Odpalanie petard to dla wielu osób nieodłączna część zabawy sylwestrowej. Niestety dla niektórych kończy się to tragicznie. Co zatem zrobić, by strzelanie z fajerwerków było bezpieczne? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał o tym z zawodowym pirotechnikiem Krzysztofem Piekaczem.
Przed wakacjami, świętami lub sylwestrem w internecie pojawia się wiele ogłoszeń proponujących kwatery po bardzo atrakcyjnych cenach, a dołączone do nich zdjęcia przedstawiają przestronne pokoje z przepięknym widokiem na jeziora, góry lub morze. Niestety po wpłaceniu zadatku i przyjeździe na miejsce klienci przekonują się, że ogłoszenia są fałszywe. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego, aby zapytaliśmy go, jak nie dać się oszukać na wirtualne kwatery i co zrobić, kiedy już daliśmy się nabrać.
Co zrobić ze świątecznym prezentem, o którym nie marzyliśmy i, który nam się nie podoba? Oddać do sklepu, wymienić czy może odsprzedać? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do dziennikarki Tiny Żyro. Co dostaliście od Św. Mikołaja pod choinkę?
Jedną z religii spotykanych w Polsce jest judaizm. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska postanowiła zapoznać się z jego głównymi założeniami. W tym celu odwiedziła krakowski Kazimierz, gdzie przed ostatnią wojną mieściło się dwieście domów modlitwy, a obecnie siedem. Spotkała się ta m.in. z jedyną w Polsce kobietą-rabinem Tanyą Segal. Jaka jest rola kobiety w judaizmie?
Fatima to kura, która została uratowana z wielkoprzemysłowej hodowli. Zamieszkała ze swoim wybawcą Mateuszem, który stworzył dla niej bardzo dobre warunki do życia. Obecnie ma ona nie tylko status zwierzęcia domowego, ale także przyjaciela. Jakiś czas temu - na jednym z portali społecznościowych - chłopak złożył profil Fatimy. Dlaczego to zrobił? Czy z kurą można stworzyć jakieś relacje emocjonalne? Mateusza i jego przyjaciółkę Fatimę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Dagmara Kowalczyk i Roman Popławski ukończyli jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie. Dlaczego wystartowali w Rainforest Challenge w Malezji? Co podczas wyprawy było najtrudniejsze? Kto im pomagał? I czy planują udział w kolejnej edycji rajdu?
Brazylijskie Jiu-jitsu opiera się na chwytach i nie zadawaniu przeciwnikowi ciosów. Dlaczego ta dyscyplina jest bezpieczniejsza od innych sztuk? Co jest celem walki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Łukaszewicza, trenera brazylijskiego jiu-jitsu oraz jego podopiecznych - Darię i Michała.
Rajstopy, swetry, skarpetki lub kapcie... Często tak ciężko się przyznać, że prezenty, które dostaliśmy pod choinkę nie podobają się nam, nawet jeśli były od serca. Filip Chajzer postanowił sprawdzić, co dzieje się po Świętach z nietrafionymi prezentami. UWAGA: w felietonie Filipa zobaczycie plastikowego Św. Mikołaja ujeżdżającego renifera, jęczącego w rytmie "We wish you a Merry Christmas", który przyjechał prosto z Chin! Chcielibyście taki prezent od Św. Mikołaja? ;-)
Dobra atmosfera przy wigilijnym stole pryska zazwyczaj wtedy, gdy biesiadnicy zaczynają poruszać tematy "zapalne". Należą do nich zagadnienia związane m.in. z: polityką, religią i pieniędzmi. Robi się nerwowo także wtedy, gdy padają niedyskretne i niewygodne pytania. W Dzień Dobry TVN zastanawialiśmy się, jak uniknąć takiej sytuacji. Naszymi gośćmi byli: dziennikarz Andrzej Sołtysik, aktorka Kasia Cichopek, choreograf Marcin Hakiel, aktorka Ada Fijał, dziennikarka Agnieszka Jastrzębska, wokalista Andrzej Krzywy i dziennikarz Szymon Hołownia.
Język polski został uznany za najtrudniejszy język na świecie. I rzeczywiście, od wielu cudzoziemców możemy usłyszeć, że "polski język, trudna język". Czy tak samo uważają goście Dzień Dobry TVN: Wietnamczyk Quoc Anh Tran, Anglik Steve Terrett i Ormianka Aida Kosojan-Przybysz? Zapytaliśmy ich również o strategię i bodźce motywujące do nauki języka polskiego. Czy zapamiętali zabawne historie związane z nieznajomością języka?
