasami obie stają pod przeciwnymi koszami. Zobaczcie, jak wygląda ich rywalizacja na boisku.