"Wszystko zaczęło się na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy nawet biedacy w Amsterdamie czy Londynie nagle zaczęli kupować filiżanki, bo zakładali, że warunkiem koniecznym, do prowadzenia cywilizowanego życia, jest posiadanie porcelanowej zastawy" O konsumpcjonizmie i potrzebie posiadania rzeczy, z prof. Frankiem Trentmannem, rozmawiała Urszula Chincz. A Wy, chodzicie we wszystkich ubraniach, które posiadacie?
Według badań aż 84 proc. z nas, wiążąc się z partnerem, nie interesowało się tym, czy ma on jakiekolwiek zobowiązania. Zdarza się również tak, że parter ukrywa przed nami długi, które zaciągnął w trakcie naszego małżeństwa. Naiwne bywają zwłaszcza kobiety i to właśnie one najczęściej spłacają zobowiązania finansowe po swoich byłych mężach. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Magdalenę Wilk, aby zapytać, za jakie zobowiązania partnera jesteśmy odpowiedzialni i jak zabezpieczyć się przed jego długami.
Są ze sobą od roku, ale zupełnie niedawno odkryli, że tak naprawdę spotkali się 30 lat temu w... przedszkolu. Mało tego, to właśnie tam zakochali się w sobie pierwszy raz. Amy i Justin opowiedzieli o niesamowitej historii swojej miłości reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.
Goście Dzień Dobry TVN: Rafał i Grzegorz Collins to Polacy mieszkający na co dzień w Londynie. Prowadzą tam ekskluzywny warsztat samochodowy chętnie odwiedzany przez wpływowych i bogatych ludzi. W ich ręce swoje samochody oddali m.in.: Rita Ora, Wojciech Szczęsny i Ronan Keating. Oowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN o swojej pracy i przepisie na sukces. Obok nich na kanapie zasiadł szef TVN Turbo Przemysław Kwiatkowski. Powiedział o nowościach w ramówce kanału. Wśród nich znalazł się m.in. program braci Collins.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy kaznodzieję Sama Childersa - założyciela fundacji Angels of East Africa, która zajmuje się ratowaniem dzieci w Sudanie Południowym i Ugandzie. Dla wielu osób jest kontrowersyjny, ponieważ - oprócz tego, że głosi wśród swoich podopiecznych Słowo Boże, uczy ich również, jak strzelać z broni. Są też tacy, którzy go kochają i bardzo szanują za to co robi. Powiedział nam o swojej misji. Odniósł się również do kontrowersji, jakie budzi.
Przez kilka miesięcy 69. dzieci szukało w magazynach i podziemiach jednego z warszawskich muzeów eksponatów, które - według nich - są dziełami sztuki. W 80 godzin pokonali blisko 100 km. Młodzi kuratorzy wybrali 300 eksponatów, a następnie zorganizowali swoją wystawę. Wiemy, gdzie i kiedy można ją zobaczyć.
Wiedźmy kojarzą się nam głównie z bajkami lub średniowieczem. Okazuje się jednak, że żyją również w naszych czasach i mają się zupełnie dobrze. Zobaczcie, czym zajmują się współczesne kobiety mocy i jak definiują swoją misję.
Czy przepytani przez dziennikarza Dzień Dobry TVN mieszkańcy Warszawy wiedzieli, kim jest Lech Wałęsa? Co Wałęsa zrobił dla Polski i Polaków? I czy jakakolwiek teczka może to zmienić? Uważajcie, bo Filip Chajzer zagląda do teczek i ujawnia ich zawartość! Zaczął od wizyty u Marii Kiszczak. A czy Wy macie jakąś teczkę... w domu? ;-) Jeżeli jeszcze nie macie teczki, to skorzystajcie z rad Filipa i załóżcie sobie teczkę, ale żeby wybrać najlepszą, zobaczcie jego WIELKI TEST TECZEK :-)
Czym jest luksus? Czy w Polsce wypada mówić o swoim bogactwie? Dlaczego bogaci ludzie nie uważają się za bogatych? Z Dawidem Wolińskim i Miłoszem Brzezińskim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, czy Polacy wstydzą się swojego bogactwa i, czy potrafią się nim dzielić.
