Rotunda w Warszawie to podstawowy punkt geolokacyjny dla osób, które chcą się umówić na spotkanie. Tak było przed erą telefonów komórkowych i nawigatorów, jest i teraz. I właśnie dzięki temu była świadkiem wielu spotkań przyjaciół, pierwszych randek i kłótni. Sama też przeżyła tragedię, kiedy w 1978 roku - w wyniku wybuchu gazu - zginęło w niej 49 osób. Ostatnio władze miasta postanowiły ją wyburzyć i na jej miejsce postawić nową, nowocześniejszą. No dobrze, wszystko ładnie, pięknie, jest jednak jedno "ale" - gdzie w trakcie jej budowy będzie spotykać się ludność cywilna miasta stołecznego Warszawy? Sprawdził to - zaniepokojony i poruszony całą tą sprawą - dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Andrzej Rzeszutek to skoczek do wody z Rzeszowa, który zakwalifikował się na Igrzyska Olimpijskie w Rio. Jest drugim polskim skoczkiem, który zakwalifikował się na olimpiadę. Wcześniej zrobił to - 24 lata temu - Grzegorz Kozdrański. Podejrzeliśmy, jak Andrzej przygotowuje się do igrzysk. Dowiedzieliśmy się również, jak zaczął swoją przygodę ze skokami.
Konie czystej krwi arabskiej wyhodowane w Polsce są cenione na cały świecie. Kosztują majątek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: właścicielkę stadniny koni Karolinę Ferenstein-Kraśko oraz kierownika Pracowni Hodowli Koni SGGW dra inż. Jacka Łojka, aby zapytać ich, jak to się stało, że to właśnie my mamy najpiękniejsze konie arabskie, co sprawia, że są tak wyjątkowe i czy - według nich - zwolnienie dyrektorów stadnin, o którym ostatnio było głośno będzie miało wpływ na sprzedaż arabów.
Titanic zatonął podczas dziewiczego rejsu w kwietniu 1912 roku. Przyczyną były zniszczenia statku powstałe w wyniku zderzenia z górą lodową. Zginęło wówczas 1500 osób. To między innymi im poświęcona jest mobilna wystawa „Titanic, the Exhibition”, która w kwietniu zawita do Warszawy. O wystawie i tajemnicach Titanica rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z polskimi ambasadorami wystawy: projektantem Tomaszem Ossolińskim i dziennikarką Bożeną Aksamit.
Według mieszkańców Kwidzyna w ich mieście nie ma niczego interesującego. Innego zdania jest dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Według niego Kwidzyn słynie z perły architektury - klockowatego kraba, który "trzyma w kleszczach" dwie zabytkowe kamienice. Zobaczcie, czy ich mieszkańcy są zadowoleni z takiego sąsiedztwa.
W wieku dwóch lat Bartosz Piasecki wraz z rodzicami wyjechał z Polski. Jego ojciec rozpoczął pracę w jednym z klubów norweskich, a on u boku swojej siostry szybko nauczył się walczyć. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. zdobył srebrny medal dla Norwegii. W Oslo odwiedziła go Ula Chincz. Rozmawiali o emocjach, jakie towarzyszyły mu po zdobyciu wicemistrzostwa olimpijskiego oraz planach sportowca na przyszłość. Dziennikarka Dzień Dobry TVN miała okazję powalczyć również na planszy szermierczej.
Tym razem Agnieszka Rylik spróbowała snowkitingu - najbardziej widowiskowego z zimowych sportów ekstremalnych. Potrzebowała do tego deski snowboardowej i latawca. Zobaczcie, czy dała radę zrobić kilka ewolucji. Czuwał nad nią trzykrotny Mistrz Świata w Snowkitingu Marek "Murphy" Zach.
Maja Chwalińska choć ma dopiero 14 lat, już teraz swoimi umiejętnościami prześciga starsze o kilka lat rywalki. Dzięki swojej technice jest porównywana do Agnieszki Radwańskiej. Maję oraz jej tatę, Tomasza Chwalińskiego gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Jak wygląda ich codzienność? W jaki sposób młoda tenisistka łączy treningi z obowiązkami szkolnymi? I kto jest jej największym wzorem w tenisie?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Zuzannę Kuczbajską, wedding plannerkę oraz Klementynę Gąsienicę-Byrcyn, która wzięła tradycyjny góralski ślub. Z naszymi ekspertkami rozmawialiśmy na temat roli świadków ślubnych. Bycie drużbą to prestiżowa i jednocześnie zobowiązująca funkcja. Co dokładnie należy do ich obowiązków? I czym się kierować przy ich wyborze?