Siadamy do wigilijnej kolacji, dzielimy się opłatkiem i w rodzinnej atmosferze śpiewamy kolędy. I kiedy jest już tak pięknie i miło, babcia Hela nagle zaczyna indoktrynować na rzecz popieranej przez siebie partii politycznej, czym wywoła atak apopleksji u cioci Jadzi. Wujek Antek z szelmowskim uśmiechem zapyta zapracowaną kuzynkę z Warszawy o to, jak wyglądają jej "sprawy z chłopakami", a brat Andrzej będzie zmuszony do tłumaczenia się z niedokończonych studiów.... i w tym momencie jesteśmy już tylko o krok od tragedii. Jakie inne niewygodne tematy są poruszane podczas kolacji wigilijnej i jak unikać podobnych dramatów? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Dziennikarz Dzień Dobry TVN doszedł też do wniosku, że najlepszą receptą na kłótnie w rodzinie jest... Chinka. :)
Wielu ceprów nie wie, jak wyglądają góralskie Święta Bożego Narodzenia. Dlatego prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się do Zakopanego, aby zapytać o tamtejsze tradycje świąteczne. Jego przewodnikiem był Staszek Karpiel-Bułecka.
Słysząc słowo "Wigilia", większość z nas wyobraża sobie ciepły dom, stół z dwunastoma potrawami, choinkę, pod którą leżą prezenty i rodzinę śpiewającą kolędę. Niestety nie każdy ma szansę w taki właśnie sposób spędzić Wigilię. I waśnie takie osoby odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Całe szczęście są ludzie, którzy chcą poświęcić swój czas na zorganizowanie Wigilii dla ubogich.
Historia Świętego Mikołaja wcale nie jest taka oczywista, jak się niektórym wydaje. Gdyby renifery z jego zaprzęgu potrafiły mówić, to usłyszelibyśmy od nich, że na początku jegomość z białą brodą, dużym brzuchem i czerwonym kubraku wcale nie mieszkał na Biegunie Północnym. Ale nie będziemy uprzedzać faktów. Zobaczcie, co jeszcze odkrył dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Decydując się obecnie na kredyt mieszkaniowy, trzeba wpłacić 10 proc. wkładu własnego. W 2016 roku będzie to 15 proc., a w 2017 roku nawet 20 proc. Czy w takiej sytuacji, kredyty będą trudniej dostępne? Czy alternatywą dla 15 proc. wkładu własnego w postaci gotówki może być zastaw w postaci naszych lokat? Zapytaliśmy o to Katarzynę Karpę-Świderek z TVN24 Biznes i Świat.
Gościem Dzień Dobry TVN była Angelika Mucha. Nastolatka ukrywając się pod pseudonimem Littlemooonster96 prowadzi vloga modowo-lifestylowego. Dziewczyna relacjonuje w internecie podróże, spotkania z idolami oraz życie prywatne. Czy ma czas na naukę? Co o jej pasji uważa jej mama? I jakie Angelika ma plany na najbliższą przyszłość?
Janina Kraupe-Świderska to polska malarka współczesna. Dlaczego uważa, że do twórczości potrzebna jest artyście samotność? Oprócz malarstwa Janina Kraupe ma wiele innych pasji, między innymi stawia horoskopy i wykłada na Akademii Sztuk Pięknych. Czy lubi dzisiejszą młodzież? Czego się od nich uczy?
W rodzinie Pani Stanisławy Stelmach, od prawie 90 lat wypieka się opłatki. Kiedy rozpoczyna się przedświąteczna produkcja? Ile trwa proces jego powstawania? Dokąd najdalej pracownicy Pani Stanisławy wysyłają opłatki? Okazuje się, że opłatek ma zastosowanie nie tylko w Wigilię. Kiedy jeszcze?
Jagoda Kosmala i Michał Bednarek z miejscowości Szewce pod Poznaniem to rodzice kangurzego nastolatka o imieniu Plastuś. Odwiedził ich Marcin Sawicki, aby zapytać o postępy w wychowywaniu chłopaka. Dziennikarz Dzień Dobry TVN dowiedział się m.in. co to jest pobudzanie "wysikiwania kangura". To spotkanie Marcin zapewne zapamięta na zawsze :) W Wigilię planujemy wywiad z samym Plastusiem, bo - jak każde zwierzę tego dnia - będzie gadał jak najęty. A gadać potrafi. Przekonał się o tym królik, z którym Plastuś ostatnio się pokłócił.
