Marnowanie jedzenia to obecnie jeden z powszechniejszych ekologicznych problemów. Statystycznie wyrzucamy aż 1/4 żywności. Jak temu zapobiec? Robiąc zakupy warto je odpowiednio wcześniej zaplanować, ale to nie wszystko. Swoimi sposobami podzieliła się z nami Katarzyna Dulko-Gaszyna, ekspert IKEA.
Dla ludzi, którzy nie lubią rozmawiać z telemarketerami Roger Anderson jest bohaterem. Dlaczego? Ponieważ skonstruował robota, który w wybranym momencie przejmuje rozmowę z telemarketerem i prowadzi ją do końca. Reporterowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu wynalazca powiedział o powodach stworzenia robota i sposobie jego działania.
W trosce o wspólny komfort, radni Warszawy doprecyzowali przepisy porządkowe, które będą mogły być podstawą do wyproszenia pasażerów z komunikacji miejskiej w Warszawie. Kto będzie o tym decydował? i, kto może wyprosić z autobusu pasażera budzącego odrazę? Co robić, gdy z jego strony nastąpi opór? Gościem Dzień Dobry TVN był Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.
Jan Piotrowski to młody człowiek pełen pasji - jeździ na rolkach, trenuje kendo, dubbinguje, gra na pianinie i jest współzałożycielem grupy filmowej. Czy znajduje na to wszystko czas? Z czym wiąże swoją przyszłość?
"Mamy Głos" - to inicjatywa mająca na celu uświadomienie młodym kobietom ich praw i tego, jak te prawa egzekwować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy inicjatorki projektu: Kamilę Gołdykę, Sylwię Wodzińską, Aleksandrę Sobiech i Michalinę Ferencz, by powiedziały, co je skłoniło do zajęcia się prawami nastolatek i jakie działania podejmują.
Premier Beata Szydło, podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, wzięła udział w mszy świętej. Okazało się, że nie miała przy sobie pieniędzy i nie mogła dać na tacę. Postanowiliśmy więc zapytać gościa Dzień Dobry TVN teologa i dyplomatę Michała Klingera, czy zbieranie na tacę, kiedy na mszę przyszły zaproszone osoby, jest właściwe i jak w takiej sytuacji powinny zachować się dyplomaci.
Reżyser, scenarzysta i pisarz Patryk Vega jest autorem książek: "Złe psy. W imię zasad" i "Złe psy. Po ciemnej stronie mocy". Ostatnio ukazała się kolejna jego publikacja: "Służby specjalne. Podwójna przykrywka". Jest to wywiad-rzeka z byłym funkcjonariuszem kontrwywiadu wojskowego Jarosławem Pieczonką. W Dzień Dobry TVN Patryk Vega przybliżył nam postać bohatera swojej nowej książki i metody pracy policji i służb. Dowiedzieliśmy się również, czy na podstawie tej książki powstanie film i jaką rolę mogłaby zagrać Dorota Wellman.
Sklepikarze żalą się, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali i nawet nie kryją się z tym, że mają zamiar wyjść z towarem, za który nie zapłacili. Zatem, jak właściciele sklepów mogą bronić się przed kradzieżami? Czy mogą zatrzymać złodzieja do czasu przyjazdu policji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN podinspektor Magdalenę Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Natomiast z socjologiem Tomaszem Sobierajskim zastanawialiśmy się, z jakich powodów Polacy kradną.
Dla wielu rodziców komunia dziecka to wielkie wydarzenie, dlatego potrafią wydać na samą organizację przyjęcia duże kwoty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy organizatorki imprez rodzinnych: Kamilę Romanow i Ewelinę Wójcicką, by zapytać o trendy w przyjęciach komunijnych.
Diana Karamon, Sandra Stencel, Grzegorz Jarek, Magdalena Łoś i Dorota Chwedorowicz grają w jednym teatrze. Jednak aktorstwo nie jest ich jedynym zajęciem. Wykonują również inne zawody, z których czerpią inspiracje do grania.