"Zapomniał wół, kiedy cielęciem był" - to powiedzenie doskonale pasuje do niektórych doświadczonych kierowców, którzy - widząc na swojej drodze "elkę" - trąbią, wyprzedzają i wygrażają pięściami. W Dzień Dobry TVN z instruktorem nauki jazdy Romanem Zdziarskim i dziennikarzem TVN Turbo Patrykiem Mikiciukiem rozmawialiśmy o kulturze jazdy na polskich drogach i największych grzechach polskich kierowców.
Ukraina to kraj kontrastów. Tam skrajna bieda dotyka bardzo wielu obywateli, ale jest też spora grupa ludzi, którzy żyją w luksusach. I właśnie do tych ostatnich należy małżeństwo Zahoor. Odwiedził ich Przemek Kossakowski. W Dzień Dobry TVN powiedział, co zrobiło na nim wrażenie, kiedy przemierzał ich ok. 900-metrowy dom.
Olivia Panajotow prowadzi wraz z mamą bloga. Zamieszczają na nim zdjęcia ukazujące je we własnych stylizacjach. Powiedziały nam, jak narodził się pomysł na bloga i w jakim celu go stworzyły. Zobaczcie, kto je wspiera przy realizacji marzeń.
Bohaterki kolejnego odcinka "Rozmów w toku" chętnie publikują różne zdjęcia na Facebooku, a ich partnerzy to krytykują. Czy w sieci istnieje granica prywatności i, jak ją chronić? Uważaj, jakie zdjęcia publikujesz w mediach społecznościowych - przestrzega w Dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga.
Alan Lawrence jest ojcem 18-miesięcznego Willa, cierpiącego na zespól Downa, i autorem niezwykłego bloga. Alan zamieszcza tam zdjęcia synka, który lata! Skąd pomysł, by fotografować Willa w takiej pozycji? Jaki inicjatywa ma cel? Z Alanem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.
Wywiadówki są jedną z form kontaktu nauczycieli z rodzicami. Czy bywają stresujące? Czy w dobie Internetu są jeszcze potrzebne? Jaką pełnią obecnie funkcję? Czy na takich spotkaniach rodzice są w stanie dojść po porozumienia? Jak wyglądają wywiadówki w szkołach dzieci naszych gości? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: Mateusz Gessler, restaurator i tata 11-letniego syna, Aleksandra Klimont, dziennikarka i mama trójki dzieci i Piotr Szwedes, aktor i tata trójki dzieci.
Dobrawa Czocher, wiolonczelistka i Hania Raniszewska, pianistka grają muzykę Grzegorza Ciechowskiego na instrumentach klasycznych. Przez to, że nie były zagorzałymi fankami Republiki, potrafiły spojrzeć na muzykę Ciechowskiego z dystansu. Kiedy zrodził się pomysł, by zaaranżować utwory Republiki w wersji klasycznej? Z jakim odbiorem spotkała się ich płyta? Czy planują trasę koncertową? Dziewczyny o swoim projekcie opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.
Michalina Daszuta tworzy pod pseudonimem Katt Lett. Pierwsze komiksy zaczęła rysować jeszcze w liceum. Obecnie ma 22 lata i już może pochwalić się czterema wydanymi książkami i kilkunastoma tysiącami fanów. Gdzie gwiazda polskiej mangi nauczyła się tak rysować? Czym się chce wyróżnić? I co chce przekazać w swoich komiksach?
Młodzi ludzie, by dostać się do elitarnej grupy rówieśniczej, są w stanie zrobić wiele, na przykład, wypić wodę z toalety. Co nimi kieruje? Dlaczego tak bardzo zależy im na członkostwie? Czy w ten sposób chcą komuś zaimponować? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: psycholog Igor Rotberg i kulturoznawca Lidia Rudzińska-Sierakowska.
Adrianne Haslet-Davis w zamachu, który miał miejsce w czasie maratonu w Bostonie w 2013 roku, straciła nogę. Przed wypadkiem Amerykanka była zawodową tancerką. Jak zmieniło się jej życie po zamachu? Co pomogło jej uporać się z traumą? Kilka miesięcy temu kobieta znów zatańczyła. Jakie towarzyszyły jej wówczas emocje? Z Adrianne Haslet-Davis rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Ludzie dzielą się na tych, co lubią wokół siebie porządek i na takich, którym zupełnie nie przeszkadza bałagan. Do tej pierwszej grupy na pewno należy Perfekcyjna Pani Domu Małgorzata Rozenek. W Dzień Dobry TVN powiedziała, dlaczego preferuje poukładaną przestrzeń, czy terroryzuje sprzątaniem swojego partnera Radka Majdana i co już nazywa bałaganem - rozrzucone ubrania czy brudną szklankę w zlewie. Obok niej na kanapach zasiadła malarka i pisarka Katarzyna Lengren, która przyznaje się do tego, że świetnie wychodzi jej robienie artystycznego bałaganu. Zobaczcie, kto - w kwestiach porządku - jest dla Marcina Prokopa wzorem do naśladowania.