Andrew Taylor postanowił przez rok żywić się jedynie ziemniakami. Od początku stycznia schudł już 16 kilogramów. Katarzynie Jaroszyńskiej zdradził m.in. jak czuje się po 2 miesiącach ziemniaczanej diety! O ocenę jego pomysłu poprosiliśmy dietetyczkę Magdalenę Jarzynkę. Czy "monodieta" może być dobra dla naszego organizmu?
"Sprawa jest prosta, mam 28 lat i dopiero kilka miesięcy temu dowiedziałam się, że nie muszę truć się tabletkami antykoncepcyjnymi, plastrami czy innymi ścierwami..." - te słowa Zofii Zborowskiej zawojowały niedawno internet. Postanowiliśmy zaprosić ich autorkę do studia Dzień Dobry TVN i porozmawiać z nią o różnicach między antykoncepcją hormonalną i naturalną. Czy są równie skuteczne? Zobaczcie!
"Zmieniły się czasy, to nie są lata 70-te, 80-te (...) instytucje państwa mają coraz większe zaufanie społeczne, coraz częściej dzwonimy na policję, żeby udzieliła nam pomocy". Czy Polacy rzeczywiście zasypują instytucje państwowe donosami? Na co najczęściej się skarżymy? Naszymi gośćmi byli: mł. insp. Marek Konkolewski,, dr Marek Troszyński, socjolog i Ewa Szkodzińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz spotkała się z Larsem Myttingiem, autorem książki "Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie". Dlaczego norweski dziennikarz napisał książkę o drewnie? Czy przydała mu się pomoc Uli i, czy Ula potrafi rąbać drewno?
Siłownia na terenie firmy, gry i zabawy pozwalające na szybką regenerację. Firmy na całym świecie prześcigają się w pomysłach, jak umilić pracownikom czas spędzany w pracy. Jak na tym polu wypadają polscy pracodawcy? Zobaczcie!
Wielu Ukraińcu, przyjeżdżających do Polski, jest emigrantami zarobkowymi. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN Natalia Zasoba, która zjawiła się w naszym kraju 18 lat temu. Tak jej się tutaj spodobało, że postanowiła zostać. Powiedziała nam, czym zajmuje się w Polsce i jakie utrudnienia spotyka na swojej drodze.
Oliwia Piórkowska pochodzi w Wyszkowa. Przyjechała do Warszawy, bo - jak mówi - jest tu wiele perspektyw i możliwości. Ma stałą pracę w firmie ubezpieczeniowej. Ale to nie jedyne jej zajęcie. Zobaczcie, co robi po wyjściu z biura.
Do tej pory dbaliśmy o kondycję fizyczną widzów, którzy są w domu. Od dzisiaj w każdy poniedziałek Tomek Choiński będzie motywował osoby pracujące. Zaczął od redakcji Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, jak nam poszło :)
Zazwyczaj stoi w cieniu gwiazd, dla to od niego w dużej mierze zależy ich sukces. Jest dla swoich podopiecznych psychologiem, organizatorem, negocjatorem i przyjacielem. O blaskach i cieniach pracy agenta gwiazd rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z właścicielką agencji modelek Lucyną Szymańską, producentem teatralnym i właścicielem agencji aktorskiej Jerzym Gudejko oraz dziennikarzem Robertem Kozyrą.
Niektórzy wierzą w to, że nie jesteśmy jedyną cywilizacją w kosmosie. Do tych osób zalicza się gość Dzień Dobry TVN badacz cywilizacji pozaziemskich Grzegorz Sławicki, według którego na istnienie kosmitów są liczne dowody. Jakie? Do studia zaprosiliśmy również dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego, aby zapytać go, czy jest szansa na kontakt z nimi.
Przemo Łukasik jest jednym z najciekawszych polskich architektów. Po studiach pracował w znanych biurach projektowych w Berlinie i Paryżu. Ostatecznie wrócił do Bytomia, gdzie z Łukaszem Zagałą prowadzą swoje pracownie. Zobaczcie ich zrealizowane projekty.
