W większości przypadków polskie tytuły zagranicznych filmów nie odzwierciedlają ich treści, co więcej bywają absurdalne. Z czego wynika ta rozbieżność? Jakie tytuły przyciągają uwagę widzów? Które sytuacje sprawiają tłumaczowi najwięcej problemu? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Dorotę Dziadkiewicz, dialogistkę dubbingową, Annę Celińską, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Audiowizualnych oraz Krzysztofa Kowalczyka, tłumacza audiowizualnego.
Można śmiało powiedzieć, że Puszcza Białowieska to unikat na skalę światową. Tu zachowały się ostatnie fragmenty lasu naturalnego o charakterze pierwotnym. Tutaj też żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Pojechała tam prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, by spotkać się z Adamem Wajrakiem. Pokazał jej "las w więzieniu", czyli kontrolowaną uprawę sosny, mrówki ogrodzone parkanem i w końcu prawdziwą puszczę. Dorota miała też okazję poudawać dzięcioła trójpalczastego. Zobaczcie, z czym pomyliła robaka ;)
Kilka tygodni temu Marta Parciak została mistrzynią Polski w makijażu, udowadniając tym samym, że bez ukończenia odpowiedniej szkoły, ale dzięki wielkiej pasji, spełnianie marzeń jest możliwe. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak wyglądają takie zawody i, co ją czeka w najbliższym czasie. Dowiedzieliśmy się również, jakie kolory cieni do powiek są modne w tym roku.
Niegdyś kielecki Dworzec PKS był dumą miasta. Wszystko za sprawą jego oryginalnej architektury, przypominającej statek UFO, a wymyślonej przez pana Edwarda Modrzejewskiego. Czy mieszkańcy miasta dalej darzą go sentymentem? Podobno dla wielu Dworzec był startem do wielkiej kariery. Jakie Dworzec ma znaczenie dla naszych gości? Na kanapach Dzień Dobry TVN: zasiedli: Filip Springer, architekt, znawca architektury PRL, Paulina Biernat, psycholog, Barbara Pasek, dziennikarka Włodek Pawlik, pianista.
Podczas drugiej wojny światowej ryzykowali życiem swoim i swojej rodziny, by pomóc ocalić Żydów. O kim mowa? O Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Niedawno odbyło się ich wyjątkowe spotkanie. Zjawił się na nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, by przypomnieć nam o polskich bohaterach, których została niestety garstka.
"Dziewczyńskie" poranki to inicjatywa czterech pozytywnie zakręconych dziewczyn z Żoliborza. Ma ona na celu łączenie w przyjemny i aktywny sposób pań, które lubią sport. Pojechaliśmy tam z kamerą, by zobaczyć, jak taki poranek wygląda.
Posłanka PO i działaczka opozycyjna w okresie PRL Henryka Krzywonos-Strycharska przeszła ostatnio dużą przemianę - po usunięciu części żołądka i przejściu na dietę straciła ponad 60 kg. Unika tłustych i naszpikowanych chemią potraw, ponieważ wie, że szkodzą one zdrowiu. Chciałaby również ustrzec przed nimi Polaków. W jaki sposób? W Dzień Dobry TVN powiedziała nam, co wpłynęło na jej decyzję dotyczącą zmniejszenia żołądka, co zyskała dzięki utracie wagi i jak obecnie się odżywia. Zapytaliśmy ją również, co myśli na temat ewentualnego zaostrzenia prawa aborcyjnego.
Już sama myśl o szpagacie wywołuje u niektórych ciarki i ból mięśni. Reporter Dzień Dobry TVN Marek Zieliński zebrał się w sobie, aby udowodnić, że nie ma się czego bać. Mimo że nie był za bardzo rozciągnięty, dał się namówić na ćwiczenia, przygotowujące do wykonania "sznurka". Gratulujemy odwagi :)
Według statystyk w 2015 roku - ok. 11 tys. mężczyzn było ofiarami przemocy domowej. Prawdopodobnie dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, ponieważ wielu panów nie przyznaje się do tego, że są bici, czy wyśmiewani przez partnerki. Gości Dzień Dobry TVN psychoterapeutę i szefa Fundacji Masculinum Jacka Masłowskiego oraz socjologa Tomasza Sobierajskiego zapytaliśmy o formy przemocy wobec mężczyzn i powody większego przyzwolenia na agresywne zachowanie kobiet niż mężczyzn. Marcin Prokop zdradził, co zamiast ręki podniosła na niego Dorota Wellman.