O życiu księży wiemy stosunkowo dużo, ponieważ wielu z nich, po zrzuceniu sutanny, dzieli się informacjami w książkach czy filmach. Inaczej jest z zakonnicami, które odeszły z zakonów. One zazwyczaj milczą na temat tego, co się dzieje za murami klasztorów. Dzięki książce dziennikarki Marty Ambramowicz zatytułowanej "Zakonnice odchodzą po cichu" możemy tę wiedzę zdobyć. W Dzień Dobry TVN autorka opowiedziała o upokorzeniach, strachu i depresji bohaterek swojej książki oraz funkcjonowaniu zakonów.
Niedawno warszawska policja zatrzymała mężczyznę, który zaczepiał w centrum miasta kobiety, by się z nimi umówić. Kiedy te odmawiały, zaczynał je stalkować. Okazało się, że mężczyzna należał do środowiska PUA, czyli samozwańczych „artystów uwodzenia”. Grupa ta ma swojego guru, slang, zamknięte fora i zjazdy. Czy tego typu kursy uwodzenia są niebezpieczne? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog i socjolog dr Joannę Heidtman oraz trenera relacji damsko-męskich Roberta Marchela.
Niektórym wydaje się, że ci, którzy urodzili się 29 lutego mają "przechlapane", ponieważ dostają prezenty urodzinowe tylko co cztery lata. Może i tak, ale warto też pamiętać, że przyjście na świat w roku przestępnym ma swoje plusy. Jakie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Wśród jego rozmówców była m.in. sześcioletnia mama około dwuletniego brzdąca oraz aktorka Olga Bołądź. Filip sprawdził również, czy Polacy wiedzą, co to jest rok przestępny. Niektórzy nie zawiedli ;)
Jakie reakcje wzbudza w nas dziecko pozostawione bez opieki? Zobaczcie, jak reagujemy na widok błądzącego ulicami dziecka, a jak na dziecko, które błąka się po centrum handlowym. Rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
O łowcach cieni z Zespołu Poszukiwań Celowych zrobiło się głośno podczas tropienia Kajetana P., który jest podejrzany o zabicie nauczycielki języka włoskiego. To właśnie dzięki nim mężczyzna został schwytany. Z łowcami cieni spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska, aby zapytać o błędy Kajetana P., dzięki którym został schwytany, jego zachowanie tuż po zakuciu w kajdanki oraz metody ich pracy.
W Wejherowie mieszka jedenastoletnia Lili Wysocka, która - jak mówi wielu - talentem dorównuje mistrzom malarstwa. Niedawno, po raz drugi, została laureatką międzynarodowego konkursu, w którym nagrodą było wykonanie ilustracji do książki dla dzieci amerykańskiej autorki Nancy O'Neill. Z młodą artystką spotkał się Łukasz Radwan. Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Lili powiedziała o swojej pracy i marzeniach oraz pokazała swoją pracownię.
Agnieszka Duczmal to najwybitniejsza polska dyrygentka. Jest pierwszą kobietą-dyrygentem, która wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali, córką sławnego dyrygenta Henryka Duczmala i matką Anny Duczmal-Mróz, która po swoim dyrygenckim debiucie, została okrzyknięta przez prasę - sensacją wśród dyrygentów. Obie panie były dziś gośćmi Dzień Dobry TVN!
Iwona Buchner opowiedziała nam o aukcji, na której pojawi się 87 dzieł polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej wartości szacowanej na ponad 6 mln zł. Perłą tej aukcji jest obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”. Jest to dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego.
Zima wróciła, dlatego Bartek Jędrzejak wybrał się, do Tarnowskich Gór, na spotkanie z morsami. Tym razem "wielkie morsowanie" odbyło się w dość nietypowych warunkach ... w kopalni!
Czytanie cudzej korespondencji zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Co skłania nas do skontrolowania telefonu partnera, do przeczytania jego sms-ów? Czy takie zachowanie jest powszechne? Jaki procent polskiego społeczeństwa stosuje tego typu "kontrolę"? O zaufaniu i kontroli rozmawialiśmy z Katarzyną Warnke, Odetą Moro i dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym. Zdarzyło się Wam przeczytać sms-y w telefonie partnera?