Alison Jackson to na Wyspach Brytyjskich jedna z najbardziej znanych współczesnych artystek. Specjalizuje się w robieniu zdjęć celebrytom przy współpracy z sobowtórami. Z jakim odbiorem spotykają się jej prace? Które zdjęcia wzbudziły dotychczas najwięcej emocji? Gdzie Alison wyszukuje sobowtórów? Jak wygląda praca na planie zdjęciowym? Z Alison Jackson rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Według starego porzekadła to nie szata zdobi człowieka, ale nie w polskim Sejmie. Na Wiejskiej padł pomysł wprowadzenia norm regulujących ubiór przedstawicieli mediów. Ekipy telewizyjne będą zmuszone do noszenia schludnego ubioru podczas pracy w budynku Sejmu RP. Co znajdzie się na liście zakazów? I jak powinien prezentować się redakcyjny uniform? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Bez zbędnych dat i nudnych politycznych odniesień. Tomasz Okoń jest pomysłodawcą i reżyserem filmów, w których Wojciech Drewniak w oryginalny i jednocześnie przystępny sposób tłumaczy zagadnienia historyczne. Skąd taki pomysł? Do kogo kierują swoje nagrania? Jaki jest ich odbiór? W studiu Dzień Dobry TVN panowie opowiedzieli, gdzie wyszukują informacji o intymnym życiu władców.
Greg i Ralph Collins prowadzą w Londynie ekskluzywny warsztat samochodowy. Tuningują i upiększają tu najdroższe auta świata. Ich droga na szczyt nie była łatwa. W dzieciństwie bracia przeżyli trudne chwile. Co się wydarzyło? Jak wyglądały ich początki w Londynie? Dlaczego nie używają swojego polskiego nazwiska? Co w ich życiu zmienił Shane Lynche? Kto należy do ich klientów? Z braćmi Collins rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Dzisiejsze wydanie "Gazety Wyborczej" przygotowali nie dziennikarze, a wybitni pisarze. Są autorami wszystkich artykułów, jakie znajdziemy w gazecie. Jak doszło do tej współpracy? Które informacje ze świata polityki, gospodarki i sportu zwróciły szczególną uwagę pisarzy? Czyje teksty będziemy mogli przeczytać w Wyborczej? O tym, jak przebiegała praca nad dzisiejszym wydaniem w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jerzym Wójcikiem i jedną z „redaktorek” dzisiejszego wydania, pisarką Sylwią Chutnik.
Krystyna Zachwatowicz-Wajda razem z grupą współpracowników stworzyła w Krakowie muzeum poświęcone Józefowi Czapskiemu. Czym kierowała się Pani Krystyna komponując ekspozycję muzealną? Jak udało jej się odtworzyć pokój Józefa Czapskiego? Z autorką scenariusza wystawy rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Asne Seierstad to jedna z najbardziej znanych norweskich dziennikarek wojennych i pisarek. Jej relacje z Kabulu czy Groznego stały się międzynarodowymi bestsellerami. Asne jako jedyna dziennikarka miała możliwość rozmowy z matką Andersa Breivika. Jej zapis znajdziemy w najnowszej książce pisarki. Jak udało jej się namówić matkę zbrodniarza do osobistych zwierzeń? I dlaczego korespondentka wojenna zdecydowała się opisać akurat tę historię? Z Asne Seierstad rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.
Dawniej mezaliansem określano małżeństwo z osobą pochodzącą z niższego stanu. Okazuje się, że obecnie określenie wcale nie straciło na znaczeniu. Jakie związki uważamy obecnie za mezalians? O tym, co niestosowne, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z psycholog Pauliną Biernat i socjolog Emilią Paprzycką.
Pracodawca może być autorytetem, ale może też umiejętnie manipulować swoim pracownikiem, przy okazji skrywając osobowość psychopatyczną. W jakich zawodach najczęściej uaktywniają się tego typu cechy? Jak rozpoznać szefa psychopatę i, jak z nim współpracować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa biznesu Izabelę Kielczyk.