Wielu z nas zamawia jedzenie na wynos lub korzysta z restauracji. Wtedy najchętniej sięgamy po kebaby i pizze. Dlaczego? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza i eksperta kulinarnego Pawła Lorocha oraz muzyka i właściciela restauracji Marka Kościkiewicza, by zapytać ich o kulinarne upodobania Polaków. Dowiedzieliśmy się również, kim chciałby zostać Marcin Prokop :)
Małe oazy spokoju i zieleni w mieście - ogródki działkowe - często stają się celem włamywaczy. Jak chronić ogrody działkowe przed złodziejami? Co najczęściej kradną złodzieje? Ula Chincz odwiedziła Panią Wandę i Henrykę z Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Obrońcow Pokoju w Warszawie.
W listopadzie od śmierci Henryka Sienkiewicza minie równo 100 lat. Większość potomków pisarza wciąż mieszka w Polsce i pielęgnuje o nim pamięć. W jaki sposób? Dlaczego nikt z rodziny nie zdecydował się kontynuować twórczości pisarskiej? Czy wnukowie i prawnukowie znają wszystkie wiekopomne dzieła Sienkiewicza i co o nich sądzą? I czy nazwisko bywało dla nich niekiedy brzemieniem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Dziewanowską, prawnuczkę Henryka Sienkiewicza, która zdradziła, co znaczy tajemnicze określenie "WD".
Jest miejscem wagarów, randek czy pierwszego, osiedlowego papierosa. Ławki wiele widziały i wiele słyszały ;) Ławka to takie małe centrum dowodzenia światem. Czy młode pokolenie przejmie tę świecką tradycję? Co sprawia, że ławki wzbudzają w nas tak ogromny sentyment? I co trzeba zrobić, by ławkę mieć na własność? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Ewa Tillmann wiele lat temu została poproszona o wprowadzenie na polski rynek portalu randkowego. By wiedzieć jak to działa, sama założyła konto na jednym z takich serwisów. Tak poznała swojego obecnego męża, dla którego przeprowadziła się do Los Angeles. Mieszka już tam od 15 lat. Sielanka Ewy i Martina nie trwała jednak długo, bo w 2007 roku u Ewy zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jak obecnie wygląda ich życie? Co daje Ewie siłę? I jak można jej pomóc?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Stanisława Drzewieckiego, pianistę, a do tego pilota i właściciela firmy produkującej scenerie do symulatorów lotów oraz Ałbenę Grabowską, doktor nauk medycznych, neurolog, specjalistkę od epilepsji i wziętą pisarkę, której książki cieszą się popularnością i zdobywają nagrody czytelnicze. Jak pracując w zawodzie udaje im się znaleźć czas na dodatkową pasję? Po co to robią?
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Bianka Mikołajewska, dziennikarka śledcza i Robert Socha, dziennikarz „Superwizjera” TVN. Według naszych gości obraz dziennikarstwa śledczego, jaki poznajemy w filmach, między innymi w nagrodzonym Oscarem "Spotlight", ma się nijak do rzeczywistości. Dlaczego? Jak naprawdę wygląda ich praca? Czy bywa niebezpieczna? I dlaczego jest to coraz rzadziej wybierany kierunek przez młodych dziennikarzy?
W najnowszym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk odwiedziła Panamę, gdzie mieści się baza pływających lekarzy. Co to za organizacja? Komu pomaga? Na jakie problemy najczęściej uskarżają się tubylcy? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr n. med. Katarzyna Życińska, która towarzyszyła ekipie "Efektu Domina" podczas realizacji zdjęć. Czy sama mogłaby pracować w takich warunkach?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Michalinę Robakiewicz, Olgę Kalicką i Kamila Szeptyckiego. Z aktorami młodego pokolenia rozmawialiśmy na temat różnic w podejściu do publikowanych treści w Internecie. Czy rodzice powinni wchodzić w świat społecznościowych kont swoich dzieci? Jakich zasad powinni się trzymać?
Sen jest w naszym życiu niezbędny. Wpływa na samopoczucie i zdrowie. Ważne jest, by spać wystarczająco długo i w odpowiednim momencie dnia. Jak nasze ciało reaguje na niedobór snu? O której godzinie powinniśmy rozpoczynać pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy zwolenników późnego wstawania - Piotra Najsztuba, dziennikarza i Michała Piróga tancerza, jurora „You Can Dance” oraz Krzysztofa Jankowskiego „Jankesa” dziennikarza radiowego, który od 14 lat wstaje o piątej rano.