Pomimo obowiązujących przepisów, nakazujących wzmożoną ostrożność, na pasach dla pieszych dochodzi do coraz częstszych potrąceń. O tym, jak powinniśmy zachowywać się w takich miejscach rozmawialiśmy z inspektorem Markiem Konkolewskim z Komendy Głównej Policji.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia były już dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer odkrył w sobie nowy talent i zamienił bieganie z mikrofonem na bieganie z paczkami. Zobaczcie, jak mu poszło pierwszego dnia pracy w firmie kurierskiej i, co wystawiło jego nerwy na największą próbę. Natknął się nawet na kogoś, kto prawdopodobnie jest największą zmorą kurierów. Od dzisiaj musicie być czujni, ponieważ osobą, która zapuka do Waszych drzwi może być właśnie Filip ;)
Wiele osób homoseksualnych - z obawy przed odrzuceniem - boi się powiedzieć rodzicom o swojej orientacji. I część z nich ma niestety rację. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Adama Małeckiego, który pomaga homoseksualistom zmagającym się z brakiem akceptacji ze strony rodziców. Zobaczcie, w jaki sposób to robi. Czy ma z tego powodu jakieś nieprzyjemności? W studiu towarzyszył Panu Adamowi syn Nikodem, który jest gejem. Czy on też miał problem, aby przyznać się rodzicom do swojej orientacji?
Plątaniny kabli, łączących domowe urządzenia, powoli odchodzą do lamusa. Czy, już wkrótce, uda nam się zupełnie wyzwolić? Zobaczcie, jak wyglądają najnowsze metody przesyłania informacji i energii między urządzeniami.
Święta Bożego Narodzenia zawsze nas zaskakują i jak co roku, z szałem w oczach wpadamy w tłum i szukamy prezentów. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to socjologa dr Tomasza Sobierajskiego. Natomiast dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Marek Tejchman powiedział nam, co w tym roku Polacy kupują na święta. Zobaczcie, jaką teorię na zakup prezentów w ostatniej chwili ma Marcin Prokop.
Pani Joanna Cichy i jej córka Martyna Kamionka robią swetry dla psów. Nie jest to jednak biznes. Z akcją wiąże się bardzo szlachetna idea. Zobaczcie, jaka...
Pasy powinny być bezpieczne dla tych, którzy się na nich znajdują. Niestety tak nie jest. W wielu miejscach dochodzi do częstych potrąceń, a jak wiemy, pieszy w kontakcie z rozpędzonym samochodem nie ma dużych szans na wyjście z wypadku bez szwanku. O powodach potrąceń dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał ze Świadomym Kierowcą Sylwestrem Pawłowskim. Dowiedzieliśmy się również, co pieszy powinien zrobić, aby być bardziej widocznym na pasach.
Komiksy Grzegorza Rosińskiego przetłumaczono na ponad 40 języków. Rysownik i malarz pochodzi ze Stalowej Woli jednak na stałe mieszka w Szwajcarii. Odwiedziła go tam dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Dlaczego artysta nazywa swoją pracownię norą? Jaką techniką najchętniej tworzy swoje prace? Jakim jest partnerem dla swojej wybranki Krystyny Muller? I czy dobrze im się żyje na emigracji?
Ruszyły zdjęcia do pierwszej polskiej edycji MasterChef Junior. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska pojechała na plan programu, aby sprawdzić, co się tam dzieje. Dowiedzieliśmy się, kto został jurorem i jaki poziom reprezentują uczestnicy.
Warsaw Mummy Project zakłada kompleksowe przebadanie czterdziestu dwóch egipskich mumii z Muzeum Narodowego w Warszawie m.in. z wykorzystaniem tomografu komputerowego, badań daktyloskopijnych i DNA. Przyglądał się temu dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Podczas wizyty w muzeum i szpitalu dowiedział się, czemu mają służyć te badania i jakie znaczenie mumie egipskie mają one dla medycyny.
Bez dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem nie da się pojeździć na nartach, czy łyżwach. Jak się jednak okazuje, zatrzymywanie lub kserowanie przez wypożyczających sprzęt sportowy dokumentów z danymi osobowymi jest bezprawne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Ewę Kurowską-Tober, aby zapytać, kto może wymagać od nas okazania dowodu osobistego, co nam grozi, gdy ujawnimy swoje dane i co mówić wypożyczającemu, gdy ten chce zatrzymać nasz dowód.