Iluzja to wyzwanie rzucone rozumowi. To rodzaj sztuki, która rozbudza wyobraźnię i fantazję. Gościem Dzień Dobry TVN był Marcin Muszyński, iluzjonista i uczestnik programu "Mam Talent", który przygotował magiczną niespodziankę dla Anny Kalczyńskiej, w związku ze zbliżającymi się urodzinami prowadzącej Dzień Dobry TVN. Życzymy Ani spełnienia marzeń i samych słodkich chwil. Aniu, 100 lat! :)
Alicja Nowakowska, Agnieszka Dudzińska, Monika Cierniak, Alicja Ogorzelska i Dominika Grotek tworzą jedną z pierwszych drużyn uprawiających Roller Derby. Na czym polega ta dyscyplina? Czy skoro dziewczyny muszą nosić ochraniacze na zęby, to czy jest to sport niebezpieczny? Czy każda kobieta może próbować swoich sił w Roller Derby? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Jak sobie poradziła? Czy obleciał ją strach? ;)
W przededniu Światowego Dnia Książki rozmawiamy w Dzień Dobry TVN o tym, jak zachęcić dzieci do czytania książek, ponieważ statystyki na temat czytelnictwa w Polsce są alarmujące. W ostatnim roku tylko 40 proc. Polaków przeczytało jakąś książkę - to niepokojące wyniki badań Biblioteki Narodowej. Do studia zaprosiliśmy aktorkę i Mamę Magdalenę Różczkę oraz Ewę Borgosz, pedagoga z SWPS, by porozmawiać o tym, jakie książki są dobre dla dzieci, od czego dziecko powinno rozpocząć przygodę z książką i dlaczego tak wiele dzieci ma problemy z czytaniem?
Katarzyna Jaroszyńska jest dziś na stadionie Legii. Dziennikarka Dzień Dobry TVN spotkała się tam z zawodniczkami ze szkółki piłkarskiej. Dlaczego dziewczynki chcą w przyszłości zostać zawodowymi piłkarkami? Co podoba im się w tej typowo męskiej dyscyplinie? Jak trenerzy oceniają ich grę? I czy dziewczynki wytłumaczyły Kasi czym jest spalony? ;)
Byliśmy z kamerą u Jana Żylińskiego. Arystokrata jest na Wyspach Brytyjskich ambasadorem polskiej sztuki i kultury. Pan Jan 5 maja startuje w wyborach na burmistrza Londynu. Jak ocenia swoje szanse? Kim są jego wyborcy? Co chciałby zaoferować londyńczykom? Czy w czasie ostatnich dni kampanii towarzyszy mu zdenerwowanie? Z Janem Żylińskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Hipoterapia uspakaja i odpręża. Koń potrafi być również nieocenioną pomocą naukową, zwłaszcza dla uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Nastolatkowie szkolą się tam na kierunku Technik Hodowca Koni. Jak wyglądają ich zajęcia?
W trzecim odcinku live w 9. edycji You Can Dance odpadli: Hania Szychowicz i Bartek Wójcik. W Dzień Dobry TVN powiedzieli nam o swoich emocjach z tym związanych oraz przyszłości. Obok nich usiadł Artur Kuriata, który również musiał pożegnać się z programem. Dlaczego? Zobaczcie, jak Agustin Egurrola ocenił występy Hani i Bartka.
Czeczenka Zargan Nasordinova jest mamą czwórki dzieci, po ucieczce z ojczyzny zamieszkała z najmłodszym synem w Warszawie. Polka Anna Kaszubska jest mamą trzech córek, z wykształcenia pedagogiem, autorką bajek dla dzieci. Różni je niemal wszystko - pochodzenie, poglądy, wychowanie, język, kultura, religia, a łączy samotne macierzyństwo i życie naznaczone chorobą. W Dzień Dobry TVN powiedziały o swojej niezwykłej przyjaźni i książce, która dzięki niej powstała. Musicie posłuchać tej historii. Jarek Kuźniar też nie mógł powstrzymać wzruszenia.
Przychodzi po pracy do domu i musi go posprzątać. Musi także prać i gotować, bo jego partnerka nie chce tego robić. Poznajcie bohaterów dzisiejszego odcinka "Rozmow w toku", na który zapraszamy w imieniu Ewy Drzyzgi.
Na jednym z łódzkich osiedli mieszkało słynne małżeństwo, które można określić trzema słowami: miłość, sztuka i nienawiść. O kim mowa? O Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim. Ona była rzeźbiarką, a on - jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. Do Łodzi pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan, by z artystką Moniką Krygier porozmawiać o sztuce, poglądach i miłości małżeństwa. Łukasz poszedł również do muzeum, w którym znajdują się dzieła Strzemińskiego i Kobro.
Gościem Dzień Dobry TVN jest Amelia Kinkade - ceniona na świecie nauczycielka języka zwierząt, wykładowca i autorka bestsellerów o komunikacji międzygatunkowej. Powiedziała, w jaki sposób odkryła swój talent i jak rozmawia ze zwierzętami.