Z początku konstruowanie z klocków było sposobem na odstresowanie po pracy. Z czasem pasja przerodziła się w pracę. Dziś Paweł Kmieć pisze artykuły i książki o klockach. W Internecie prowadzi też kanał, który zyskał popularność zwłaszcza w USA. Skąd u 33-latka tak wielka fascynacja klockami? Czy można na tym dobrze zarobić? I czy z klockami wiąże swoją przyszłość?
O polskim systemie edukacji mówi się, że wymaga pewnych zmian. Dyskusję wywołuje zwłaszcza wiek, w którym dzieci powinny rozpocząć naukę. W Wielkiej Brytanii dzieci idą do szkoły w wieku lat czterech. To nie jedyna różnica między polskim a angielskim systemem edukacji. Z Wiolettą Wagner-Barnaś, mamą 5-letniej Amelii oraz z Bogumiłą Bieńczak, mamą Liliany rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Karolina i Paulina mają 30 lat, zaś Aleksandra i Alicja są 10 lat młodsze. Te starsze od wielu lat grają na deskach teatru, w serialach i filmach. Po piętach depczą im młodsze siostry. Czy chciałyby kiedyś zagrać na jednej scenie? Czy się wzajemnie wspierają? I czy denerwuje je to, że ludzie zwracają się do nich w liczbie mnogiej?
Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski tworzą artystyczny kolektyw PanGenerator. Jak sami mówią, w swoich projektach łączą sztukę, design oraz technologię. Po co to robią? Jaki formuła ma cel? Czy to się im opłaca? W studiu Dzień Dobry TVN nasi goście opowiedzieli, jak to się stało, że współpracę zaproponował im sam Disney.
Maciej Bałenkowski za swoje kompozycje jest nagradzany międzynarodowymi nagrodami. Kiedy skomponował swój pierwszy utwór? Na co dzień 22-latek studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To tam wypatrzył go Krzysztof Penderecki. Twórczość studenta spodobała mu się na tyle, że zaprosił go do swojego domu w Krakowie. O znajomości ze znanym kompozytorem oraz o planach na przyszłość Maciej opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Wiele osób korzysta z kart zbliżeniowych. Podobno zaczęli to wykorzystywać złodzieje, którzy - przy pomocy zdalnych terminali - ściągają pieniądze z naszych kart. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Łukasza Dajnowicza z Komisji Nadzoru Finansowego i specjalistę ds. zabezpieczeń elektronicznych Adama Haertle.
Gościem Dzień Dobry TVN jest twórca ASZdziennika Rafał Madajczak, który przyznaje się publicznie do pisania nieprawdziwych informacji. W newsach zawstydza poważne media i w zabawny sposób unaocznia absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Zapytaliśmy go o kryzysy twórczości, kłopoty z KRRiT oraz reakcje polityków, z których żartuje. Zobaczcie, jaki "deal" zrobili z Rafałem Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Podczas rekolekcji, które niedawno odbyły się w Lesznie, młodzież - uczestnicząca w aktach tzw. Spoczynku w Duchu Świętym - zachowywała się jak zahipnotyzowana. Nagranie ze spotkania wywołało sporo kontrowersji. O takich praktykach w kościele i ich celach rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: ks. Rafałem Jarosiewiczem, który prowadził ww. rekolekcje oraz socjologiem i terapeutką pedagogiczną dr Agnieszką Bukowską.
Niestety coraz więcej dzieci spędza swój wolny czas przed komputerem lub z komórką i tabletem w rękach. Osobami współodpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są rodzice, którzy podsuwają dzieciom urządzenia mobilne w chwili, gdy muszą zająć się własnymi sprawami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i ekspertem Fundacji Dzieci Niczyje Lucyną Kicińską zastawialiśmy się, jak oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych. Dowiedzieliśmy się również, jaki wpływ na dziecko ma długie korzystanie z multimediów.
Vitaliy Raskalov ma 21 lat i pochodzi z Ukrainy, Vadim Makhorov jest o cztery lata starszy i urodził się w Rosji. Obu łączy pasja do ryzykownej fotografii. Ich wyczyny, polegające na robieniu zdjęć na dużych wysokościach, sprawiają, że od samego patrzenia pocą się dłonie. O ekstremalne projekty zapytał ich Żenia Klimakin. Panowie powiedzieli dziennikarzowi również o tym, jak się przygotowują do wspinaczek i czy używają zabezpieczeń.