Strażacy ze Świętochłowic to jedna z najbardziej medialnych jednostek pożarniczych w Polsce. Wszystko za sprawą Łukasza Ratkowiaka, który na akcje oprócz gaśnicy zabiera ze sobą kamerę. Jakie akcje najczęściej filmuje? Czy szefostwo od razu przystało na pomysł Pana Łukasza? Z jakim odbiorem spotykają się obecnie nagrania w sieci? O tym, jak od kulis wygląda praca strażaka kapitan Marcin Frąszczak i starszy strażak Łukasz Ratkowiak opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Yevhen Vovchuk w czasie ukraińskiej rewolucji wdrażał multimedialne projekty. Na czym konkretnie polegała jego praca? Gdy skończył się Majdan, Yevhen zaczął pracować jako wolontariusz na froncie. Co spowodowało, że w końcu postanowił wstąpić do armii? W czasie jednej z akcji uległ poważnemu wypadkowi. Groziło mu kalectwo. Pomocy udzielił mu pewien przedsiębiorca z Rzeszowa. Jak obecnie wygląda jego powrót do normalnego życia? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Już niedługo rusza dziewiąta edycja NETIA OFF CAMERA Międzynarodowego Festiwalu Kina w Krakowie. Będzie to szansa, by zobaczyć nowe filmowe produkcje oraz na spotkać się z twórcami światowego kina. W tym roku ramach Festiwalu odbędzie się również konkurs filmowy #63PL. Do kogo będzie on skierowany? Jak brzmi pytanie konkursowe? I kto będzie oceniał nadesłane prace? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Alicję Myśliwiec, rzeczniczkę prasową NETIA OFF CAMERA oraz Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Leśnicy w Bieszczadach znaleźli dwumiesięczną wycieńczoną niedźwiedzicę. Bez pomocy ludzi prawdopodobnie padłaby z głodu. Teraz dochodzi do siebie w lecznicy dla zwierząt w Przemyślu. Pojechał tam dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, by sprawdzić, w jakim jest stanie. Dowiedzieliśmy się również, jakiego fortelu używają lekarze, kiedy karmią misia i gdzie mała trafi po opuszczeniu lecznicy. Ona sama też miała sporo do powiedzenia... naszemu dziennikarzowi :)
Niestety wielu rowerzystów nie zna nawet podstawowych przepisów i zasad ruchu drogowego. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chciałoby wprowadzić obowiązkowe karty rowerowe. O tych planach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN - insp. Markiem Konkolewskim z Komendy Głównej Policji. Dowiedzieliśmy się, jak mógłby wyglądać egzamin na kartę rowerową i kto musiałby go zdawać.
Według psychologów - mężczyzna potrzebuje jedynie ułamka sekundy, by stwierdzić, czy kobieta jest atrakcyjna. Czy zgadzają się z tym, goszczących w Dzień Dobry TVN: mister Polski 2014 Rafał Maślak, aktor Rafał Rutkowski i kucharz David Gaboriaud? Panowie powiedzieli nam również, na jakie części ciała kobiet zwracają uwagę i, co ich zniechęca do pań.
Wielu młodych ludzi woli dźwigać ciężkie torby niż wieźć zakupy w wózku. Dlaczego? Bo według nich takie wózki to sprzęt dla emerytów. Dla dobra kręgosłupa warto jednak zmienić swoje podejście. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała kolorowe i nowoczesne wózki na zakupy. Niektóre z nich są nawet prezentowane na wybiegach.
W Warszawie można zobaczyć ekspozycję ponad 200 oryginalnych przedmiotów, które zostały wydobyte z wraku Titanica. Co jest największą gratką dla zwiedzających? Wystawa „Titanic the Exhibition” wędruje po całym świecie i w każdym miejscu pojawia się historia danego państwa. Czy są jakieś jakie odniesienia do Polski? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.
W 1985 roku Piotr Łazarkiewicz pojechał do Jarocina, aby stworzyć dokument zatytułowany Fala. W filmie młodzi ludzie mówili o tym, jak wyobrażają sobie przyszłość. Po ponad trzydziestu latach muzyk Michał Wiraszko i Grzegorz Lipiec postanowili odnaleźć bohaterów dokumentu, aby skonfrontować ich ówczesne wyobrażenia z rzeczywistością. Wszystko to zostanie pokazane w tworzonym właśnie dokumencie Powracająca fala. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Michała oraz operatora Powracającej fali Artura Jędrzejaka. Powiedzieli nam do kogo udało im się dotrzeć i na jakim etapie jest produkcja filmu. Obok nich zasiadł muzyk Olaf Deriglasoff, który wystąpił w dokumencie Łazarkiewicza. Zapytaliśmy go, jak odbiera siebie sprzed trzydziestu lat.
Neony są ozdobą niejednego budynku. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, dlaczego znalazł się ktoś, kto je zaczął kolekcjonować. Zobaczcie, kto to taki. Dowiedzieliśmy się również, gdzie można zobaczyć tę kolekcję i jak powstają neony.
Matthias Niessner jest współtwórcą programu, który pozwala na modyfikację mimiki twarzy sfilmowanej osoby. Reporterowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu wytłumaczył, jak działa program i jakie są jego ograniczenia.